Tiroid hormonları kısırlığa neden olabiliyor

Çarpıntı, sinirlilik, iştahsızlık veya kilo artışı, yorgunluk, üşüme gibi birçok belirtisi olan tiroid hastalıkları erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür.

Tiroid hormonları çocuğunuzun olmamasına neden olabiliyor!

Tiroid bezinin az çalışması başta kısırlık olmak üzere vücutta pek çok olumsuz etkiye neden olabilir. Gebelik öncesi özellikle de anne adayının geçmişinde düşük hikayesi varsa mutlaka tiroid fonksiyon testleri yapılmalıdır.

Tiroid hormonları kısırlığa neden olabiliyor

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tiroid hastalıkları hakkında bilgi verdi: “Guatr, tiroid bezinin fazla büyümesi durumunda oluşan bir hastalıktır. Bu durum iyot alımı eksikliğinde oluşabilmekte ve iyotlu tuz kullanımında normale dönebilmektedir. Bu hastalık ortaya çıktığında iyot desteği ile normale dönüş sağlanabilmektedir. Bu arada sadece iyot eksikliğine bağlı olmayan guatr durumları da söz konusudur. tiroid bezinde oluşabilecek kitleler veya çeşitli sebepler ile tiroid bezinin büyümesi guatra sebep olabilir.


Hipotiroidi yani tiroidlerin az çalışması; otoimmun yani vücudun iç dinamiklerinden kaynaklı olarak tiroid bezinin zarar görmesidir. Bu sebeple bezin zarar görmesi; çalışma kapasitesini düşürür ve az çalışmasına sebep olur. Otoimmun sebepler vücudun kendi dokularına karşı yabancılaşması ve bağışıklık sisteminin tiroid bezini yok etmeye çalışmasıdır. İltihaplanmaya sebep olabilir ve Hashimoto tiroidit oluşur. Genellikle ilerleyen yaşlarda görülmektedir.”


Anne karnındaki bebeği de etkiler!

Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tiroid hastalıklarının gebeliğe engel olup olmadığını şu sözlerle anlattı: “Tek başına tiroid hastalığı gebeliğe engel olur denemez fakat herhangi bir kısırlık sebebi mevcut ise tiroid bu durumda gebeliğe olumsuz etki edebilir. Hipotiroidi; genç kızlığa geçiş, hamilelik ve menopoz dönemleri gibi kadınların hormonal dengesinin bozuk olduğu zamanlarda aktif hale gelebilmekte ve hızlı ilerleyebilmektedir. Bu durum birçok organın çalışmasını etkilediği gibi rahim ve yumurtalıkları da olumsuz etkileyebilmektedir. Hipotiroidi olan kadınlarda gebelik zor gerçekleşmektedir. Gebe kalındığı durumlarda düşük ihtimali de artmaktadır. tiroid hormonu eksikliği anne karnındaki bebeğin zeka ve fiziki gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Gerekli hormon tedavisi başlanarak tiroid problemini çözmek mümkündür ve gebeliğe engel olmaktan çıkarılmaktadır.”

Hormon tedavisiyle düşük riski ortadan kaldırılır

gebelikte-tiroid-hormonu


Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tiroid hastalıklarının düşüğe neden olup olmadığını şöyle anlatıyor: “Sorunlu gebeliklerde veya kısırlık tedavisi gören kişilerde düşüklerin sebebi olarak değerlendirilebilir. Bu durumda hormon tedavisi planlayarak vücuda olan olumsuz etkileri ve tiroide bağlı düşük yapma riski ortadan kaldırılır. İnfertilite tedavisi gören hastaların tiroid testlerine bakmak ve gerekiyor ise tedavi başlanarak kontrol altına almak infertilite tedavisinin sonucuna olumlu katkı sağlar. Normal şartlar altında gebelik düşünen kadınların hormonlarına bakılıp, tiroid problemi olup olmadığı değerlendirilmeli ve tedavi sırasında vücudun diğer organlarına da olumsuz bir etki yapması engellenmelidir.”

Tiroid hastalıkları düşüğe ve bebekte zeka geriliğine neden oluyor


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.