Camide evet propagandası: Cemaatten imama tepki

Ümraniye’deki camide Cuma vaazı veren İmam Hüseyin Güleç, Başkanlık referandumunda ‘Hayır’ oyu kullanacakları ‘hainlikle’ suçladı. Cemaat imama tepki gösterdi.

Camide evet propagandası: Cemaatten imama tepki

Evet propagandası camide

Odatv‘nin haberine göre; ‘Ümraniye Modoko Camii İmamı Hüseyin Güleç, 03 Şubat 2017 tarihinde Ümraniye İmes Sanayi Camii’nde verdiği Cuma vaazında Başkanlığa Hayır diyenleri gafillikle, hainlikle suçladı, Ak Parti’nin icraatlarını sayarak ‘Evet’ propagandası yaptı.

İmam Güleç vaazında “Kötüye gidiyor işler diye esnafın moralini bozmaya çalışıyorlar. İşler kötüye gitmiyor, iyiye gidiyor, kötüye gidiyor diyenler kötüye gidiyor diyenlere bakacaksınız” ifadelerini kullanarak, ekonominin kötüye gittiğini söyleyenleri hedef aldı.


“Gözleriniz dizlerinize aksın”

Ak Parti döneminde açılan köprü ve otoyolların isimlerini sayan İmam Güleç “Bugünkü Hayırcılar, kimdir bunlar? Dünyanın en büyük havalimanını istemeyenler. Yavuz Selim Sultan Köprüsü’nü hazmedemeyenler. Gözünüze dizinize dursun dedi ya Başbakan durmasın gözleriniz dizlerinize aksın aksın. Utanmadan gezsin onlar. İşte bunlara karşı çıkanlar Marmaray, Avrasya ve Esenler istemeyen Hayırcılar bunlar işte Hayırcılar” ifadelerini kullandı.

“Katiller bunlar”

Güleç’in ‘Hayır’ oyu verecekler için kullandığı “15 Temmuz’daki bu milletin iradesiyle, bu milletin istikrarıyla oynayan katiller bunlar. Faturayı ödesinler o faturayı” ifadeleri Cuma namazı için camiye gelen cemaatin tepkisini çekti. Cemaat, Güleç’e “Hocam hepimiz camideyiz. Hayır diye düşünenler de var. Camii burası” diye tepki gösterdi.

“Hain diyorsunuz, yapmayın böyle”

Cemaatin tepkisinin ardından İmam Güleç “Biz Hayırcılara da saygılıyız Evetçilere de saygılıyız. Herkes hürdür iradesini söyler, fikrini söyler. Size bir şey dediğimiz yok” dedi.


Cemaattekiler ise “Hain diyorsunuz, ne diyorsunuz? Yapmayın böyle” diye tepki göstermeye devam ettiler.

İmam Hüseyin Güleç vaazını “Değerli kardeşlerim, namazdan sonra 57 tane cami için yardım toplanacak Allah yardımlarını kabul eylesin” diyerek sonlandırdı.

Olay meclise taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş verdiği soru önergesiyle Odatv’nin haberini TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemesiyle verdiği önergede Yarkadaş “Camiye siyaset sokan, vatandaşlar arasında ayrım yapan, kin ve nefreti körükleyen bu şahıs hakkında adli ve idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?” ifadelerini kullandı.


Barış Yarkadaş, “Hükümet, yaptığı açıklamalarla referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacakları hedef alıyor. Bu bizzat en üst ağızlardan yapılıyor. Sokaklarda ‘Hayır’ bildirileri dağıtanlar gözaltına alınıyor. Vatandaşlara gözdağı veriliyor. Daha birkaç gün önce Maltepe ilçemizde ‘Hayır’ afişi asan gençlik kolları üyelerimize silahlı saldırı yapıldı. Hükümetin bu tarz elim olaylara karşı önlem alması gerekiyor. Camide siyaset yapan, vatandaşlar arasında ayrım yapan, kin ve nefreti körükleyen bu şahıs hakkında ne yapılacak hep beraber göreceğiz” dedi.

Video için tıklayınız

Taksim Camii projesine Kurul’dan onay verildi

Osmanlı’nın çöküşünü hızlandıran varlık fonu nedir? Nasıl çalışır?