İstanbul’da gecekondu fiyatına Amerika’da havuzlu villa

Türkler, İstanbul’da bir gecekondu fiyatına Amerika’da çok güzel bir ev sahibi olacaklarının farkına vardılar. Bu sözler Florida Türk – Amerikan İş Kadınları Derneği Başkanı Sevi Sarı’ya ait.

İstanbul'da gecekondu fiyatına Amerika'da havuzlu ev

“Türkiye’de gecekondu fiyatına ABD’den havuzlu ev alıyorlar”

Florida Türk – Amerikan İş Kadınları Derneği Başkanı olan ve yaklaşık 18 yıldır Florida’da yaşayan Sevi Sarı ise, “Miami’de kiracı olmak zor, ev sahibi olmak daha kolay. Türkler son dönemde bunun farkına vardı. Türkiye’de bir gecekondu fiyatına burada çok güzel bir ev sahibi olacaklarının farkına vardılar. Gelen insanlar buradaki fiyatlara inanamıyor. Türkiye’de ev fiyatları uçuk ama Miami çok ucuz. İsmi büyük hem de Türkiye’deki gecekondu fiyatına burada havuzlu bir ev alabiliyorlar” diye konuştu.

Amerika’nın Sesi’nin, Wall Street Journal gazetesinden aktardığı habere göre, New York, New Jersey ve Connecticut eyaletlerinin dışında Türklerin en fazla yaşamak istediği eyaletlerin başında Florida yer alıyor. İklim koşulları, doğası ve ülkenin doğu eyaletlerine göre hayat şartlarının daha ucuz olması bu eyaleti, ABD’deki Türklerin tercihleri arasında ön sıralara taşıdı.


Miami Florida neden tercih ediliyor?

Florida eyaletinde Türklerin en yoğun olarak yaşamak istediği yer, doğası, gece hayatı ve plajlarıyla ünlü Miami kenti. Eyaletin Tampa, Orlando gibi diğer büyük şehirleri ve sahil kasabalarında da durum farksız. Issız bir kasabada bile karşınıza bir Türk çıkıyor. Miami kentinde çok sayıda Türk vatandaşının ikinci konut, yatırım veya tatil amaçlı satın aldığı evlerin sayısı artarken, Türklerin daha çok tatil amacıyla aldıkları bu konutları artık bütün yıl yaşayacakları evlere dönüştürmeyi tercih ettiği ifade ediliyor.

Türkler, Florida eyaletinde Miami dışında da bir çok kent ve sahil kasabalarına büyük ilgi gösteriyor. Floridalı emlakçılar, zengin ve ünlü Türklerin tercihlerinin Miami sahilleri, orta sınıf Türklerin ise müstakil ev fiyatlarının çok daha ucuz olduğu diğer kent ve kasabaları tercih ettiğini belirtiyor.


Geçen yıla göre yüzde 58 artış

Miami’de çok sayıda Türk emlak şirketi faaliyet gösteriyor. Merkezi İstanbul’da olan ve bir şirket adına Florida’da şube açan Türk emlakçı Hilal Borque, bölgede yaşayan Türklerin büyük artık yaşandığını belirtti.

Amerikalı emlakçılar da, Türkler’den gelen yoğun talep karşısında oldukça memnun. Bir başka emlakçı Reid Boren de varlıklı Türklerin geçmişte Londra ya da Güney Fransa’da tatil veya yatırım amaçlı ikinci evlerini satın aldıklarını ancak tercihlerini değiştirip artık ABD’ye yöneldiklerini söyledi. Boren, son olarak iki katlı bir çatı katını 8.6 milyon dolara bir Türk’e sattığını belirtti.


İki yıl önce Türkiye’den neredeyse hiç talep almadıklarını belirten emlak danışmanı Edgardo Defortuna da, bir emlak sitesine, Türkler’den gelen başvuruların geçen yıla oranla yüzde 58 arttığını söyledi.

Ev alana oturma izni veren ülkeler hangileri?