Yargı Trump’ın mültecilere yönelik engelleme kararına dur dedi

Başkan Donald Trump’ın kararı doğrultusunda mültecilere yönelik engellemeler ve ülkeye girişe konulan sınırlamalar yargı engeline çattı.

Yargı Trump'ın mültecilere yönelik engelleme kararına dur dedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın mültecileri engellemeye yönelik adımlarının ardından, dün birçok havaalanını basan binlerce kişi, ülkeye giriş yasağını fiili olarak kaldırdı.

New York’taki JFK havaalanında gözaltına alınan iki Iraklı mülteci için toplanan küçük bir grup, ilerleyen saatlerde devasa bir kalabalığa dönüştü. Göstericiler “Hristiyanlar Müslüman yasağına karşı”, “Yasağa ve duvara hayır”, “Hiç kimse yasadışı değildir”, “Şimdi hepimiz Müslümanız”, “Mülteciler hoş geldiniz”, “Göç etmek suç değildir” gibi dövizler taşıyordu. Eylemler diğer havaalanlarına da yayıldı.

Dulles, LAX, San Francisco, Denver ve Philadelphia gibi önemliler de dahil olmak üzere 10’dan fazla havalimanında binlerce kişinin katıldığı direniş, Trump’ın seyahat yasağını kısmi olarak püskürttü. Mahkeme, ABD’ye geçerli bir vizeyle ulaşmayı başarmış yolcuların sınır dışı edilmesi uygulamasını geçici olarak kaldırdı.


ABD’de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi.

New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının “onarılmaz bir zarara” neden olabileceği gerekçesiyle ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı Suriyeli mültecilerin ABD’ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamenin cuma günü yürürlüğe girmesinin ardından New York’ta John F. Kennedy Havalimanı’nda iki Irak vatandaşı gözaltına alınmıştı.

Yargı Trump'ın mültecilere yönelik engelleme kararına dur dedi


Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden avukatlar gözaltına alınan Irak vatandaşlarının serbest bırakılması ve Trump’ın mültecilerin ve bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen kararın durdurulması için dava açmıştı.

Trump 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini sınırlayacak

Trump başkan seçilince George Orwell’in’1984′ romanı zirveye oturdu