Referandum sonucunu İstanbul mu belirleyecek?

Gazeteci James Vincent’ın internet sitesinde yayınladığı referandum öncesi tahmine göre İstanbul, Ankara ve İzmir belirleyici olacak.

Referandum sonucunu İstanbul mu belirleyecek? James Vincent
Haritayı büyütmek için tıklayın

“İstanbul %53 Hayır, İzmir %56 Hayır, Ankara %59 Evet”

Gazeteci James Vincent’ın JamesinTurkey.com adlı internet sitesinden paylaştığı analize göre İstanbul başta olmak üzere batı sahil şeridi blok olarak Hayır derken, İç Anadolu’da Evet’in ağırlıkta olduğu öngörülmüş. Vincent’ın haritasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde “Evet”in ağırlıklı olarak gösterilmesi dikkat çekiyor. Bir başka dikkat çeken detay Antalya, Mersin ve Adana seçim bölgesinde Evet’in önde olduğunun gösterilmesi.


Sitede yer alan analizde Türkiye genelinde Evet oyunun %55 ile önde olduğu ancak İstanbul’da daha çok Hayır oyu çıkmasının bütün referandum sonucunu Hayır’a çevirebileceği yönünde. James Vincent’ın yaptığı anketin akıllı telefon kullanıcıları arasında yapıldığı belirtilmiş.


Son referandum anket sonuçları

  • ADİL GÜR: %39 Hayır, %60 Evet
  • AKAM: %57 Hayır, %42 Evet
  • ANAR: %48 Hayır, %52 Evet
  • GEZİCİ: %46 Hayır, %53 Evet
  • KONDA: %48 Hayır, %51 Evet
  • KONSENSUS: %51 Hayır, %48 Evet
  • METROPOLL: %49 Hayır, %51 Evet
  • SONAR: %51 Hayır, %49 Evet
  • THEMİS: %53 Hayır, %46 Evet

Son anket sonuçları açıklandı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.