Economist: IŞİD Türkiye’deki gerilimi kendi çıkarı için kullanıyor

İngitere’de yayınlanan Economist dergisi yeni sayısında 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısı ve sonrasında yaşanan laiklik tartışmalarına yer verirken “IŞİD Türkiye’deki toplumsal gerilimi kendi çıkarı için kullanıyor” vurgusu yapıyor.

Economist: IŞİD Türkiye'deki gerilimi kendi çıkarı için kullanıyor

BBC Türkçe’nin haberine göre Economist dergisi yazısında Türkiye’de laik-dindar çatışması olduğunu ve örgütün bunu kullandığını yazdı.

“IŞİD Türkiye’deki toplumsal gerilimi kendi çıkarı için kullanıyor”

İstanbul saldırısı laik – dindar ayrışmasını derinleştirdi: IŞİD Türkiye’deki toplumsal gerilimi kendi çıkarı için kullanıyor” ifadelerinin olduğu yazıda, “Örgüt radikal eğilimleri harekete geçirme çabasında” yorumu yapılıyor:


Yılbaşı gecesi Reina’dan gelen sesleri kimileri havai fişek zannetti. Ancak gökyüzü karanlıktı. Gece kulübündeyse bir katliam yaşanıyordu.

Yapılan otopsiler, hayatını kaybeden 39 kişinin çoğunun yakın mesafeden vurulduğunu gösteriyordu. Saldırgan ise henüz yakalanmış değil.

IŞİD Türkiye’deki son sekiz büyük saldırıyı gerçekleştirdi. Buna Ekim 2015’te meydana gelen ve 100’ün üzerinde insanın ölümüyle sonuçlanarak ülke tarihinin en çok can kaybına yol açan saldırısı da dahil.

Türkiye’de son düzenlenen büyük saldırılar

Ancak gece kulübü saldırısı IŞİD’in açıktan üstlendiği ilk saldırı oldu. Örgüt internetten yaptığı açıklamada ‘kafir’ kutlaması ve Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekatının hedef alındığını söyledi.

Suriye’de baskı altında olan IŞİD, istikrarını yitiren Türkiye’ye saldırıyordu. Örgütün 2015’teki ilk saldırıları PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmaların yeniden başlamasına yol açmıştı.

İkinci saldırı dalgasında turistler korkutuldu ve ülkedeki 2,8 milyon Suriyeli mültecinin kızgınlığı körüklendi.

“IŞİD Türk toplumunu çok iyi okuyor ve basınç noktalarına nasıl saldıracağını biliyor”

Ünlü isimlerin ve yabancıların sık sık ziyaret edip eğlendiği Reina’ya düzenlenen son saldırı ise dindar ve radikal eğilimlerin yayılması konusunda hükumeti suçlayan laik Türkler arasındaki gerilimi tırmandırabilir.

Economist: IŞİD Türkiye'deki gerilimi kendi çıkarı için kullanıyor
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Reina saldırısının camiye düzenlenen bir saldırıdan farkı olmadığını söylemişti.

Hitit Üniversitesi’nden İlahiyat Profesörü Hilmi Demir, “IŞİD Türk toplumunu çok iyi okuyor ve basınç noktalarına nasıl saldıracağını biliyor” diyor.

Bu basınç noktalarıysa giderek artıyor. 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölünmüş toplumun yaralarını sarmasına yardımcı olmaktansa, Kürtler, solcular ve laikler dahil olmak üzere rakiplerine yönelik bir tasfiye başlattı.

Hükumetin kullandığı dil giderek daha muhafazakar hale geliyor

Aralık ayında Diyanet İşleri Başkanlığı, İslamcı çevrelere katılarak yılbaşı kutlamalarının ‘gayrimeşru’ olduğunu söyledi.

Pek çok Türk muhafazakar aralarında Müslümanların da olduğu masum insanların İslam adına düzenlenen bir saldırıda öldürüldüğünü kabullenmeyi reddediyor.


Bunun yerine komplo teorilerini tercih ediyorlar. Hükumete yakın bir gazete Yeniyıl saldırısının ‘Üst Aklın işi’ olduğunu yazdı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) bir milletvekili CIA’i suçladı

Reina saldırısı hesap verilebilirlik konusunun da sorgulanmasını gündeme getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Reina saldırısının camiye düzenlenen bir saldırıdan farkı olmadığını söylemişti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Reina saldırısının ardından yaptığı açıklamalarda “Türkiye son 300 yılın en güçlü dönemindedir” demişti.

2015 yazından bu yana düzenlenen saldırılarda 400’ün üzerinde kişi hayatını kaybetmiş durumda. Ancak tek bir bakan dahi istifa etmedi.

Reina saldırısından yaklaşık bir hafta önce Rusya’nın Ankara Büyükelçisi, bir Türk polisi tarafından vurularak öldürülmüştü.

Hükumet 2016’da 339 saldırıyı önlediklerini söylüyor. Ama aynı zamanda terörle mücadeleyi muhalifleri susturmak için bir araç olarak da kullanıyor.

Aralık ayında Wall Street Journal’ın muhabiri üç gün gözaltında tutulmuştu. Gerekçe IŞİD’in yaydığı ve iki Türk askerinin yakılarak öldürüldüğünü gösterdiği iddia edilen görüntüleri Twitter’dan paylaştığı iddiasıydı.

Ahmet şık tutuklandı

Günler sonra araştırmacı gazeteci Ahmet şık tutuklandı. Gerekçe yüzeysel terör suçlamalarıydı.

Darbe girişiminden bu yana 100’ün üzerinde gazeteci hapse atılmış durumda.

Türkiye’de IŞİD’e sempati oldukça düşük düzeyde. Ancak örgüt ülkenin geleneksel ılımlı İslam anlayışıyla azınlıktaki radikal düşünceleri karşı karşıya getirmek için uğraşıyor.

Gazeteci Ruşen Çakır, “IŞİD’in amacı, laik yaşam biçimini benimseyenleri kınayan kesimleri harekete geçirmek. Türkiye’yi savaş alanına çevirmek istiyorlar” diyor.

Yeni yıl saldırısı önemli bir uyarı olabilir. German Marshall Fund düşünce kuruluşunun Ankara bürosu direktörü Özgür Hisarcıklı, “AKP kutuplaşmanın seçim kazandırdığını ancak aynı zamanda ülkeyi de yönetilemez hale getirdiğini fark edebilir” diyor.

Diyanet saldırının camiye düzenlenen bir saldırıdan farkı olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ülkenin fay hatlarının genişlemesine izin vermeyeceklerini söyledi. IŞİD’in yapmak istediği şey ise tam da bu.


Ancak Erdoğan’ın halk desteği gören otoriterliği, aşırı milliyetçiliği ve baskısı, bu fay hatlarını genişletmekten başka bir şey yapmıyor.”

Reina katliamı sonrası paylaşımlarla Türkiye’de sınıf bilinci

Reina saldırısının korkunç detayları ve otopsi sonuçları

Eski IŞİD militanı Independent’e konuştu: IŞİD Türkiye’ye savaş açtı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.