Görme engelli çocuklar oda parfümü tasarladılar

Görme engelli çocukların hayal gücüyle tasarladıkları ‘Parıltı’ oda parfümü lansmanı ev dekorasyon merkezi addresistanbul’da gerçekleşti.

Görme engelli çocuklar oda parfümü tasarladılar!

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği’nin Liv Hospital Klinik Aromaterapi uzmanı Aslı Yazıcıoğlu desteğiyle görme engelli çocuklarla birlikte tasarladıkları ‘Parıltı’ oda parfümü bir ilke imza attı.

Kokunun ilham verici ve şifalandırıcı gücünden yola çıkarak 7-17 yaş arası Parıltı çocukları hayal ettiler, çalıştılar ve başardılar.Hayallerinin kokusunu yaratan çocuklar portakal, turunçgil, tarçın, gül, yasemin, misk, adaçayı gibi kokulardan uyarlayarak oluşturdukları oda parfümünü ev dekorasyon merkezi addresistanbul’un ev sahipliğinde düzenlenen lansmanda tanıttılar.


Özlem Süer ve Ayşe Arman “Parıltı Çocuklar”ını yalnız bırakmadı

Parıltı

addresistanbul ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Parıltı’ oda parfümü lansmanında ünlü modacı Özlem Süer ve Ayşe Arman da gerçekleştirdikleri söyleşi ile çocuklara destek oldular.

Görme engelli parıltı çocuklarının tasarladıkları oda parfümünü çok beğenen Özlem Süer ve Ayşe Arman çocuklar ile yakından ilgilendi.

Ayşe Arman; Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği Başkanı Hale Bacakoğlu, başkan yardımcısı Neşe Gönül, derneğin gurur kaynaklarından Duygu Kayaman ve Parıltı Derneği çocuklarıyla keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Parıltı çocuklarının oda kokularını oluşturma süreçlerini,kokuları seçerken neler hissettiklerini, nasıl bir koku yarattıkları üzerine Parıltı çocuklarına sorular yöneltti.


Parıltı çocuklarından çağrı

Parıltı çocukları

‘Kokular bana anılarımı hatırlatıyor. Hiç görmediğim bir nesneyi veya bir kişiyi kokusundan tanıyabiliyorum. Bu proje beni çok heyecanlandırdı çünkü hissettiklerimizi bu parfümle herkese biraz olsun anlatabileceğiz.’ dedi.

Zehra; ‘Görmesem de kokular, zihnimde o şeylerle ilgili canlandırma yapmama yardımcı oluyor. Koku bizim için önemli, umarım herkes bizim kadar beğenir.’ diyen çocuklar kendileri gibi görme engeli bulunan arkadaşlarına yardım edecek olmanın mutluluğunu da yaşadıklarını dile getirdiler.

‘Parıltı’ oda parfümünü tanıtan çocuklar anlamlı konuşmaları ile herkese azmin ve hayal gücünün zaferini göstermiş oldu. Lansman sonunda desteklerinden dolayı Ayşe Arman ve Özlem Süer’e plaket verildi.

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği

Görme engelli çocukların kendine güvenen, çevresi ile uyumlu ve bağımsız bireyler olarak yetişmesi ve ailelerine destek amacıyla 2003 yılında kuruldu. Görmeyen, az gören ve görmenin yanı sıra başka engelleri de olan çocukları, doğumlarından eğitimleri tamamlanana kadar her alanda yaşıtlarıyla aynı seviyeye getirme amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.


Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği, çocukların kendisi ile barışık, meslek sahibi ve toplumda saygın yeri olan mutlu bireyler olmaları için var gücüyle çalışıyor ve gerekli her türlü desteği sağlıyor.

Gözder: ‘Görme’ engelliyiz ama örme engelli değiliz!