İranlı yönetmen Oscar ödülleri törenini boykot etti

88. Oscar Ödülleri’ni kazanan isimler ve filmler belli oldu. İran’ın da aralarında bulunduğu 7 ülkeye getirilen vize sınırlaması sonrası en iyi yabancı film Oscar ödülü için yarışan “The Salesman” filminin İranlı yönetmeni Asghar Farhadi töreni boykot kararı aldı.
İranlı yönetmen Oscar ödülleri törenini boykot etti

“The Salesman” filminin İranlı yönetmeni Asghar Farhadi töreni boykot kararı aldı

Aynı filmin başrol oyuncusu olan 33 yaşındaki İranlı aktris Taraneh Alidoosti de Akademi Ödülleri’ne katılmayacağını açıklamıştı.

BBC’nin haberine göre bu belirsizliğin kabul edilemez olduğunu söyleyen İranlı yönetmen, kendisiyle ilgili bir ‘ayrıcalık’ yapılsa dahi törene katılmayacağını açıkladı.


Oscarlı yönetmen Farhadi, ABD’ye seyahati ile ilgili belirsizliğin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “kendisine bir ayrıcalık yapılsa dahi” gelecek ay gerçekleştirilecek ödül törenine katılmayacağını açıkladı.

Farhadi, ‘A Seperation’ filmiyle 2011 yılında Oscar kazanmıştı.

“A Seperation” filmi ile 2011 yılında Oscar kazanan Farhadi, ABD ve İran’daki “şahin muhafazakarları” birbirine benzeterek şunları söyledi:

“Bunlar, ülkelerindeki insanlara, başka kültürler hakkında korkutucu bir resim göstererek farklılıklarını anlaşmazlıklara, anlaşmazlıkları düşmanlıklara, düşmanlıkları ise korkuya dönüştürmek istiyor. Umarım bu durum toplumlar arasında yeni bölünmelere yol açmaz”.

Akademiden yapılan açıklama

Ödülleri düzenleyen Akademi ise Farhadi ve ekibinin törene katılmamasını Akademi adına bir açıklama yaparak “Farhadi ve ekibinin kökenleri nedeniyle törene katılamama ihtimalinin aşırı kaygı verici” olduğunu ve Oscar ödüllerinin dünyayla etkileşim kurmak amacıyla film yapan tüm insanları kutlamak için verildiğini hatırlatarak ifade edildi.


2017 yılı Oscar ödül töreninin gerçekleşeceği tarih olan 26 Şubat, İran vatandaşlarına 90 gün seyahat sınırlaması getiren tarih aralığı içinde bulunuyor.

“Beyaz Baretliler” belgeseli de vize sınırlamasından etkileniyor

Bu arada aynı vize sınırlaması Oscar adayları arasında olan “Beyaz Baretliler” belgeselinin ekibini de etkiliyor.

Suriye’deki bir insani yardım organizasyonu olan “Beyaz Baretliler”in hikayesini anlatan belgeselin yapımcıları törene katılamayabileceklerini açıkladılar.

Trump’ın imzaladığı başkanlık yönergesi, Suriye vatandaşlarına “süresiz vize sınırlaması” getiriyor.

89. Oscar Ödülleri’nin adayları


26 Şubat’ta Hollywood’daki Dolby Theatre’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak olan 2017 Oscar’larına aday olan isimler belli oldu. La La Land 13 dalda 14 adaylık (en iyi orijinal şarkı dalında iki adaylık) aldı. Daha önce üç kez Oscar kazanan Meryl Streep, ‘Florence Foster Jenkins’ filmiyle 20’nci adaylığını kazanarak Oscar’a en çok aday gösterilen kadın oyuncu oldu.

Trump 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini sınırlayacak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.