Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) incelemesi

Guguk Kuşu’nun dişi versiyonu yakıştırması yapılan Angelina Jolie’ye ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ Oscar’ı kazandırmış, Winona Ryder’in de rol aldığı Aklım Karıştı / Girl, Interrupted filmi, izleyiciyi, dram, depresyon, iç hesaplaşmaya götürüyor. Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanından, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.

 

Aklım Karıştı, Susanna

Susanna aşırı miktarda alkol aldıktan sonra hastaneye yetiştirilir. Ve genç kız kendi rızasıyla psikiyatri hastanesine yatar. Hastanede geçireceği 18 ay, bir hapisten öte kendini keşfetme süreci haline gelir.

Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) incelemesi

Yaşamına kast etme, günlük ilişkiler yaşama ve kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak ‘Claymoore’ adlı psikiyatri kliniğine yatırılan yazar adayı genç Susanna Kaysen’in buradaki personel ve hastalarla yaşadığı hüzünlü, heyecan verici, iç burkucu ilişkinin hikayesini anlatan film yazar Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanından, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.


Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) incelemesi

 

Geçen sene Angelina Jolie’ye ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ Oscar’ı kazandıran film için ‘Guguk Kuşu’ nun dişi versiyonu yakıştırması yapılıyor.

Orijinal Adı: Girl, Interrupted

Yapım: 1999 – Almanya, ABD

Yayın tarihi: 8 Aralık 1999

Tür: Biyografi, Dram

Süre: 127 dakika

Yönetmen: James Mangold

Oyuncular: Angelina Jolie, Jared Leto, Winona Ryder, Misha Collins, Brittany Murphy, Clea DuVall, Elisabeth Moss, Travis Fine, Vanessa Redgrave, Whoopi Goldberg


Senaryo: James Mangold, Susanna Kaysen

Yapımcı: Cathy Konrad, Douglas Wick

Dil: İngilizce

Aklım Karıştı (Girl, Interrupted): Filmin konusu

Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) incelemesi

Girl, Interrupted filimin başrollerini Winona Ryder ve Angelina Jolie’nin paylaştığı, bir gencin 18 ay boyunca akıl hastanesinde kalışını anlatan 1999 yapımı film. Türkiye’de fragmanları yayınlanmış fakat gösterime girmemiştir.

Susanna Kaysen (Winona Ryder), 1967 Nisan’ında 18 yaşındadır ve aşırı bir aspirin dozajından sonra kendi isteğiyle Claymoore akıl hastanesine girer ve orada bir yıldan fazla kalır. O zaman Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre akıl hastanesine girebilmek için ya bir velinin ya da reşit olan kişinin imzası gerekiyor, ancak bu imza aynı zamanda o kişiye düzelene kadar oradan çıkma yetkisini elinden alıyordu. Film, bu kuruma zayıf bir anında yakalanıp kurtulamayan kişinin çaresizliğini ve gayretini dile getirmektedir.

Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) incelemesi

Susanna, ilacı intihar maksadıyla aldığını kabullenememektedir. Aylar geçtikçe deliler arasından kurtulmanın yollarını arar. Bu arada karizmatik lezbiyen bir sosyopat olan Lisa Rowe (Angelina Jolie) ve onun etrafında oluşturduğu grupla tanışır ve dahil olur. Bu gruptaki arkadaş ve aynı zamanda yoldaşları Polly “Torch” Clark (Elisabeth Moss), Georgina Tuskin (Clea DuVall), Daisy Randone (Brittany Murphy), Janet Webber (Angela Bettis), Cynthia Crowley (Jillian Armenante). Susanna, bilhassa Lisa’dan etkilenmektedir.

Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) incelemesi

Film, kısacası dışarının deli dediği insanların aslında herkes gibi, ama biraz daha tutku ve aşkla bir tike sarılıp bırakamayan kişiler olduğunu gösterir. Hastanenin tedavisinin ne kadar yüzeysel olduğu, genç kişiliklerdeki derin sorunların hasta bakıcıların gülümsemesi, psikoterapi, ilaçlar ve bunlara yeterli cevap vermediğine karar verilince de izolasyon ve elektro şokla çözülmediğini seyircilere göstermektedir.

Kamera çalışmaları olağanüstü olan bu filmde seyirci adeta bu kızlar çetesinin bir üyesi olmaktadır. Filmin başlangıcı, hikâyenin en sonundaki kilit bir sahneyle başlayarak dikkat çeker.

Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) incelemesi

Ödüller


Akademi Ödülleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu— Angelina Jolie
Altın Küre Ödülleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu— Angelina Jolie
Screen Actors Guild Awards
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu— Angelina Jolie

Oscar ödüllerinde en iyi film skandalı: Hangi filmler kazandı?

Paterson: Sinema tarihinin unutulmayacak karakteri