Fotoğraf sergisi: Bir İstanbul Nostaljisi

Bu projenin ürünü olan fotoğraflardan oluşan “Bir İstanbul Nostaljisi” adlı fotoğraf sergisi 4 – 28 Şubat tarihleri arasında İfsak Galeri’de görülebilir.

Fotoğraf sergisi: Bir İstanbul Nostaljisi

Hiç bitmeyen enerjisi ve ayakta kalabilmiş tarihi binaları… Çeşmeleri, sokakları ve Arnavut kaldırımları… Hatıraları, özlemleri ve geçmişe dair tüm izleriyle, Sait Faik’in hikayelerinde, Orhan Veli’nin ve Attila İlhan’ın şiirlerinde yaşadığımız, inanılmaz güzellikteki kentimizi şöyle bir hatırlayın.

İşte o hayalimizdeki İstanbul’u, yüzyılların yaşayan eski zaman sevdalarını, hayatın içinden çekip çıkartmak ve yeniden yaşatmayı hedefleyen İfsak üyelerinden oluşan grup Timurtaş Onan ile bu fotoğraf projesinde bir yıla yakın bir süre çalıştı.


Fotoğraf sergisi

Katılımcılar: Gürkan AKINCI (Proje Yardımcısı), Emel ARISAN YÖNEY, Pınar BALLIKAYA, Neslihan BARAN SAMİ, Bige BAYKOCA SÜSLÜ, Nurhayat BAYSAL, Didem BÜTE BAHÇECİK, Mustafa DEMİRTAŞ, Burcu DİLEK, Meltem İNANÇ, İbrahim KESTEK, Niso MAÇORO, Tania SİSA, Zerrin TUNCER, Özlem UÇARKUŞ, Birsen UZUN, Işıl YAMAN KANYILMAZ

Fotoğraf sergisi

Bir İstanbul Nostaljisi

Bir İstanbul Nostaljisi

Efsaneleri, şarkıları, aşkları ve hiç bitmeyen entrikaları ile yüzyıllardır devinim halinde yaşayan bir masal diyarı: Renkleri, tatları, dinleri, yaşam tarzları ile farklı kültürlerin içiçe yaşadığı İmparatorluklar başkenti İstanbul.

Fotoğraf sergisi

Toplumsal belleğimize sahip çıkarak, Timurtaş Onan ile “Bir İstanbul Nostaljisi” projesinde biraraya geldik. Bir yıl süren çalışmalarımızda, İstanbul’un saklı anılarını bulmak üzere, hayallerimizin peşine düştük. Hızla değişen kentin siluetinde Tarihi Yarımadayı, Boğaziçini, Adalar’ı, Arnavut kaldırımları ve faytonları ile nostalji kokan kentimizi tekrar tekrar keşfe çıktık.Fotoğraf sergisi


Sokağınızdaki değişen bir bina, kesilen bir ağaç, ailenizin, dostlarınızın birer birer vedaları sanki. Yaşamınızda boşluklar yaratır. Bir anda yabancılık  ve yalnızlık hissi sarar sizi. İstanbul’da yaşayan bireyler olarak üstümüze düşen görevi bir nebze olsun yerine getirmeye çalıştık. Kültür tarihimizde çok önemli bir yeri olan kentimize, değerlerini hatırlatmak istedik.Titiz çalışmaları ve yönlendirmeleri ile verdiği destek ve özveri için sevgili Timurtaş Onan’a içten teşekkürlerimizle.

Kuyruklu Hikayeler: Beyaz perdeye yansıyan köpek hikayeleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.