NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Türkiye NATO için kilit ülke

Welt am Sonntag gazetesine demeç veren Stoltenberg anayasa değişiklik referandumu sonrasında Türkiye’nin hala güvenilir bir müttefik olup olmadığı sorusuna “Türkiye, Avrupa’da güvenlik ve NATO açısından kilit ülke” yanıtını verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Türkiye NATO için kilit ülke

Alman ‘Welt am Sonntag’ gazetesi bugün piyasaya çıkan sayısında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yapılan mülakata tam sayfa yer verdi.

Stoltenberg “Ülke (Türkiye) Suriye ve Irak gibi kriz bölgelerine yakın coğrafi konumu ve askeri kabiliyetleri nedeniyle IŞİD’e karşı mücadele ve ittifak sahasının güney sınırında istikrar açısından muazzam öneme sahip” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre NATO Genel Sekreteri, Türkiye’nin ayrıca stratejik açıdan önemli Karadeniz bölgesine sınır olduğunu ve Rusya ile ilişkiler açısından önem taşıdığını vurguladı. Stoltenberg Türkiye’nin Akdeniz’de de Avrupa Birliği ile sığınmacı anlaşmasının hayata geçirilmesi bakımından merkezi bir rol oynadığını söyledi.


Stoltenberg: Kendini savunmak Türkiye’nin hakkı

Türkiye’ye Batı tarafından getirilen eleştirilere ilişkin olarak Stoltenberg “Lütfen Türkiye dışında başka hiçbir NATO ülkesinin teröristler tarafından bu denli yoğun saldırıya uğramadığını dikkate alın. Kendini savunmak ve Temmuz 2016’daki başarısız darbeye katılanları yargılamak ülkenin hakkıdır. Ama bu da hukuk devleti ilkelerine göre yapılmalı” dedi.

Jens Stoltenberg NATO Genel Sekreteri olarak kendisi açısından, bazı siyasi sorunlarda farklı görüşlere sahip olunmasına karşın İttifak’ın temel görevler konusunda mutabakat sağlayabilmesinin önemli olduğunu söyledi. Stoltenberg “Birlikte duruyoruz ve birbirimizi karşılıklı olarak savunmaya her zaman hazırız. Bizi birleştirenler üzerine odaklanmalıyız” diye konuştu.


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak’ın Kuzey Kore’ye yönelik bir askeri misyon hazırlığı içinde olup olmadığı sorusuna da “Geçen hafta Beyaz Saray’da oldukça zaman geçirdim ve NATO’nun Kuzey Kore bakımından bir rolü olup olmayacağına dair ortada bir tartışma olmadığını garanti edebilirim” yanıtını verdi.

Ey Türk Gençliği; 102 yıl sonra düşmanlarımız ve biz


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.