İlkbahar hastalıkları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Hastalık yapan mikropların doğada yayılımları, ilkbahar aylarında artış gösteriyor.

İlkbahar hastalıkları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Bu dönemde bağışıklık sistemi zayıfladığı takdirde; grip, nezle, soğuk algınlığı, migren, alerjik hastalıklar gibi şikayetler de artıyor.

Bu durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek; vücudun enfeksiyonlara ve dış uyaranlara karşı daha dirençli olmasını sağlamak büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Tülay Kadıoğlu, ilkbahar hastalıkları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


Kıyafet seçimine dikkat edin

İlkbahar ayları, mevsim geçiş dönemi olduğu için hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Bu dönemde hastalıklardan korunmak için öncelikle bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir.

Değişken hava durumundan dolayı kıyafet seçimine dikkat edilmelidir. Terletecek kıyafetlerden uzak durulmalı, sıcak görünen havalara aldanarak da ince giyinilmemelidir.

İlkbahar aylarında da dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmeli, bağışıklığı kuvvetlendirecek meyve ve sebzelerden bolca tüketilmelidir. Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi C vitamini içeren bitki çaylarından günde 2-3 fincan içilmelidir.

Polenlerdeki artış alerji hastalarını etkiliyor

polen

Herhangi bir rahatsızlık hissedildiği anda geç kalınmadan doktora başvurulması çok önemlidir. Böylelikle ilerleyecek hastalıklardan erken tanı ve tedavi sayesinde korunabilmek mümkündür. İlkbaharda artan polen miktarı ve hava değişikliği, alerjik hastalıkları olan kişilerin şikayetlerini de tetikleyebilir.

Alerjisi olan hastaların özellikle bu dönemde ilaçlarını aksatmamaları, hapşırık, göz akıntısı, burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler olduğu takdirde mutlaka bir uzmana başvurulmaları önemlidir.


Artan migren ataklarına dikkat!

İlkbahar mevsiminde hava basınç değişiklikleri çokça olmaktadır. Hava basıncındaki bu değişiklikler, migren hastalarının atak sayılarını da artırabilir. Düzenli tedavi gören migren hastalarının bu dönemde de tedavilerini ihmal etmemeleri büyük önem taşır.

Migren atakları artan hastaların nöroloji uzmanına başvurmaları gerekir. Artan sıcaklarla birlikte görülebilen tansiyon şikayetleri, ilkbaharda basınç değerlerindeki değişkenlik nedeniyle hassas bünyeleri etkileyebilir.

Tansiyon hastalarının tüm dönemlerde olduğu gibi ilkbahar aylarında da ilaçlarını düzenli olarak almaları, tuz tüketimine dikkat ederek, tüketim miktarını en aza indirmeleri gerekmektedir.

Taze sebze ve meyveleri dengeli tüketin

İlkbahar ayları taze meyve ve sebze açısından çok zengin bir dönemdir. Bu dönemde mide bağırsak problemleri değişen yiyeceklerle birlikte artabilir. Özellikle yaz mevsimine doğru çiğ sebze ve meyve tüketimi kış mevsimine göre daha fazladır.

Buna bağlı olarak çiğ soğan, sarımsak ve çiğ sebzelerin tüketimi mide ve bağırsak hassasiyeti olanların şikayetlerini artırabilir. Bu nedenle düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, rahatsız eden gıdalardan uzak durulmalıdır.

Mevsim geçişleri psikolojiyi etkiliyor

Özellikle ilkbahar ve sonbahar geçişlerinde sürekli hava ve havadaki basınç değişiminden dolayı bazı kişilerde duygu durum değişiklikleri görülebilmektedir. Kişiler kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilir, sürekli bir uyuma isteği doğabilir.


Bu beden yorgunluğu, kişilerde mutsuzluk ve isteksizlik gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişilerin kendilerini mutlu edecek aktivitelere yönelmeleri çok önemlidir.

İlkbahar aylarında bunlara dikkat edin;

 • Günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketin
 • Uykunuzu alarak güne başlamaya özen gösterin
 • Meyve ve sebze çeşitliliğinden faydalanacak şekilde dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin
 • Alkolden uzak durun ya da tüketimini sınırlayın
 • Açık havada haftada 3-4 gün 1 saat yürüyüş yapın
 • İş yerinizde molalarınızı açık havaya çıkarak değerlendirin
 • İşe gelirken arabanızı iş yerinize daha uzak bir yere park edin veya ulaşım aracından birkaç durak önce inin. İşe başlamadan önce açık havada yapacağınız yürüyüşler, gününüzü daha enerjik geçirmenizi sağlar
 • Bedensel aktivitelerinizi
 • Güneşten daha çok yararlanın
 • Daha hafif yiyecekler yiyin, akşam saatlerinde abur cuburdan uzak durun
 • Günde 2-3 fincan bitki çayı tüketin
 • Size keyif veren aktivitelere yönelin

Bahar alerjisi neden olur? Belirtileri nelerdir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.