Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Wikipedia’dan vergi istedi

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, kar amacı gütmeyen ve reklam içermeyen internet ansiklopedisi Wikipedia’nın Türkiye’de temsilcilik açarak vergi vermesini istedi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Wikipedia'dan vergi istedi

Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellenmişti

Wikipedia’ya Türkiye’deki erişim 29 Nisan tarihinde engellenmiş, erişim yasağı kararının ‘bazı terör örgütleriyle Türkiye’yi ilişkilendiren içerikler’ nedeniyle alındığı belirtilmişti.

NTV canlı yayınında konuyla ilgili soru üzerine Arslan, “Wikipedia içeriklerinde Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği algısı yaratmaya çalışırsanız bu Türkiye’ye zarar verir. Kendilerini uyardık ama düzeltmediler. Bu düzeltilmeli” dedi.


Wikipedia, Türkiye’deki yasağın kaldırılmasıyla ilgili 9 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yasakla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin bu karalama kampanyalarının bir parçası olmadığını Wikipedia’nın teyid etmesini ve Türkiye’ye bir temsilcilik açarak vergi verebilir hale gelmelerini istiyoruz. Şimdiye kadar Türkiye’de yaptıkları işlerden dolayı vergi vermediler.” (Kaynak: Diken)

Wikipedia’ya erişim neden engellendi?

BTK’nın sorgu sayfasında “mahkeme kararı olmaksızın idari tedbir uygulanmaktadır” ifadesi yer alırken, iddialara göre, Vikipedi içeriğinde teröre destek veren yazılar bulunuyor ve site bu içeriklerin kaldırılması hususuna yanaşmıyor.


BTK’nın “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nun 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Yasağın nedeni belli oldu

Vikipedi yasağına ilişkin edinilen bilgilere göre, Vikipedi ile devlet yetkilileri arasında bir süredir yazışmalar yapılıyordu. İddiaya göre içeriğinde barındırdığı gerek teröre destek veren yazılar, gerek Türkiye’yi terörle aynı düzlemde ve terör işbirlikçisi göstermeye çalışan tavrı nedeniyle uyarılar yapıldığı halde site cevap vermedi. Bu tür içerikleri kaldırma hususuna yanaşmadı, aksine koruma altına aldı.

Uzun süredir, çeşitli sosyal medya şirketleri ve internetin yayın organları ile de temaslarını yoğunlaştıran Türkiye, uluslararası sitelerin Türkiye’de temsilcilik açmasını, uluslararası hukuka uygun davranmasını ve mahkeme kararlarını uygulamasını istiyor.

Sosyal medyada tepki


Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin kendisinden istediği ve içeriğinde mahkeme kararları da olan düzenlemeleri yaptığı takdirde yeniden açılacağı vurgulandı. Vikipedi’ye BTK tarafından uygulanan idari tedbir kararı sosyal medyada geniş yankı bulurken, yapılan paylaşımlarla yasağın nedeni tartışılıyordu.

BTK’dan WhatsApp olmasaydı ne kullanırdınız anketi