Y ve Z kuşağı turizm sektörünü nasıl etkileyecek?

2020 yılı itibariyle harcama gücünün büyük bölümüne sahip olacak Y kuşağı ile 2030’da turizm sektörünün dinamiklerini değiştirmesi beklenen Z kuşağının turizm sektörüne olası etkileri nasıl olacak?

Y ve Z kuşağı turizm sektörünü nasıl etkileyecek?

Pazarlama sektöründe nesillerin X, Y ve Z kuşağı olarak kategorize edildiğini belirten Seyahat sektörü profesyonellerine teknoloji ve rezervasyon çözümleri sunan HotelsPro’nun Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Y neslinin davranışlarını, özelliklerini ve beklentilerini anlayamayan turizm sektörünün, teknolojinin içine doğan Z kuşağına dokunamayacağını ifade ederek, Y ve Z kuşağı beklentilerini ve yaklaşımlarını şu şekilde sıraladı:

1. Teknoloji ve bilgiye oldukça hakim durumda olan Y kuşağı güvenilirliğe ve şeffaflığa önem veriyor. Teknolojinin içine doğan Z kuşağı ise sürekli sorgulayan ve araştıran bir kuşak olarak karşımıza çıkacak.


2. Y kuşağı yılda en az 2 kez tatile çıkma kararı alıyor. Z kuşağı için de bu durum geçerli olacak. Sosyal medya, web siteleri, arama motorları, arkadaşların önerileri ve forum web siteleri her iki kuşağın kararlarını etkileyecek faktörlerin başında gelecek.

3. Y ve Z kuşağı için tatil, dinlenmenin yanı sıra daha çok sosyal bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla, turizm sektörünün ve acentelerin Y ve Z nesline eğlence içerikli fırsatlar sunması önem taşıyacak.


4. Y kuşağı üyelerinin büyük bölümü arkadaşlarının onaylamadığı bir hizmeti satın almayacaklarını belirtiyor. Y kuşağı, çevresindekilerin önerilerine kulak verirken aynı zamanda çevresinde bulunan diğer bireylerin de satın alma davranışlarını etkileyecek. Aynı durum Z kuşağı için de geçerli olacak.

5. Y kuşağının internet popülasyonu içindeki oranı % 55’in üzerinde. Bu oran Z kuşağı için %90 civarında olacak. Bu oranlar ekseninde otellerin ve acenteler, online medyadaki yerlerine ve haklarında yapılan yorumlara daha da önem vermek zorunda kalacak.

6. Y ve Z kuşağı, e-posta ve SMS ile iletişim kurmayı yüz yüze görüşmeye tercih ediyor. Dolayısıyla, kişiye özel iletiler ve kampanyalar bu kuşaklarla daha kolay iletişim kurabilmesini sağlayacak.


7. Özgür ve dahil edildiğini hissettiren, çok yönlü, basit, net, kolay anlaşılır, dürüst, şeffaf, samimi ve faydacı yaklaşımlar, Y ve Z kuşağına dokunan noktalar arasında öne çıkacak.

Y kuşağının konut sahibi olma eğilimi neler?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.