Son referandum anket sonuçları: Evet mi Hayır mı önde?

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için son anket THEMIS’ten geldi. Evet mi Hayır mı önde? İşte son anketin sonuçları…

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için son anket THEMIS'ten geldi. Evet mi Hayır mı önde? İşte son anketin sonuçları...

Themis anket sonuçları Başkanlık sistemine ne diyor?

Themis Araştırma şirketi tarafından 21. YY Türkiye Enstitüsü için referandum araştırması yapıldı. 10-18 Şubat tarihlerini kapsayan son ankete göre; kararsızlar dağıtıldığında Hayır yüzde 57.6, Evet ise yüzde 42.4 olarak belirlendi.

themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa

Kararsızlar ve oy kullanmayanlar dağıtılmadan anket sonuçları:

themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa

THEMİS Araştırma Şirketi, 10-18 Şubat tarihleri arasında anket çalışması yaptı. Çalışmada kararsızlar dağıtılmadan önce ‘hayır’ yüzde 45,2; ‘evet’ yüzde 33,2; söylemeyenler yüzde 13,3; oy kullanmayanlar yüzde 8,3 olarak belirlendi.


themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa akp ak parti

Ankette parti bazlı sorulan “referandumda tercihiniz hangi yönde olacaktır” sorusuna, kendisini Ak Parti’li olarak tanımlayanların yüzde 72’sinin evet; yüzde 23,7’sinin hayır demesi dikkat çekti.

themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa

Daha önce CHP’ye oy veren seçmenin yüzde 97,2’si hayır derken, evet diyenlerin oranı binde 7’de kaldı.


mhp seçmeni referandum anket sonuçları

THEMIS anketine göre MHP seçmeni güçlü bir ‘Hayır’ diyecek

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmeni ise yüzde 58,5 oranında ‘Hayır’ derken, evet diyenlerin oranı yüzde 6,3’te kaldı. MHP seçmeninin yüzde 15’i kararsız görünüyor. Yüzde 20 oranındaki daha büyük kısmı ise oy kullanmayabilir.

hdp seçmeni referandum anket sonuçları anketi

Ankete göre HDP seçmeninin ne yapacağı belirsiz görünüyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçmeninin yüzde 21,7’si evet oyu kullanacağını açıklarken, ‘Hayır’ diyeceklerin oyu yüzde 8,4’te kalmış görünüyor. THEMIS’in anketine göre AK Parti iktidarının savunduğu “HDP’nin Hayır diyeceği” tezi gerçeği yansıtmıyor. Diğer yandan kararsızların oranı yüzde 49 gibi büyük bir dilimi oluşturuyor. Anket sonuçlarına göre HDP seçmeninin referandumda ne yönde oy kullanacağı belirsiz görünüyor.

SP saadet partisi seçmeni referandum anketi sonuçları anket

Saadet Partisi (SP) seçmeninin de güçlü bir Hayır oyu vereceği görülüyor. Kararsızların oyu ise yüzde 38 seviyelerinde. Saadet Partisi, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 2,1 oy alırken, 1 Kasım 2015 seçimlerinde oy oranı %0,6’ya kadar gerilemişti. Yüzde 2 oy oranı 950 bin seçmen sayısına tekabül ettiği için referandumda kritik bir etkisi olabilir.

Bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

Bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?


“Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu sorulduğunda MHP baraj altında kalabileceği, HDP’nin ise baraj sınırında olduğu görülüyor. Kararsızlar dağıtıldığında Ak Parti’ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 45,7 iken CHP’ye oy vereceklerin oranı yüzde 31,3 seviyelerinde görülüyor.

AKAM’ın referandum anketi: Evet mi Hayır mı önde?