Diyarbakır Bağlar saldırısı: Yerin altına patlayıcı yerleştirilmiş

Diyarbakır Bağlar ilçesindeki saldırıyı PKK üstlendi. 30 metre tünel kazılarak yerin altına 1 ton zaman ayarlı patlayıcı yerleştirilmiş.

“Dışarıdan açılan bir tünelle yapıldı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır Bağlar’da gerçekleşen patlamanın bir terör saldırısı olduğunu belirterek ‘Dışarıdan açılan bir tünelle yapıldı’ dedi. Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada ise bilgilere yer verildi: Kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum nitrat, TNT ve mazot karışımı ile hazırlanan yaklaşık 1 ton patlayıcı zaman ayarlı düzenek ile patlatma gerçekleştirildi.

Video: Diyarbakır Bağlar patlama anı görüntüleri

Zırhlı araç tamirinden dolayı olduğu düşünülmüştü

Bakan Soylu, “Patlama, orada bir teknisyen yardımcımızın bir zırhlı aracı tamiri esnasında gerçekleşti. Dün gece itibariyle netleşti. Mesele bir terör saldırısı. Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde; ama onun ötesinde bir teknisyen yardımcımız daha enkaz altından çıkarıldı ve o da şehit oldu. Bir polis memurumuz da orada şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. İlk önce araçla patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Ama yapılan bütün tetkiklerde ve bütün araştırmalarda netleşti ki bu, bir terör saldırısı” diye konuştu.


Diyarbakır Bağlar saldırısı şok detaylar: “Yerin altına patlayıcı yerleştirmek suretiyle…”

Dışarıdan açılan bir tünelle saldırının gerçekleştirildiğini açıklayan İçişleri Bakanı Soylu, “Biz ilk önce acaba içeriye girip, bir kişi, çalışan marifetiyle bir şey koydu mu; diye düşünmüştük. Ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafında yaklaşık ayda bir arama tarama yaparız. Böyle bir tehditle karşılaşmayalım, diye. Demek ki çok kısa bir süre içerisinde böyle şey kazmışlar. Yerin altında patlayıcı yerleştirmek suretiyle ama bütün detayını vali bey açıklayacak” dedi.

30 metre tünel kazılmış diyarbakır bağlar

30 metre tünel kazılmış

Valilik açıklamasında, konu ile ilgili yapılan araştırmada, Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin bulunduğu alana bitişik apartmanın bodrum katından, Bakım Onarım Şube Müdürlüğüne bağlı tamir atölyesine doğru yaklaşık 30 metre uzunluğunda tünel kazıldığı da belirtilerek, “Yapılan kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum Nitrat, TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcı yerleştirildiği ve zaman ayarlı düzenek ile patlamanın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında, olay ile doğrudan ilişkisi olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır” denildi.


Diyarbakır Valiliği açıklamasında ayrıca, Terörle mücadele kapsamı çerçevesinde, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile terör örgütü ile iltisakı olduğu değerlendirilen, 172 şüphelinin de gözaltına alındığı belirtildi.

3 kişi hayatını kaybetti

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Ek Bina içerisinde bulunan makine ikmal bölümünde meydana gelen patlamada ağır yaralanan polis memuru Burhan Mercan, tedavi gördüğü Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Ek Binası’nda doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamayarak şehit oldu. Böylece patlamada şehit sayısı 3’e yükselmiş oldu.

Şehit olan polis memuru Burhan Mercan ve sivil personel Cengiz Tekin için, Emniyet Müdürüğü’nün yeni binasında cenaze töreni düzenlenecek. Patlamada yaralanan diğer 2 kişinin tedavisinin devam ettiği belirtildi.

PKK üstlendi: 2,5 ton patlayıcı yerleştirilmiş


Reuters’ın verdiği habere göre PKK, Diyarbakır Bağlar’daki bombalı saldırıyı üstlendiğini sayfasından yaptığı açıklama ile duyurdu. Haberde PKK’ya yakın internet sitesinde yer alan açıklamada, teröristlerin 2 bin 540 kilo patlayıcıyla saldırıyı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

PKK’lı teröristten şok itiraflar: AVM’lere bombalı saldırı