Şirketler Nesnelerin İnterneti’nden yararlanmak için neler yapmalı?

1999 yılında hayatımıza giren IoT (Nesnelerin İnterneti) kavramı teknoloji ile birlikte sürekli gelişerek tüm yaşamımızı değiştiriyor. Şirketler bu değişim için ne yapmalı?

Şirketler nesnelerin internetinden yararlanmak için neler yapmalılar?

2016 yılında yaklaşık 6,5 milyar cihaz internete bağlıyken, 2020 yılında bu sayının 20 milyara kadar ulaşacağı tahmin ediliyor. Peki şirketler nesnelerin internetinin teknolojisinden yararlanmak için hangi uygulamaları hayata geçirmeliler?

Dünya analitik lideri olan SAS, gelişmelere ayak uydurmak ve bu teknolojiden yararlanmak için şirketlerin hayata geçirebileceği stratejileri araştırarak üç örnek uygulama üzerinde duruyor.


1950’lerde bilgisayarların gelişmesi ile hayatımıza giren internet,1990 yılında en tanınan formunu alarak daha önce erişilemeyen bağlantı ve bilgiyi hızla bizlere sunmaya başladı. 1999 yılına gelindiğinde ise Kevin Ashton’ın bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) kavramı hayatımıza girdi.

Günlük kullanımımızda olan nesnelerin, internet üzerinden birbirine bağlanarak veri gönderip alabilmesi kabiliyeti olarak tanımlayabileceğimiz nesnelerin interneti, gelişen teknolojiyle birlikte evrildi ve birçok işi otomatik hale getirmemizi sağlayan geniş bir vizyona erişti.

Günümüze baktığımızda, Gartner’ın yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında yaklaşık 6,5 milyar cihaz internete bağlandı ve 2020 yılında bu sayı 20 milyara kadar ulaşacak.

Yaşanan gelişmelerin ışığında, gelecekte internetin hemen her nesnenin içine girmesi ve farklı nesnelerin ortak amaçlar için hareket etmesi bekleniyor. Bu noktada nesnelerin internetinin geleceğine hazırlanmak ise şirketler için kaçılmaz hale geliyor.

Dünya analitik lideri olan SAS, gelişmelere ayak uydurmak ve bu teknolojiden yararlanmak için şirketlerin hayata geçirebileceği stratejileri araştırarak üç örnek uygulama üzerinde duruyor.

Şirket içinde veri odaklı bir kültür oluşturmak

nesnelerin interneti

Nesenelerin interneti uygulamaları üzerinde çalışılması, çok sayıda veri için de hazır olunması anlamına geliyor.

Bu teknoloji analiz etmeye ve üzerinde işlem yapmaya bağlı veri ürettiği için, şirketlerin veri temelli bir analiz kültürü oluşturmaları gerekiyor. Kendisini hizmet sektörüne yönlendiren şirketlerin, alan adı bilgisi oluşturmaları gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu ise veri kullanımından geçiyor.

Örneğin Finlandiyalı bir ulaşım şirketi olan VR Group, trenlerinin durumunu sürekli izlemek için sensörler kullandı. Bu veriler, zamanlanmış bakım kontrollerinden, tahmini bakım kontrollerine geçilmesine ve toplanan veri ile bir parçanın gerçek zamanlı olarak onarılmasına izin veriyordu.


Fakat böyle bir fikri edinmek için, erken hata tahmininde bulunulması, başarısızlıkların önceliklendirilmesinde analitik modeller geliştirilmesi ve bu modellerin yaşam döngüsünün yönetilmesi gerekiyor.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi analitik bakış açısı, daha fazla üretkenlik ve verimlilik için şirketlere fırsatlar yaratıp işlerini farklı bir yolla anlamalarına yardımcı oluyor.

Veriyi analiz etmek

Bir analiz ekonomisinde yaşıyoruz ve bu ekonomi verilerle besleniyor. Verilerin ise her zaman analitik olması gerekiyor. Analitik olmayan veriler, henüz farkına varılmamış değerler olarak görülüyor.

Örneğin VR Group yalnızca trenleri hakkındaki verileri izleyip, hangi bölümlerin parçalanacağını anlamak için verileri analiz etmeseydi, bu veriler herhangi bir değer taşımazdı.

Düzenli, olağan bir süreçten tahmini bir sürece geçilmesi durumunda, gözlemlemek, modellemek ve hızlıca karar vermek gerekiyor. Bu ise gelişmiş bir analiz altyapısı, sofistike bir model ve analitik gerektiriyor.

Veriden sonuç çıkarıp hızla aksiyon almak

Makinelerde ve cihazlarda verileri gözlemlemek, onları buluta veya veri merkezine aktararak genellikle toplu işleme yoluyla faaliyet göstermek nesnelerin internetinde yaygın olarak kullanılan bir model olma özelliği taşıyor.

Bu model yalnızca bazı uygulamalar için geçerli olsa da, hızla artan bağlı cihaz sayısı ve doğru zamanda verilere göre davranma ihtiyacı göz önüne alındığında bunun yarım kalmış bir model olduğu düşünülüyor.

Gecikme ve bir nevi son kullanma tarihleri olan verilerin, sensörlerden geldiği hızla ele alınması gerekiyor. Zamanında ve hızlıca hareket edilmemesi, verilerde değer kaybına sebep olabiliyor. Dolayısıyla verilerin görüldüğü anda harekete geçilmesi, analitiğin doğru bir şekilde uygulanması için önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Finans sektörü ele alındığında; potansiyel olarak hileli bir işlem satış noktasında durdurulamasa da kredi kartı işlemi gerçekleştiğinde, bu durumdan anında haberdar olunması beklentisi oluyor. Analizin her endüstriye getireceği reaktivitenin de bu şekilde olacağı kabul ediliyor.

Gelecekte bizi ne bekliyor?


SAS Veri Yönetimi Global Ürün Pazarlama Müdürü Matthew Magne, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Son 27 yılda büyük adımlar atıldı. Bilişsel bilgi işleme, makine öğrenimi ve yapay zeka ile nesenelerin internetinin önünde yeni bir olasılıklar dünyası yatıyor. Yani aslında yolculuk daha yeni başladı… Bu önemli teknolojinin, nesnelerin internetinden, nesnelerin akıllanmasına doğru nasıl bir değişim gerçekleştireceği ise merakla bekleniyor. “Zekanın” analitik aracılığıyla yazılımların içine nasıl yerleştirildiğini de göz önünde bulundurduğumuzda, “Nesnelerin akıllanmasına” gerçekten de ne kadar yakın olduğumuzu kim bilebilir?”

Nesnelerin Interneti (IoT) ile neler değişecek?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.