Fotoğraf sergisi: Bir İstanbul Nostaljisi

Bu projenin ürünü olan fotoğraflardan oluşan “Bir İstanbul Nostaljisi” adlı fotoğraf sergisi 4 – 28 Şubat tarihleri arasında İfsak Galeri’de görülebilir.

Fotoğraf sergisi: Bir İstanbul Nostaljisi

Hiç bitmeyen enerjisi ve ayakta kalabilmiş tarihi binaları… Çeşmeleri, sokakları ve Arnavut kaldırımları… Hatıraları, özlemleri ve geçmişe dair tüm izleriyle, Sait Faik’in hikayelerinde, Orhan Veli’nin ve Attila İlhan’ın şiirlerinde yaşadığımız, inanılmaz güzellikteki kentimizi şöyle bir hatırlayın.

İşte o hayalimizdeki İstanbul’u, yüzyılların yaşayan eski zaman sevdalarını, hayatın içinden çekip çıkartmak ve yeniden yaşatmayı hedefleyen İfsak üyelerinden oluşan grup Timurtaş Onan ile bu fotoğraf projesinde bir yıla yakın bir süre çalıştı.


Fotoğraf sergisi

Katılımcılar: Gürkan AKINCI (Proje Yardımcısı), Emel ARISAN YÖNEY, Pınar BALLIKAYA, Neslihan BARAN SAMİ, Bige BAYKOCA SÜSLÜ, Nurhayat BAYSAL, Didem BÜTE BAHÇECİK, Mustafa DEMİRTAŞ, Burcu DİLEK, Meltem İNANÇ, İbrahim KESTEK, Niso MAÇORO, Tania SİSA, Zerrin TUNCER, Özlem UÇARKUŞ, Birsen UZUN, Işıl YAMAN KANYILMAZ

Fotoğraf sergisi

Bir İstanbul Nostaljisi

Bir İstanbul Nostaljisi

Efsaneleri, şarkıları, aşkları ve hiç bitmeyen entrikaları ile yüzyıllardır devinim halinde yaşayan bir masal diyarı: Renkleri, tatları, dinleri, yaşam tarzları ile farklı kültürlerin içiçe yaşadığı İmparatorluklar başkenti İstanbul.

Fotoğraf sergisi

Toplumsal belleğimize sahip çıkarak, Timurtaş Onan ile “Bir İstanbul Nostaljisi” projesinde biraraya geldik. Bir yıl süren çalışmalarımızda, İstanbul’un saklı anılarını bulmak üzere, hayallerimizin peşine düştük. Hızla değişen kentin siluetinde Tarihi Yarımadayı, Boğaziçini, Adalar’ı, Arnavut kaldırımları ve faytonları ile nostalji kokan kentimizi tekrar tekrar keşfe çıktık.Fotoğraf sergisi


Sokağınızdaki değişen bir bina, kesilen bir ağaç, ailenizin, dostlarınızın birer birer vedaları sanki. Yaşamınızda boşluklar yaratır. Bir anda yabancılık  ve yalnızlık hissi sarar sizi. İstanbul’da yaşayan bireyler olarak üstümüze düşen görevi bir nebze olsun yerine getirmeye çalıştık. Kültür tarihimizde çok önemli bir yeri olan kentimize, değerlerini hatırlatmak istedik.Titiz çalışmaları ve yönlendirmeleri ile verdiği destek ve özveri için sevgili Timurtaş Onan’a içten teşekkürlerimizle.

Kuyruklu Hikayeler: Beyaz perdeye yansıyan köpek hikayeleri