Oy ve Ötesi’nden acil referandum çağrısı!

Oy ve Ötesi, 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum için acil çağrı yapıyor. Gönüllüleri, önceliklendirilmiş ilçelerdeki siyasi partilere başvurarak sandık kurullarında görev almaya davet ediyor.

Oy ve Ötesi, 16 Nisan'da gerçekleşecek referandum için acil çağrı yapıyor.

Pembe Alarm! Aşağıdaki haritalarda pembe olan iller, o ilin bazı ilçelerinde sandık kurullarında desteğe ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Başvuru için 16 Mart son!

Adıyaman – Afyonkarahisar – Aksaray


oy ve ötesi referandum müşahit harita başvuru

Ankara – Artvin – Bayburt – Burdur – Çankırı – Çorum

oy ve ötesi referandum müşahit harita başvuru

Elazığ – Erzurum

oy ve ötesi referandum müşahit harita başvuru

Gümüşhane – Hatay – Kahramanmaraş

Kastamonu – Kayseri – Konya

Kütahya – Malatya – Nevşehir – Ordu

Osmaniye – Sakarya- Samsun – Sivas – Tokat

Trabzon – Yozgat

Oy ve Ötesi, referandum için daha fazla katılıma odaklandı

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e konuşan Oy ve Ötesi Dernek Başkanı Gözde Elif Soytürk, “Bu seçimlerde çıkış noktamız, oy verme” diyerek Başkan Yardımcısı Gökçe Alacadağlı ile ‘Buradayız’ kampanyasını anlattı.


Oy ve Ötesi Derneği, referandumda sandık başlarında görev almayacak. Müşahitlikte uzmanlaşan dernek gönüllüleri, isterlerse, siyasi partilerle birlikte çalışabilecek. Dernek, bu referandumda, halkın sandığa katılımına odaklandı.  Dernek Başkanı Gözde Elif Soytürk, “Bu seçimlerde çıkış noktamız, oy verme. Eğitim çalışmalarımız olacak. İnternet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda ‘oy ver’ kampanyamızı bu hafta başlatacağız. Bu seçim diğerlerinden farklı. A sistemi veya B sistemi üzerine bir seçim yapacağız” dedi.

Oy ve Ötesi Dernek Başkanı Gözde Elif Soytürk ve Başkan Yardımcısı Gökçe Alacadağlı
Oy ve Ötesi Dernek Başkanı Gözde Elif Soytürk ve Başkan Yardımcısı Gökçe Alacadağlı

Muhakkak görev al

Referandumun partiler üstü bir seçim olduğunu vurgulayan Soytürk, “x partisine gittiğin zaman x partisini savunmuyorsun artık. Burada evet hayır seçimi var. Muhakkak görev al, git, bekle ve oy kullan. Biz seçimin güvenli olması için elimizden ne gelirse yapıyoruz. Bir önceki seçimlerde siyasi partilerin yapmadığı veya az yaptığını düşündüğümüz gereklilikleri kendimiz yapmaya çalıştık. Bu seçimde artık bizim 148 bin kişilik tabanımız da bunu öğrendi. Müşahitlik nasıl olunur ne yapar tüm donanıma sahip. Normal şartlarda önceki seçimlerde son 15 gün gönüllüler yığılırdı biz zor kayıt yetiştirirdik. Son günlerde insanlar gaza gelirdi. İki ay önceden hiç kayıt gelmezdi şimdi insanlar çok hevesli şimdiden bir şeylere kaydolmak istiyor. Son günlere doğru çok çok daha artacaktır. Şu anda hiçbir aksiyonumuz olmamasına rağmen çok ciddi sandıkta beklemek için talepte bulunanları görüyoruz onları siyasi partilere yönlendiriyoruz” diye konuştu.

oy ve ötesi seç beğen al müşahit afiş

Binlerce gönüllüye ihtiyaç var!

SEÇSİS’i ve seçim sürecini değerlendiren Soytürk, “Üç aşama var. Birincisi, sandıkta oyları çaldırmadığımız aşama. İkincisi, oyun YSK’ya gitmesi. Üçüncü aşama ise oyların sisteme girilmesi. Tutanaktaki veri, ilçe seçim kurulunda, parti kurul üyeleriyle bir arada yüksek sesle okunarak veri giriliyor. Girilen veri ile o tutanaklar birbirini tutuyor mu bakılıyor. Bu seçimlerde de siyasi partiler aracılığıyla aldığımız tutanaklarla SEÇSİS’e girilen tutanakların doğru tutanak olup olmadığını kontrol ettiğimiz sistemimiz seçim günü çalışacak. Ttutanakları teyit etmek için yine binlerce gönüllüye ihtiyacım olacak. SEÇSİS’in kontrolü için seçim günü Türkiye Tutanak Teyit (T3) yapılacak” dedi.

Kayıt çok kolay

Soytürk, görev almak isteyen kişilere de önerilerde bulundu: “Kendi ilinde ilçesinde kendini yakın hissettiği veya herhangi bir partiye sadece gidip ‘ben seçim günü herhangi bir sandıkta görev almak istiyorum diye başvuruda bulunacak.

Sandık kurulunda yer almak için daha tecrübeli  olmak gerekiyor. Eski üyelerimizin mutlaka gidip kurullara başvurmalarını istiyoruz. Kurullara son başvuru tarihi de 16 Mart. 16 Mart’tan 19 Mart’a kadar sandık kurulunun üyeleri kurayla netleştiriliyor. 19 Mart ile 16 Nisan arası tarihte ise müşahit olmak için başvuruda bulunabilirler. En büyük çağrımız bu kaydı yaptıktan sonra eğitimlerimizi takip edebilirler.”

Buradayız

Başkan Yardımcısı Gökçe Alacadağlı ile  ‘Buradayız’ kampanyasını anlattı:  “Türkiye zor zamanlardan geçiyor olabilir. Diğer yandan biz aktif sorumlu vatandaşlar olarak  ‘Buradayız’ ülkemizin geleceği ile ilgili hem gereken kanaati belirtme konusunda hem de üzerimize düşen sorumlulukları yapma konusunda biz buradayız, herhangi bir yere gitmiyoruz. Görev ve sorumluluklarımızı sadece bu seçim sürecinde değil  sonrasında da sivil toplum hareketlerinde gerekse toplumda oluşacak farklı ihtiyaçları karşılamak için buradayız, burada olacağız.”

Desteğimiz sürecek

‘Oy ve Ötesi bu referandumda yoktur’ algısının yanlış olduğunu vurgulayan Alacadağlı, “Biz yine insanları sandık başına götürmeye ve eğitmeye gönüllüyüz. Bu seçimdeki tek farklılık biz  gönüllüleri sandık sandık yerleştirmeyeceğiz. Bunun çerçevesinin siyasi partilerde olması gerektiğini savunuyoruz. Bir önemli konuda şu, bu bir referandum ‘Evet’ ve ‘Hayır’ arasında halkımız çok büyük bir seçim yapacak ve bu seçimi halkın yapmaya teşvik edilmesi bizim açımızdan çok önemli. Siyasi partiler çatısı altında görev almanızı istiyoruz bu yüzden siz sorumluluk alın ve buna asıl ev sahipliği yapması gerekende demokratik süreçlerimiz ve yönetmeliklerimize göre siyasi partilerin altında görev alıp gönüllü olun diyoruz. Bunun için siyasi parti üyesi olmalarına gerekte yok. Sonrasında gün içerisinde sadece oy ve ötesi gönüllüleri sürecinden geçmiş olan insanları değil tüm sandık başında görev alan insanları destekleyebileceğimiz bir çağrı merkezi yine kurulacak ve ölçümleme konusunda yine T3’ü siyasi partilerden alacağımız destek ve tutanaklarla yine çalıştıracağız” diye konuştu.

Sandıkları 10 bin gönüllü koruyacak; Denetleme çok önemli!

2014 yılından bu yana yapılan seçimlerde ‘Oy ve Ötesi’ adı altında örgütlenen yurttaş inisiyatifine benzer bir düşünceyle hareket eden ve aynı hizmeti bu kez kendilerinin vereceğini belirten gönüllüler, referandumda, sandık güvenliğine, oyları sayma ve raporlamaya ilişkin doğması muhtemel olumsuzlukların takibi, denetlenmesi ve düzeltilmesini sağlamak amacıyla böyle bir hamle yaptıklarını ifade etti.

Gönüllülerin kararı almalarında ‘Oy ve Ötesi’nin internet sitesinden yaptığı, “Bugün içinde bulunduğumuz Türkiye tablosunu değerlendirdiğimizde de, siyasi partilerin desteğiyle bağımsız bir müşahit organizasyonu yapmak yerine, bu seçimde ‘Oy ve Ötesi’ olarak siz gönüllerimize tercih edeceğiniz bir siyasi partinin müşahit organizasyonunda görev almanız çağrısında bulunuyoruz” açıklamasının etkili olduğu öğrenildi. Ayrıntılı bilgi için oyveotesi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her mahalleye en az 1 avukat: Haydi sandık başına!


Halk oylamasında İzmir’de yüz bin okulda 7 bin 500 sandık kurulacağı belirtildi. ‘İzmir’in Sandıkları’ hareketi, böylesine önemli seçimde, halkın en temel yurttaşlık hakkı olan seçme hakkını kullanması için teşvik edici çalışmalar yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Sivil inisiyatifin, vatandaşları oy vermeye teşvik etmek ve oyların sağlıklı biçimde sayımını sağlamak adına tüm İzmirlileri sandık başında bulunmaya, gönüllü müşahit olmaya davet eden halk hareketi, oylama sonucunun sağlıklı şekilde sandıklara yansıması için mesai harcayacağı belirtildi.

10 araştırma şirketinden referandum anketi sonuçları


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.