Meme estetiği hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?

Dünya üzerinde belki de en fazla yapılan estetik cerrahi uygulaması olan meme estetiğinin, kadınların özgüvenine son derece büyük fayda sağladığını ve sadece kendilerini iyi hissetmek için yaptırdıklarını söyleyebiliriz.

meme estetiği

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur meme estetiği hakkında açıklamalarda bulundu: “Meme estetiği yaptırmayı düşünüyor fakat bazı yalan yanlış bilgiler sebebiyle bu hayalinizi gerçekleştirmeye çekiniyor olabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, lütfen etrafınızdan duyduğunuz, kulaktan kulağa yayılan ve çoğunlukla hatalı bilgiler olan aktarımlara itibar etmeyin. Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme kısaca meme estetiği yaptırmayı düşünüyorsanız, mutlaka bir estetik cerraha muayene olup, kafanıza takılan soruları birebir ona yöneltiniz. Gerçek bilgiye ulaşmak ancak bu şekilde mümkün olur”.

Meme estetiği hakkında doğru bilinen yanlışlar

Cihantimur, meme estetiği yaptırmayı düşünenlere, çoğunlukla yanlış bilinen konuları açıkladı: Meme estetiği hakkında gerçekten doğru şeyleri biliyor musunuz?


Meme büyütme ameliyatları geçici sonuçlar verir

Meme implantlarını sağlıklı bir şekilde, güvenle ömür boyu kullanabilirsiniz. Eğer dolgu uygulaması ile ameliyatsız meme büyütme yapılacaksa, evet onun ortalama 7 – 8 sene ömrü vardır.

Silikon – protez – implant doğal gözükmez

Eğer vücut tipinize göre kişiselleştirilmiş bir implant kullanılırsa, doğal görünüm mümkündür. Yine de daha da doğal olmalı diyorsanız, memeye yağ transferi uygulamasını düşünebilirsiniz. Bu sayede hem bölgesel fazlalıklardan kurtulur, hem de istediğiniz dolgun hacme kavuşursunuz.

Meme büyütme sağlıksızdır

Meme büyütme için kullandığımız implantların tamamı FDA onaylıdır ayrıca bu konu hakkında sayısız araştırma yapılmış olup, bugün ehil ellerde yapılan uygulamaların tamamına yakınında herhangi bir sağlık riski gözlemlenmemiştir.

Meme büyütme basit bir uygulama, her cerrah yapar

Kesinlikle hayır. Az evvelde dediğim gibi, kişiye özel bir planlamanın çıkarılması gerekir. Bunun için anatomi bilgisi ve uzmanlaşmış el becerisi çok önemlidir ayrıca bu bir cerrahi uygulamadır, her ne olursa olsun, basit bir operasyon şeklinde algılanması hatalı olacaktır.

Arkadaşıma yaptığınız implantı istiyorum, ölçüsü ve şekli çok iyiydi

Bu çok sık karşılaştığım bir konu. Arkadaşında ya da bir ünlüde gördüğü şekli ve büyüklüğü kendine de isteyen hastalarımın sayısı çok fazla. Proporsiyon ve postür ve tabii daha pek çok madde size uyuyorsa, elbette yapılabilir. Ama meme estetiği kesinlikle kişiye özel planlanmalıdır. Söz gelimi 170 boyundaki bir bayana kullanılan implantla, 155 boyundaki bir bayanın implant ölçüsü, şekli ve hatta yerleştirme şekli bile farklılık arz eder.

Her zaman büyük göğüs iyidir

Bu cümleyi çoğunlukla göğüsleri küçük olan hastalarım söylüyor. Oysaki büyük göğüsleri olan hastalarım ise, bel ağrıları, cilt sorunları ve hatta kıyafet sorunları yaşadıkları için, tam tersini ifade ediyorlar. Haklılar da. Fiziğinize uygun olan meme boyutu makul olandır. İrilik değil dirilik aranmalıdır.


Meme implantı, meme kanseri tespitini zorlaştırıyor 

Günümüzde kullanılan US ve MR, mamografi cihazları sayesinde bu şekilde bir konu söz konusu değil.

Silikonlar kanser yapar

Bu konuyla ilgili olarak, bugüne kadar ortaya çıkmış herhangi bir vaka yok. Ayrıca kullanılan implantlar bedene uyumlu ve FDA onaylıdır.

Silikonlar kolayca yırtılır, patlar, parçalanır

Silikonlar kolayca parçalanan, hasar gören bir materyalden üretilmemişlerdir. Günlük yaşantınız içindeki hareket ve çarpmalara karşı dayanıklıdır.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra çok uzun bir iyileşme süreci var

Bu konu tamamen kullanılan teknikle ilintilidir. Ama ne olursa olsun, hasta ortalama 1 hafta içinde işe başlayabilir ve nihai sonucu ise 1. ayın sonunda yaşayacaktır.

Meme estetiği sonrası bebeğimi emziremem

Hayır, süt bezelerine herhangi bir müdahale olmadığı için, böyle bir durum söz konusu değildir. Sütünüze zarar vermez, sütünüzü artırma ya da azaltma gibi bir etkisi söz konusu değildir.

Meme büyütme operasyonları, göğüs ucunda hissizlik yapar

Araştırmalara baktığımızda çoğunluk yani %90 oranında hasta bir hissizlik durumu yaşamadığını belirtir. Kalan %9 ise, ilk 10 gün hafif bir hissizlik sorununu dile getirir. %1’lik kesim ise, oluşan komplikasyon sebebiyle bu durumu yaşamıştır. Kısaca bu şekilde bir his kaybının oluşma ihtimali çok düşüktür.

Silikonlar ısıya karşı duyarlı olmadığı için, meme bölgesi hep soğuk kalır


İmplantların vücut sıcaklığına yakın bir ısısı vardır. Ayrıca oldukça büyük bir canlı doku tabakasının altına yerleştirildiği için, hava koşullarından etkilenme ihtimali yoktur. Sıcaklığını veya soğukluğunu hissetmezsiniz.

Göğüs estetiği öncesi dikkat edilmesi gereken 3 altın kural


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.