Bagaj tesliminde yeni dönem: Yüz tanıma ve Travelmate

İlk kez ABD’de başlayan uygulama ile havalimanı bagaj teslimlerinde yolcular bavullarını bir görevliye teslim etmek zorunda kalmayacak.

delta airlines yüz tanıma sistemi havalimanı bagaj teslimi

Delta Havayolları’nın ilk olarak ABD’de havalimanlarında hayata geçirmeyi planladığı yeni sisteme göre yolcular bagaj verirken artık herhangi bir görevlinin yanına uğramayacak. Uzun kuyruklar oluşmayacak. Bunun için sadece yolcunun yüzü yeterli olacak!

Havalimanı bagaj tesliminde yeni dönem: Yüz tanıma sistemi

Nasıl mı?

Pasaportunuzu okuttuğunuz check-in kiosk cihazlarıyla benzer mantıkta çalışan yeni sistem sayesinde yolcular sadece yüzlerini kameraya dönerek ve taratarak bagajlarını verebilecek. Bunun için bir görevliyle muhatap olmasına da gerek kalmayacak.


delta airlines facial recognition yüz tanıma sistemi bagaj teslimi check in kiosk

Bagaj tesliminde yeni dönem: Yüz tanıma sistemi

Biyometrik teknolojisi sayesinde kullanıcıların pasaport fotoğrafı ve bilgilerini kullanarak yüzleri tarayacak olan sistem, böylece yolcuların kuyruğa girerek gereksiz zaman kaybına girmesini önleyecek.

Şu an için yeni sisteme 600 bin dolarlık bütçe ayıran Delta, ilk olarak Salt Lake City ve Minneapolis-St Paul Uluslararası Havalimanı’na bu sistemi kuracak; ardından sistem başarılı olursa diğer havalimanlarına da bu geçiş sağlanacak.

delta airlines check-in kiosk facial recognition agent

Travelmate nedir?

Bunun dışında taşıdığınız bavullar da teknolojiye uyuyor. Uçağa binecek yolcular çok yakında eski bavullarını çöpe atacak. Bakın ne geliyor?

Travelmate nedir?


Travelmate isimli bu bavul ilk robotik bavul olma özelliğine sahip. Siz nereye giderseniz o da peşinizden geliyor! Seyahatlerinizde ve siz bir yere eşyalarınızı taşırken bir de ek olarak bavul ile ilgilenme derdine son vermeyi amaçlıyor. Otonom özellikleri sayesinde de üreticiler Travelmate’i bavul özellikleri olan bir robot olarak tanımlıyorlar.

Uçuş sırasında hangi durumlarda acil iniş yapılır?