Son referandum anket sonuçları: Evet mi Hayır mı önde?

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için son anket THEMIS’ten geldi. Evet mi Hayır mı önde? İşte son anketin sonuçları…

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için son anket THEMIS'ten geldi. Evet mi Hayır mı önde? İşte son anketin sonuçları...

Themis anket sonuçları Başkanlık sistemine ne diyor?

Themis Araştırma şirketi tarafından 21. YY Türkiye Enstitüsü için referandum araştırması yapıldı. 10-18 Şubat tarihlerini kapsayan son ankete göre; kararsızlar dağıtıldığında Hayır yüzde 57.6, Evet ise yüzde 42.4 olarak belirlendi.

themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa

Kararsızlar ve oy kullanmayanlar dağıtılmadan anket sonuçları:

themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa

THEMİS Araştırma Şirketi, 10-18 Şubat tarihleri arasında anket çalışması yaptı. Çalışmada kararsızlar dağıtılmadan önce ‘hayır’ yüzde 45,2; ‘evet’ yüzde 33,2; söylemeyenler yüzde 13,3; oy kullanmayanlar yüzde 8,3 olarak belirlendi.


themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa akp ak parti

Ankette parti bazlı sorulan “referandumda tercihiniz hangi yönde olacaktır” sorusuna, kendisini Ak Parti’li olarak tanımlayanların yüzde 72’sinin evet; yüzde 23,7’sinin hayır demesi dikkat çekti.

themis referandum anketi anket sonuçları başkanlık anayasa

Daha önce CHP’ye oy veren seçmenin yüzde 97,2’si hayır derken, evet diyenlerin oranı binde 7’de kaldı.


mhp seçmeni referandum anket sonuçları

THEMIS anketine göre MHP seçmeni güçlü bir ‘Hayır’ diyecek

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmeni ise yüzde 58,5 oranında ‘Hayır’ derken, evet diyenlerin oranı yüzde 6,3’te kaldı. MHP seçmeninin yüzde 15’i kararsız görünüyor. Yüzde 20 oranındaki daha büyük kısmı ise oy kullanmayabilir.

hdp seçmeni referandum anket sonuçları anketi

Ankete göre HDP seçmeninin ne yapacağı belirsiz görünüyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçmeninin yüzde 21,7’si evet oyu kullanacağını açıklarken, ‘Hayır’ diyeceklerin oyu yüzde 8,4’te kalmış görünüyor. THEMIS’in anketine göre AK Parti iktidarının savunduğu “HDP’nin Hayır diyeceği” tezi gerçeği yansıtmıyor. Diğer yandan kararsızların oranı yüzde 49 gibi büyük bir dilimi oluşturuyor. Anket sonuçlarına göre HDP seçmeninin referandumda ne yönde oy kullanacağı belirsiz görünüyor.

SP saadet partisi seçmeni referandum anketi sonuçları anket

Saadet Partisi (SP) seçmeninin de güçlü bir Hayır oyu vereceği görülüyor. Kararsızların oyu ise yüzde 38 seviyelerinde. Saadet Partisi, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 2,1 oy alırken, 1 Kasım 2015 seçimlerinde oy oranı %0,6’ya kadar gerilemişti. Yüzde 2 oy oranı 950 bin seçmen sayısına tekabül ettiği için referandumda kritik bir etkisi olabilir.

Bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

Bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?


“Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu sorulduğunda MHP baraj altında kalabileceği, HDP’nin ise baraj sınırında olduğu görülüyor. Kararsızlar dağıtıldığında Ak Parti’ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 45,7 iken CHP’ye oy vereceklerin oranı yüzde 31,3 seviyelerinde görülüyor.

AKAM’ın referandum anketi: Evet mi Hayır mı önde?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.