Erdoğan, Yıldırım ve Bahçeli hakkında suç duyurusu

Sinop’ta yaşayan Hakan Akıncı isimli vatandaş, referandumda ‘hayır’ oyu kullanacaklar için ‘vatan haini’ nitelemesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan, Yıldırım ve Bahçeli hakkında suç duyurusu
Sinoplu Hakan Akıncı, “Hayır” oyu vereceklere “vatan haini” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Akıncı dilekçesinde Erdoğan’ın sözlerinin Anayasa’daki eşitlik ilkesine aykırı bir durum teşkil ettiğini belirterek “Cumhurbaşkanı da olsa başka biri de olsa kimsenin kimin nereye oy vereceğine karışması demokratik hukuk devletinde kabul edilemez bir durumdur” dedi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında Sinop Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusu dilekçesini verdi. Akıncı’nın dilekçesini kabul eden savcılık, dilekçeyi işleme koydu.

“Adli yargı eşit şartlarda işlemelidir”

halksesi.com’dan Mete Çağdaş’ın haberine göre; Akıncı dilekçesinde şu cümlelere yer verdi:


“Ben 16 Nisan’da hayır oyu kullanacağım. Bu benim anayasal ve vatandaşlık hakkımdır. Ancak Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, her ortamda her oturumda ve her mitinglerinde hayır oyu kullanacak olan ben ve benim gibi bu ülkenin vatansever evlatlarına ‘hain’ yakıştırmalarına artık tahammülüm kalmamıştır. Devletin bağımsız organı olan yargının uyuşmazlık hallerinde; makamı, mevkisi ne olursa olsun her vatandaşa eşit şartlarda işlemesi Anayasa’mızın ve demokrasimizin olmazsa olmazıdır.”

“Benim de onlara hakaret etme hakkım doğar”

Anayasa’nın eşitlik ilkesine bağlı kalınarak haklarının korunması gerektiğini vurgulayan Akıncı, dilekçesinde şöyle yazdı:


“Biz Türk vatandaşlarına yapılan bu hakarete, hatta ihanete sessiz kalamazsınız. Aksi taktirde benim de onlara hakaret etme hakkım doğacaktır. Ben ki Hakan Akıncı olarak siyasi olarak yaptığım her eleştiri de ifadeye çağrılıyorsam, bana ve benim gibi düşünenlere yapılan bu hakaretin de bir cezası olmalıdır” (Kaynak: Odatv)

Referandum anketi sonuçları: Son araştırma Gezici’den