Son referandum anket sonuçları açıklandı

İşte en son güncellenmiş referandum anket sonuçları… Evet mi Hayır mı önde? Türkiye başkanlık istiyor mu?

Son referandum anket sonuçları açıklandı AKAM, ANAR, GEZİCİ, KONDA, KONSENSUS, ORC, SONAR, THEMIS

AKAM’ın son referandum anket sonuçları

AKAM’ın 5-10 Nisan tarihleri arasında yaptığı ankete, 8160 kişi katıldığı, evet oy oranının yüzde 46,25, hayır oranının yüzde 53,75 olduğu belirtildi.

AKAM referandum anket sonuçları

Referandumda ‘hayır’ çıkacağını iddia eden anketler sonuçlarından birini de Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın iddiasına göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.


Daha önce “Evet çıkarsa dükkanı kapatırız” diyen Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) son referandum anketini sosyal medya hesabından duyurdu.AKAM Başkanı Kemal Özkiraz, referandum anketleriyle ilgili olarak en son şunları söylemişti: “AKAM olarak ‘Evet’ çıkması halinde şirketimizi kapatacağımızı taahhüt ettik. İlk gelen veriler önceki anketlerimizi doğruluyor. Bu referandumdan kesinlikle açık ara farkla ‘Hayır’ çıkacak. Referanduma katılım artarsa bu fark tarihi bir sonuca dönüşür.”Avrasya Araştırma iddiasını tekrarlayarak attığı son anket tahmininde ‘Evet’in yüzde 42.25, ‘Hayır’ın 57.75 oranında olduğunu ileri sürdü.

ANAR’ın son referandum anket sonuçları

ANAR referandum anketi sonuçları ibrahim uslu

Referandum yarışının başa baş geçtiğini söyleyen ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 5-10 Nisan tarihleri arasında 26 ilde 4.189 kişiyle %1,51 hata payı olan araştırmasının sonuçlarını açıkladı. ANAR son çalışmasında ‘Evet’ oranını %52 ‘Hayır’ oranını ise %48 buldu.

Gezici referandum anket sonuçları

gezici referandum anketi sonuçları 1 nisan 2017

Gezici’nin 6 Nisan 2017 tarihi itibariyle paylaştığı son referandum anket sonuçlarına göre Evet oyları öne geçti. Araştırma şirketi, yüzde 53.3’ün Evet oyu kullanacağını, yüzde 46.7’nin Hayır oyu vereceği sonuçları açıkladı. Anket, 1-2 Nisan 2017 tarihlerinde Türkiye genelinde 24 ilde hanelerde yüz yüze görüşme metodolojisiyle yapıldı. Ankete göre, sandığa gitmeme oranı artarsa ‘evet’ oylarının oranı yüzde 56’ya ulaşıyor. Gezici Araştırma şirketinin daha önce paylaştığı araştırma sonuçlarında ‘Hayır’ oyları %51.1, ‘Evet’ oyları ise 46.7 seviyesindeydi.

Murat Gezici, “Kararsızlar yüzde 11 civarında. Yüzde 65’inin evet yönünde oy verme ihtimali yüksek. Kararsızların üçte birinin geçmişte AK Parti’ye oy vermiş, üçte ikisinin MHP’ye oy vermiş seçmen profili olduğu görülüyor” dedi.

Yayınladığı son ankette ‘rüzgarın tersine döndüğü’nü savunan Gezici Araştırma ‘fikir değiştirdi. Sürecin başından bu yana ‘Hayır’ oylarını önde gösteren Gezici, 6 Nisan tarihinde yayınladığı son ankette ‘rüzgarın tersine döndüğü’nü, ‘partili cumhurbaşkanlığı’nı içeren anayasa değişikliği referandumunda ‘Evet’ oylarının yüzde 53,3’e ulaştığını açıklamıştı.

Halk Tv yayınında Sözcü yazarı Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunduğu ‘Halk Arenası’nda Gezici’nin son anketi konuşulurken Dündar, Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici’nin kendisine attığı mesajı aktardı: “Sandığa katılım yüksek olursa ‘Hayır’ en az yüzde 52 çıkar.”

KONDA son referandum anket sonuçları

konda referandum anketi sonuçları tarhan erdem

Türkiye’nin en eski kamuoyu araştırma şirketlerinden KONDA, 16 Nisan’da yapılacak olan 18 maddelik anayasa değişikliği referandumuna ilişkin tahminini ilk kez açıkladı. Ankette en dikkat çeken konu yüzde 9 olan kararsızların oranı. Bu oran istatistiksel olarak dağıtıldığında ‘Evet’ oy oranı önde görülüyor.

KONDA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki referandum anketi, yüzde 99 güven aralığında hata payını artı-eksi yüzde 2,2 olarak açıkladı. Buna göre yüzde 9 oranındaki yüksek kararsız oylar dağıtıldığında yüzde 51,5 Evet oyu, yüzde 48,5 Hayır sonucu çıktığı açıklandı.


KONSENSUS son referandum anket sonuçları

konsensus referandum anketi sonuçları

16 Nisan’da gerçekleştirilecek ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumunda yurttaşların yüzde 51.2’si ‘Hayır,’ yüzde 48.8’i de ‘Evet’ oyu kullanacak. Eğilimlerinin referandum gününe kadar değişip değişmeyeceği sorulan yurttaşların yüzde 89’u oylarında kararlı olduğunu belirtirken, yüzde 8’i tercihinin değişebileceğini belirtti. Konsensus şirketi ilk paylaştığı referandum anketi sonuçlarında Evet diyenlerin oranını yüzde 59, hayır diyenlerin oranını ise yüzde 41 olarak vermişti. Konsensus anket sonuçları

Metropoll: Evet ile Hayır bıçak sırtı ama Evet biraz önde

Prof. Dr. Özer Sencar'ın açıkladığına göre Metropoll referandum anketi sonuçlarında Evet ile Hayır bıçak sırtı gidiyor
Prof. Dr. Özer Sencar’ın açıkladığına göre Metropoll referandum anket sonuçlarında Evet ile Hayır bıçak sırtı gidiyor

Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46’ya çıkıyor. Anketlerde genç seçmenlere sorulan “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını verdi.

METROPOLL’DEN SON AÇIKLAMA: Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin sahibi Prof. Özer Sencar, Metropoll’ün Şubat ve Mart ayı ölçümlerinde Evet’lerin önde göründüğünü aktardı. Sencar “Mart’ta da bıçak sırtı dediğimiz, yüzde 50-50 civarında ama Evet’ler önde” dedi.

ORC’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan son referandum anket sonuçları

ORC'nin Mart sonunda İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaptığı referandum anketi sonuçlarıdır.
ORC’nin Mart sonunda İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaptığı referandum anket sonuçlarıdır.

Hükümete yakın olarak görülen anket şirketi ORC, en son yayınladığı ve 24-27 Mart tarihlerini kapsayan özel gündem araştırmasında, referandumda oy tercihlerini yüzde 55.7 evet ve yüzde 44.6 hayır olarak açıkladı. Bu araştırma yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapıldı.

SONAR’ın son referandum anketi

SONAR araştırma şirketinin başkanı Hakan Bayrakçı, referandum anketi sonuçlarını açıkladı.

SONAR referandum anketi

16 Nisan’daki referanduma 1 hafta kala ‘kararsızlar da kararını netleştirdiğini ve ‘hayır’ cephesinin önde olduğunu’ savundu. 16 Nisan’daki referanduma 1 hafta kala ‘kararsızlar da kararını netleştirdiğini ve ‘hayır’ cephesinin önde olduğunu’ savundu. Bayrakçı ‘Hayır’ diyenlerin oranının yüzde 51-52 civarında olduğunu belirtti. Hakan Bayrakçı şöyle konuştu:

“Bütün bunlar bir araya gelince ben yüzde 51-52 gibi bir rakamla ‘hayır’ çıkacağını düşünüyorum. Araştırmalarda, ham sonuçta yani görüşünü belirtmeyenler dışında, görüşünü belirten toplam 85-86’lık bir kitle içinde 1-2 puan farkla ‘evet’ diyenlerin önde çıkmasının, bu referandumluk öne mi yok. Çünkü 14-15 puanlık görüş belirtmeyen kitle çekindiği için konuşmuyor ve bunlarda ‘hayır’ eğilimi daha fazla.”

THEMİS son referandum anket sonuçları:

Themis referandum anketi sonuçları

THEMİS Araştırma A.Ş. tarafından yapılan ve 01-08 Nisan tarihlerini kapsayan son referandum anket sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldığında ‘HAYIR’ yüzde 53.1, ‘EVET’ ise yüzde 46.9 olarak belirlendi.


THEMİS’ten son açıklama: Bize göre “Evet” cephesinin bu süreçte uyguladığı stratejinin yanlışlığı, sadece kendisinin referandumda başarısız olması sonucunu doğurmayacak aynı zamanda ne kadarının kendisini gizlediğini öngöremediğimiz gerçekte ‘hayır’ verecek olan evetçilerin yüzünden araştırma şirketlerininde başarısız olmalarına neden olacakları kuvvetli bir ihtimaldir. Sonuç olarak ‘Evet’ cephesinin, kampanyasında kullandığı orantısız güce ve ‘evet’lerdeki şişme tezimize rağmen , son 1 haftada olağanüstü bir gelişme olmazsa süreci başarısızlıkla tamamlayacağını düşünmekteyiz.

Referandum astroloji yorumu: Evet mi Hayır mı çıkar?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.