NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Türkiye NATO için kilit ülke

Welt am Sonntag gazetesine demeç veren Stoltenberg anayasa değişiklik referandumu sonrasında Türkiye’nin hala güvenilir bir müttefik olup olmadığı sorusuna “Türkiye, Avrupa’da güvenlik ve NATO açısından kilit ülke” yanıtını verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Türkiye NATO için kilit ülke

Alman ‘Welt am Sonntag’ gazetesi bugün piyasaya çıkan sayısında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yapılan mülakata tam sayfa yer verdi.

Stoltenberg “Ülke (Türkiye) Suriye ve Irak gibi kriz bölgelerine yakın coğrafi konumu ve askeri kabiliyetleri nedeniyle IŞİD’e karşı mücadele ve ittifak sahasının güney sınırında istikrar açısından muazzam öneme sahip” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre NATO Genel Sekreteri, Türkiye’nin ayrıca stratejik açıdan önemli Karadeniz bölgesine sınır olduğunu ve Rusya ile ilişkiler açısından önem taşıdığını vurguladı. Stoltenberg Türkiye’nin Akdeniz’de de Avrupa Birliği ile sığınmacı anlaşmasının hayata geçirilmesi bakımından merkezi bir rol oynadığını söyledi.


Stoltenberg: Kendini savunmak Türkiye’nin hakkı

Türkiye’ye Batı tarafından getirilen eleştirilere ilişkin olarak Stoltenberg “Lütfen Türkiye dışında başka hiçbir NATO ülkesinin teröristler tarafından bu denli yoğun saldırıya uğramadığını dikkate alın. Kendini savunmak ve Temmuz 2016’daki başarısız darbeye katılanları yargılamak ülkenin hakkıdır. Ama bu da hukuk devleti ilkelerine göre yapılmalı” dedi.

Jens Stoltenberg NATO Genel Sekreteri olarak kendisi açısından, bazı siyasi sorunlarda farklı görüşlere sahip olunmasına karşın İttifak’ın temel görevler konusunda mutabakat sağlayabilmesinin önemli olduğunu söyledi. Stoltenberg “Birlikte duruyoruz ve birbirimizi karşılıklı olarak savunmaya her zaman hazırız. Bizi birleştirenler üzerine odaklanmalıyız” diye konuştu.


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak’ın Kuzey Kore’ye yönelik bir askeri misyon hazırlığı içinde olup olmadığı sorusuna da “Geçen hafta Beyaz Saray’da oldukça zaman geçirdim ve NATO’nun Kuzey Kore bakımından bir rolü olup olmayacağına dair ortada bir tartışma olmadığını garanti edebilirim” yanıtını verdi.

Ey Türk Gençliği; 102 yıl sonra düşmanlarımız ve biz