Kuyruklu Hikayeler: Beyaz perdeye yansıyan köpek hikayeleri

10-28 Şubat tarihlerinde sunulan “Kuyruklu Hikayeler” programı, yüzyıllar boyu insanın en sadık dostu olarak tanımlanan köpeklerin dünyanın farklı köşelerinden beyaz perdeye yansıyan hikayelerini bir araya getiriyor.

Kuyruklu Hikayeler: Beyaz perdeye yansıyan köpek hikayeleri

Pera Film’in Kuyruklu Hikayeler: Sinemanın Köpekleri programı, köpeklerin dünya sinemasındaki yerini, animasyon, belgesel, komedi ve gerilim türlerindeki avangart ve kült yapımlar ekseninde ortaya koyuyor.

Sinemanın “kuyruklu yıldızları’nın” hikayeleri, bazen umudun, bazen isyanın simgesi olarak perdeye yansırken, onlar kimi zaman sahipleri için bir yaşama sebebi, kimi zaman da bizler için sahiplerini tanıma aracına dönüşüyor.


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri sergisi sürerken izlenebilecek program kapsamında 10 filme yer veriliyor.

Kuyruklu Hikayeler

Kornél Mundruczó’nun Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” ödülü kazanan filmi Beyaz Tanrı, Budapeşte sokaklarında köpeğini aramak için evden kaçan 13 yaşındaki Lili’nin, Kelly Reichardt imzalı Wendy ve Lucy ise köpeğini bulmak için çırpınan genç bir kadının karşılaştığı talihsiz olaylar dizisini konu ediniyor.

Beyaz Tanrı

Arjantinli yönetmen Carlos Sorin’in filmi Bombon Köpek, sıradan bir adam ve hayatını değiştiren sıra dışı bir köpeğin hikayesini anlatıyor.

Bombon Köpek

Amerikan bağımsız sinemasının sevilen yönetmenlerinden Todd Solondz, yeni filmi Wiener-Dog’da, bir ‘sosis-köpek’ aracılığıyla Amerikan toplumunun portresini çizerken, bağımsız sinemanın yıldızlarıyla dolu oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

Wiener Dog

Kadrosuyla dikkat çeken diğer yapım Cesc Gay yönetmenliğindeki Truman’da, başrolleri tanınmış oyuncular Ricardo Darín ve Javier Cámara paylaşıyor. “En İyi Film” dahil beş dalda Goya ödülü kazanan film, duygusal komedi tarzıyla öne çıkıyor.

Truman

Christopher Guest’in imzasını taşıyan En Güzel Köpek, Philadelphia’daki bir köpek güzellik ve yetenek yarışmasının katılımcılarına odaklanıyor.

En güzel köpek

BBC editörü ve yazar J.R. Ackerley’nin Köpeğim Tulip adlı anı kitabından uyarlanan animasyon, on beş yıllık dostluklarını ünlü oyuncu Christopher Plummer’ın sesiyle beyazperdeye yansıtıyor.

Köpeğim Tulip

Olmo Omerzu yönetmenliğindeki Bir Aile Filmi, iki çocuklu Irena ve Igor çifti ile köpekleri Otto’nun doğanın kötü sürprizleri sonucu yaşadıklarına odaklanıyor.

En güzel köpek

Jérôme Boivin’ın kült mertebesine erişmiş gerilimi Baxter ile sanatçı Laurie Anderson’ın köpeği Lolabelle’e olan koşulsuz sevgisini anlattığı avangard yapım.

Baxter

Köpeğin Kalbi alıştığımız köpek filmlerinden uzak bir görüntü sergiliyor.

Köpeğin kalbi

Her gösterim indirimli müze giriş bileti (10 TL) ile izlenebilir. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir. Rezervasyon alınmamaktadır. Biletler biletix’ten temin edilebilir. Pera Müzesi Dostları’na ücretsizdir.

Beyaz perdeye yansıyan köpek hikayeleri

Gösterim Programı

10 Şubat Cuma

19:00 Truman (108′)

21:00 Bir Aile Filmi / Family Film (95′)

***

11 Şubat Cumartesi

14:00 Wendy ve Lucy / Wendy and Lucy (80′)

16:00 Wiener-Dog / Wiener-Dog (88′)

18:00 Truman / Truman (108′)

***

12 Şubat Pazar

14:00 En Güzel Köpek / Best in Show (90′)

16:00 Köpeğim Tulip / My Dog Tulip (83′)

18:00 Bir Aile Filmi / Family Film (95′)


***

17 Şubat Cuma

20:00 Bombon Köpek / Bombón: El Perro (97′)

***

18 Şubat Cumartesi

14:00 Bombon Köpek / Bombón: El Perro (97′)

16:00 Beyaz Tanrı / White God (121′)

19:00 Baxter / Baxter (82′)

***

22 Şubat Çarşamba

19:00 Wiener-Dog / Wiener-Dog (88′)

***

23 Şubat Perşembe

19:00 Köpeğim Tulip / My Dog Tulip (83′)

***

24 Şubat Cuma

21:00 Köpeğin Kalbi / Heart of a Dog (75′)

***

25 Şubat Cumartesi

13:00 En Güzel Köpek / Best in Show (90′)

15:00 Köpeğin Kalbi / Heart of a Dog (75′)

16:30 Wendy ve Lucy / Wendy and Lucy (80′)

19:00 Beyaz Tanrı / White God (121′)

***

28 Şubat Salı


19:00 Baxter / Baxter (82′)

Liman: İstanbul Modern’den denize açılan bir sergi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.