Referandum anketi: KONDA’ya göre Evet mi Hayır mı önde?

Merakla beklenen KONDA araştırma şirketinin referandum anket sonuçları açıklandı. Tarhan Erdem ve Bekir Ağırdır yönetimindeki KONDA’ya göre Evet mi Hayır mı önde? İşte detaylar…

Referandum anketi: KONDA'ya göre Evet mi Hayır mı önde?

Sonucu yüzde 9 kararsız oylar belirleyecek

Türkiye’nin en eski kamuoyu araştırma şirketlerinden KONDA, 16 Nisan’da yapılacak olan 18 maddelik anayasa değişikliği referandumuna ilişkin tahminini ilk kez açıkladı. Ankette en dikkat çeken konu yüzde 9 olan kararsızların oranı. Bu oran istatistiksel olarak dağıtıldığında ‘Evet’ oy oranı önde görülüyor.

KONDA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki referandum anketi, yüzde 99 güven aralığında hata payını artı-eksi yüzde 2,2 olarak açıkladı. Buna göre yüzde 9 oranındaki yüksek kararsız oylar dağıtıldığında yüzde 51,5 Evet oyu, yüzde 48,5 Hayır sonucu çıktığı açıklandı.


konda referandum anketi sonuçları tarhan erdem

‘Evet’ önde ama yüzde 9 kararsız oylar yanıltıcı olabilir

Araştırma sonuçlarına göre, halen kararsız olan ve sandığa gitmeyeceğini açıklayanların oy oranı yüzde 9 olarak yer alıyor. KONDA, hata payı ve kararsız seçmen oranına da dikkat çekerek, “Bu bulgular araştırma hata payı dahilinde değerlendirildiğinde sonuca dair halen kesin bir yargıda bulunmak yanıltıcı olabilecektir” notunu düştü.

Katılım yüzde 90 oranında bekleniyor

Seçime katılımın yüzde 90 mertebesinde olacağı tahmin edilen ve yurt dışı seçmenlerin oylarının hesaba katılmadığı belirtilen araştırma, 30 ilin 124 ilçesine bağlı 197 mahalle ve köyde 3 bin 462 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayanıyor.

Erdoğan’ın sahaya inmesi etkiledi

KONDA’nın seçmenin eğilimlerini ölçen barometre grafiğine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya indiği 4 Şubat 2017 tarihinden itibaren yüzde 40 civarında gözüken “Evet” oyları yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gösteriyor. Yine grafiğe göre, Almanya ve Hollanda ile yaşanan kriz de (11 Mart 2017) “Evet” oyunu etkileyen faktörler arasında.

Son yayınlanan diğer referandum anketi sonuçları

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandum için 10 farklı anket şirketinin sonuçları… Evet mi hayır mı önde? Kararsızlar ne durumda?

“Türk tipi Başkanlık Sistemi” olarak nitelendirilen 18 maddelik anayasa değişikliği için referandum 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak. Genel ve yerel seçimler öncesinde yapıldığı gibi referandum için de anketler düzenleniyor. İşte birçok farklı şirketten son referandum anketi sonuçları… (Alfabetik olarak verilmiştir.)

Adil Gür referandum anketi sonuçları

Adil Gür referandum anket sonuçları

2015 genel seçimlerini çok yakın tahmin eden A&G araştırma şirketinin referandum anket sonuçlarına göre evet oyları yüzde 54 oldu. Adil Gür’ün anketine göre hayır oyları da yüzde 46 civarında. Adil Gür, “Evet oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğu güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor’ bilgisini verdi. Adil Gür, son anket sonuçlarını referanduma bir iki gün kala açıklayacak.

Adil Gür, referandumda insanların genel seçimlerden farklı olarak daha fazla ideolojik tercihlerinin ön plana çıktığını söyledi. Gür “Türkiye cumhuriyet tarihi boyunca seçimlerin kaderini belirleyen insanların günlük yaşamdan duyduğu memnuniyet ve ekonomi genel olarak. Ama referandumlarda bu böyle olmuyor. Biraz daha ideolojik tercihler ve parti aidiyeti ön plana çıkıyor” dedi.

Andy-Ar referandum anketi sonuçları

andy ar faruk acar referandum anketi sonuçları

Sosyal Araştırmalar Merkezi Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar, geçtiğimiz haftanın verilerinden yola çıkarak referandum anketine katılanların %45’inin evet, %41’inin ise hayır dediğini açıkladı. Oranların sürekli değişiklik gösterdiği anket sonuçlarına bakıldığında, hem evet hem de hayır diyenlerin oranında düşüş gözlemlediklerini açıklayan Acar, kararsızların oranının arttığını belirtti.

AKAM referandum anketi sonuçları

AKAM referandum anket sonuçları

Referandumda ‘hayır’ çıkacağını iddia eden anketler sonuçlarından birini de Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın iddiasına göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

Daha önce “Evet çıkarsa dükkanı kapatırız” diyen Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) son referandum anketini sosyal medya hesabından duyurdu.AKAM Başkanı Kemal Özkiraz, referandum anketleriyle ilgili olarak en son şunları söylemişti: “AKAM olarak ‘Evet’ çıkması halinde şirketimizi kapatacağımızı taahhüt ettik. İlk gelen veriler önceki anketlerimizi doğruluyor. Bu referandumdan kesinlikle açık ara farkla ‘Hayır’ çıkacak. Referanduma katılım artarsa bu fark tarihi bir sonuca dönüşür.”Avrasya Araştırma iddiasını tekrarlayarak attığı son anket tahmininde ‘Evet’in yüzde 42.25, ‘Hayır’ın 57.75 oranında olduğunu ileri sürdü.

ANAR referandum anketi sonuçları

ANAR referandum anketi sonuçları ibrahim uslu

Referandum yarışının başa baş geçtiğini söyleyen ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 5-10 Nisan tarihleri arasında 26 ilde 4.189 kişiyle %1,51 hata payı olan araştırmasının sonuçlarını açıkladı. ANAR son çalışmasında ‘Evet’ oranını %52 ‘Hayır’ oranını ise %48 buldu.

GENAR referandum anketi sonuçları

GENAR referandum anket sonuçları

Genar’a göre referandumda ‘evet’ diyenlerin oranı yüzde 55. Hayır diyenlerin oranı yüzde 45. Ankete katılanlardan, AK Parti seçmeninin yüzde 96’sı, MHP seçmeninin yüzde 46’sı referandumda “evet” diyeceğini belirtirken, CHP seçmeninin yüzde 10’u, HDP seçmeninin de yüzde 4.5’i “evet” diyeceğini ifade etmesi dikkat çekiyor.

Eski başkanı Mustafa Şen’in bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın Başdanışmanı olarak görev yapan GENAR ise referandum sürecinin en başından beri ‘Evet’ oylarını önde buluyor. Amerika’nın Sesi’ne konuşan GENAR Başkanı İhsan Aktaş, son araştırmalarda da benzer bir sonuç bulduklarını ancak seçmeni yönlendirmemek için kesin rakamı 16 Nisan’da sandıklar kapandıktan sonra açıklayacaklarını belirtti.

Gezici referandum anketi sonuçları

gezici referandum anketi sonuçları 1 nisan 2017

Gezici’nin 6 Nisan 2017 tarihi itibariyle paylaştığı son referandum anketi sonuçlarına göre Evet oyları öne geçti. Araştırma şirketi, yüzde 53.3’ün Evet oyu kullanacağını, yüzde 46.7’nin Hayır oyu vereceği sonuçları açıkladı. Anket, 1-2 Nisan 2017 tarihlerinde Türkiye genelinde 24 ilde hanelerde yüz yüze görüşme metodolojisiyle yapıldı. Ankete göre, sandığa gitmeme oranı artarsa ‘evet’ oylarının oranı yüzde 56’ya ulaşıyor. Gezici Araştırma şirketinin daha önce paylaştığı araştırma sonuçlarında ‘Hayır’ oyları %51.1, ‘Evet’ oyları ise 46.7 seviyesindeydi.


Murat Gezici, “Kararsızlar yüzde 11 civarında. Yüzde 65’inin evet yönünde oy verme ihtimali yüksek. Kararsızların üçte birinin geçmişte AK Parti’ye oy vermiş, üçte ikisinin MHP’ye oy vermiş seçmen profili olduğu görülüyor” dedi.

Yayınladığı son ankette ‘rüzgarın tersine döndüğü’nü savunan Gezici Araştırma ‘fikir değiştirdi. Sürecin başından bu yana ‘Hayır’ oylarını önde gösteren Gezici, 6 Nisan tarihinde yayınladığı son ankette ‘rüzgarın tersine döndüğü’nü, ‘partili cumhurbaşkanlığı’nı içeren anayasa değişikliği referandumunda ‘Evet’ oylarının yüzde 53,3’e ulaştığını açıklamıştı.

Halk Tv yayınında Sözcü yazarı Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunduğu ‘Halk Arenası’nda Gezici’nin son anketi konuşulurken Dündar, Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici’nin kendisine attığı mesajı aktardı: “Sandığa katılım yüksek olursa ‘Hayır’ en az yüzde 52 çıkar.” 

Konsensus referandum anketi sonuçları

konsensus referandum anketi sonuçları

16 Nisan’da gerçekleştirilecek ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumunda yurttaşların yüzde 51.2’si ‘Hayır,’ yüzde 48.8’i de ‘Evet’ oyu kullanacak. Eğilimlerinin referandum gününe kadar değişip değişmeyeceği sorulan yurttaşların yüzde 89’u oylarında kararlı olduğunu belirtirken, yüzde 8’i tercihinin değişebileceğini belirtti. Konsensus şirketi ilk paylaştığı referandum anketi sonuçlarında Evet diyenlerin oranını yüzde 59, hayır diyenlerin oranını ise yüzde 41 olarak vermişti. Konsensus anket sonuçları

MAK referandum anketi sonuçları

MAK referandum anketi sonuçları

AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen MAK Danışmanlık firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat‘tan şok referandum anketi açıklaması geldi. “Bugüne kadar hiçbir seçimde görülmemiş bir durum yaşanıyor” diyerek AK Parti seçmeninin yüzde 10’unun “evet” demediğini belirtti.

MHP seçmeni içinde “Evet” diyenlerin yüzde 30’u geçmediğini belirten Kulat, “Evet” oylarının yüzde 45-47 bandında olduğunu söyledi. Referandum anketi sonuçlarına dayanarak “ilk kez durumun iyi görünmediğini” belirten MAK Danışmanlık firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat “Evet” oylarının yüzde 45-47 bandında olduğunu söyledi.

Evet cephesinde sorun var: Referandumda evet kampanyasının başını AK Parti çekiyor. Bu normal çünkü yüzde 50 civarında oy alan bir parti. Ancak yaptığımız anketlerde ilk kez bu referandumda evet cephesinde sorun olduğunu görüyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 seçimlerinde AK Parti’nin oyu yüzde 45’lerdeydi. O seçimde CHP ile MHP, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ortak aday göstermişti. HDP de Selahattin Demirtaş’ı. Erdoğan, AK Parti’nin oyu yüzde 45 olmasına karşın yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçildi.

MHP ortaklığına rağmen: Daha sonra 1 Kasım’da AK Parti yüzde 49 oy aldı. Ardından 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Bu, AK Parti’ye daha büyük popülarite ve destek sağladı. Bunun üstüne referandumda MHP AK Parti’nin yanında. BBP, evet diyeceğini açıkladı. Güneydoğu’da Hüda-Par evet diyor. Bütün bu avantajlara rağmen evet oyları yüzde 45’lerde görünüyor. Sorun bu.

100 MHP’liden 70’i evet demiyor: Anketler en büyük sorunun MHP seçmeninde yaşandığını gösteriyor. Şu ana kadar yaptığımız ölçümlerde MHP’li seçmenin en çok yüzde 30’unun evet diyeceğini görüyoruz. Yüzde 70’i evet demiyor.

Metropoll: Gençler sandığa giderse ‘Hayır’ güçlenir

Prof. Dr. Özer Sencar'ın açıkladığına göre Metropoll referandum anketi sonuçlarında Evet ile Hayır bıçak sırtı gidiyor
Prof. Dr. Özer Sencar’ın açıkladığına göre Metropoll referandum anketi sonuçlarında Evet ile Hayır bıçak sırtı gidiyor

Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46’ya çıkıyor. Anketlerde genç seçmenlere sorulan “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını verdi.

METROPOLL’DEN SON AÇIKLAMA: Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin sahibi Prof. Özer Sencar, Metropoll’ün Şubat ve Mart ayı ölçümlerinde Evet’lerin önde göründüğünü aktardı. Sencar “Mart’ta da bıçak sırtı dediğimiz, yüzde 50-50 civarında ama Evet’ler önde” dedi.

Optimar referandum anketi sonuçları

optimar referandum anket sonuçları

Ak Parti’ye yakınlığıyla bilinen Optimar araştırma şirketinin 26 ilde 3 Ocak – 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yaptığı ankete göre evet yüzde 53,6, hayır ise yüzde 46,4 oldu.

ORC referandum anketi sonuçları

ORC'nin Mart sonunda İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaptığı referandum anketi sonuçlarıdır.
ORC’nin Mart sonunda İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaptığı referandum anketi sonuçlarıdır.

Hükümete yakın olarak görülen anket şirketi ORC, en son yayınladığı ve 24-27 Mart tarihlerini kapsayan özel gündem araştırmasında, referandumda oy tercihlerini yüzde 55.7 evet ve yüzde 44.6 hayır olarak açıkladı. Bu araştırma yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapıldı.

Themis ilk referandum anketi sonuçları

Themis referandum anketi sonuçları

THEMİS Araştırma A.Ş. tarafından 21.YY Türkiye Enstitüsü için referandum araştırması yapıldı. 10-18 Şubat tarihlerini kapsayan son ankete göre; kararsızlar dağıtıldığında Hayır yüzde 57.6, Evet ise yüzde 42.4 olarak belirlendi.

THEMİS son referandum anketi sonuçları:

Themis referandum anketi sonuçları

THEMİS Araştırma A.Ş. tarafından yapılan ve 01-08 Nisan tarihlerini kapsayan son ankete göre, kararsızlar dağıtıldığında ‘HAYIR’ yüzde 53.1, ‘EVET’ ise yüzde 46.9 olarak belirlendi.


THEMİS’ten son açıklama: Bize göre “Evet” cephesinin bu süreçte uyguladığı stratejinin yanlışlığı, sadece kendisinin referandumda başarısız olması sonucunu doğurmayacak aynı zamanda ne kadarının kendisini gizlediğini öngöremediğimiz gerçekte ‘hayır’ verecek olan evetçilerin yüzünden araştırma şirketlerininde başarısız olmalarına neden olacakları kuvvetli bir ihtimaldir. Sonuç olarak ‘Evet’ cephesinin, kampanyasında kullandığı orantısız güce ve ‘evet’lerdeki şişme tezimize rağmen , son 1 haftada olağanüstü bir gelişme olmazsa süreci başarısızlıkla tamamlayacağını düşünmekteyiz.

İBB çalışanı: Bunların karıları ve kızları ‘Evet’çilere helal!