Erdoğan, Yıldırım ve Bahçeli hakkında suç duyurusu

Sinop’ta yaşayan Hakan Akıncı isimli vatandaş, referandumda ‘hayır’ oyu kullanacaklar için ‘vatan haini’ nitelemesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan, Yıldırım ve Bahçeli hakkında suç duyurusu
Sinoplu Hakan Akıncı, “Hayır” oyu vereceklere “vatan haini” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Akıncı dilekçesinde Erdoğan’ın sözlerinin Anayasa’daki eşitlik ilkesine aykırı bir durum teşkil ettiğini belirterek “Cumhurbaşkanı da olsa başka biri de olsa kimsenin kimin nereye oy vereceğine karışması demokratik hukuk devletinde kabul edilemez bir durumdur” dedi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında Sinop Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusu dilekçesini verdi. Akıncı’nın dilekçesini kabul eden savcılık, dilekçeyi işleme koydu.

“Adli yargı eşit şartlarda işlemelidir”

halksesi.com’dan Mete Çağdaş’ın haberine göre; Akıncı dilekçesinde şu cümlelere yer verdi:


“Ben 16 Nisan’da hayır oyu kullanacağım. Bu benim anayasal ve vatandaşlık hakkımdır. Ancak Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, her ortamda her oturumda ve her mitinglerinde hayır oyu kullanacak olan ben ve benim gibi bu ülkenin vatansever evlatlarına ‘hain’ yakıştırmalarına artık tahammülüm kalmamıştır. Devletin bağımsız organı olan yargının uyuşmazlık hallerinde; makamı, mevkisi ne olursa olsun her vatandaşa eşit şartlarda işlemesi Anayasa’mızın ve demokrasimizin olmazsa olmazıdır.”

“Benim de onlara hakaret etme hakkım doğar”

Anayasa’nın eşitlik ilkesine bağlı kalınarak haklarının korunması gerektiğini vurgulayan Akıncı, dilekçesinde şöyle yazdı:


“Biz Türk vatandaşlarına yapılan bu hakarete, hatta ihanete sessiz kalamazsınız. Aksi taktirde benim de onlara hakaret etme hakkım doğacaktır. Ben ki Hakan Akıncı olarak siyasi olarak yaptığım her eleştiri de ifadeye çağrılıyorsam, bana ve benim gibi düşünenlere yapılan bu hakaretin de bir cezası olmalıdır” (Kaynak: Odatv)

Referandum anketi sonuçları: Son araştırma Gezici’den


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.