Irak, ABD vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladı

Irak Hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın kararına misilleme yaptı. ABD vatandaşlarının 90 gün boyunca ülkeye alınmayacağı duyuruldu.

Irak, ABD vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladı

Irak Hükümeti, Trump’ın kararına misilleme olarak, ABD vatandaşlarının 90 gün boyunca ülkeye alınmayacağını duyurdu.

27 Ocak 2017 tarihinden itibaren 90 gün boyunca, yedi Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararnamenin ardından, Irak Hükümeti ABD vatandaşlarını 90 gün boyunca ülkeye almayacağını bildirdi.


ABD ile tamamen aynı uygulamaları yürürlüğe koyan hükümet, 90 gün boyu ABD vatandaşlarını ülkeye sokmayacak, vizesi olan vatandaşlarını ise ülkeye girmekten men edecek.

Irak’da DEAŞ ile savaşan milis kuvvetler olan Irak Halk Seferberliği, ABD’nin kararı ardından, şu an yürüklükte olan uygulamalara ek olarak, ABD vatandaşlarının sınırdışı edilmelerini teklif etti.

Uygulamanın normal şartlarda 90 gün süreceği belirtilirken, ABD’nin bu uygulamayı durdurması halinde Irak Hükümetinin de uygulamaya son vereceği açıklandı.

Ne olmuştu?

Başkanlık görevini 20 Ocak’ta devralan Trump, seçim kampanyası sırasında Müslümanların ABD’ye girişine kısıtlama getirme vaadinde bulunmuştu.


Kararnameyi ABD’nin yeni Savunma Bakanı James Mattis’in yemin töreninin ardından Pentagon’da imzalayan Trump, “Radikal İslamcı teröristleri ABD dışında tutmak için bir dizi güvenlik tedbiri alıyorum. Sadece ülkemize destek olacak ve insanımızı içten seven kişileri buraya kabul etmek istiyoruz” demişti.

Irak, ABD vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladı

İmzadan birkaç saat sonra kamuoyuna açıklanan kararnamenin maddeleri şöyle

  •  ABD göçmen kabul programı 120 günlüğüne askıya alındı.
  •  “Kayda değer” bir değişim olana kadar Suriyeli mültecilerin ABD’ye girişi yasaklandı.
  •  Irak, Suriye, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen’den ABD’yi ziyaret etmek isteyenlere 3 ay boyunca vize verilmeyecek. Diplomatik vize gibi bazı vize türleri yasağın dışında tutulacak.
  •  2017’de ABD’ye 50 bin mülteci kabul edilecek. Trump’ın selefi Barack Obama bu sayıyı ‘en fazla 110 bin’ olarak belirlemişti.
  •  Göçmen kabul programında, kendi ülkesinde dini azınlık olanlara öncelik verilecek.

ABD’den çeşitli tepkiler paylaşıldı; “Bu karar, Müslümanları yasaklamaktır”

Trump’ın güvenlik adına aldığını belirttiği kararlar, ABD’li demokratların ve insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

Demokrat Senatör Kamala Harris, kararnamenin Yahudi Soykırımı’nı Anma gününde imzalandığına dikkat çekti “Şüphesiz ki bu Müslümanları yasaklamaktır”.

Harris “Yahudi soykırımı sırasında Anne Frank gibi mültecilerin ülkeye girişine izin vermedik. Tarihin kendini tekrar etmesine izin veremeyiz” yazdı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da “derinden üzüldüğünü” belirterek Trump’ın kararnameyle ‘ABD’nin kuruluş değerlerinden utanılacak derecede farklı bir mesaj’ gönderdiğini söyledi.


Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de kararnamenin “endişe verici” olduğunu belirterek kendisi de dahil olmak üzere birçok Amerikalı’nın göçmen kökenli olduğunu hatırlattı.

Trump 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini sınırlayacak

Yargı Trump’ın mültecilere yönelik engelleme kararına dur dedi