Referandum anketi sonuçları: AKAM başkanlık sistemini sordu

2014 cumhurbaşkanlığı ve 2015 genel seçimlerinde seçim sonuçlarını “tam isabetle” bilen Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) anket şirketi, başkanlık referandumu anket sonuçlarını açıkladı.

AKAM referandum anketi sonuçlarını yayınladı

AKAM 2017 referandum anketi sonuçları

akam referandum başkanlık anayasa anket sonuçları
GRAFİK: AKAM 2017 referandum anketi sonuçları: 16 Nisan’da anayasa değişikliği için hangi yönde oy kullanacaksınız? (Kararsızlar dağıtılmadan)
akam referandum başkanlık anayasa anket sonuçları
GRAFİK: AKAM 2017 referandum anketi sonuçları: 16 Nisan’da anayasa değişikliği için hangi yönde oy kullanacaksınız? (Partilere göre evet, hayır, kararsız dağılımı)

AK Parti seçmeninin yüzde 14’ü “Hayır” diyor

Referandumla ilgili yapılan araştırmada ise AK Parti seçmeninin yüzde 66.1’i evet oyu kullanacağını söylerken yüzde 14’ü hayır oyu kullanacak yüzde 11.2’si ise kararsız. AK Parti seçmeninin yüzde 8.7’si oy kullanmayacağını söyledi. CHP seçmeninin yüzde 1.2’si evet oyu vereceğinin belirtirken yüzde 81’i hayır oyu verecek. CHP’deki kararsızların oranı ise yüzde 9.7 olarak belirlendi.

MHP seçmeninin yüzde 51’i “Hayır” diyor

Referandumda parti tabanının hangi yönde oy kullanacağı tartışma konusu olan MHP’de ise seçmenin yüzde 28.2’si evet oyu kullanacağını belirtirken yüzde 51.1’i hayır diyeceğini söyledi. MHP’deki kararsızların oranı ise yüzde 13.4. HDP’ye oy vereceğinin söyleyenlerin yüzde 2.4’ü referandumda evet oyundan yanayken yüzde 74.2’si hayır diyeceğini belirtti. HDP seçmeninde kararsızların oranı ise yüzde 7.9 olarak ölçüldü. Kararsız oranının en az olduğu parti HDP olurken, ‘Hayır’ oyu kullanacakların oranı en fazla CHP seçmeni olduğu tespit edildi.GRAFİK: AKAM 2017 referandum anketi sonuçları: 16 Nisan'da anayasa değişikliği referandumunda ne yönde oy kullanacaksınız? (Kararsızlar ve oy kullanmayanlar dağıtıldığında)
GRAFİK: AKAM 2017 referandum anketi sonuçları: 16 Nisan’da anayasa değişikliği referandumunda ne yönde oy kullanacaksınız? (Kararsızlar ve oy kullanmayanlar dağıtıldığında)

Hayır diyenler yüzde 56.4 ile önde

Araştırma sonucunda ‘Evet’in oranı yüzde 30, ‘Hayır’ın oranı yüzde 38.8, kararsızların oranı 17.1 ve oy kullanmayacaklarının oranı yüzde 14.1 oldu. Kararsız ve oy kullanmayacak seçmenler dağıtıldığında ise yüzde 56.4 Hayır, yüzde 43.6 Evet oranı ortaya çıktı.

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
GRAFİK: AKAM 2017 referandum anketi sonuçları: Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

26 il ve ilçelerinde 4060 kişiyle yapılan araştırmada “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz” ve “Referandumda ne oyu kullanacaksınız” soruları soruldu. Araştırma sonucunda kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldığında bugün seçim olsa AK Parti yüzde 45.2, CHP yüzde 29.9, MHP yüzde 11.8 ve HDP yüzde 10.7 oy alacağı tahmin edildi.

Ünlü falcıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan için referandum kehaneti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şaşırtan anket açıklaması