Uçuş sırasında hangi durumlarda acil iniş yapılır?

Çoğu kişinin korkulu rüyasıdır acil iniş vakası. Uçuş sırasında yolunda gitmeyen pek çok unsur sebebiyle acil iniş yaşanabilir.

Uçuş sırasında hangi durumlarda acil iniş yapılır?

Peki ama bu acil iniş nedir? Hangi durumlarda acil iniş yapılır? Acil iniş, uçağın operasyonuna müdahale eden veya en yakın havalimanına saptırmayı gerektiren, ani tıbbi acil durumları içeren bir krize yanıt olarak uçağın iniş yapmasına denir.

Bunların kimileri planlıdır, kimileri ise plansız olarak gelişir ve acil iniş vakası planlı ve plansız olmak üzere iki ana başlıkta incelenir.


Zorunlu iniş

Zorunlu iniş uçağın teknik problemlerden dolayı iniş yapmak zorunda kalmasından kaynaklanır. Zaten pek çok kişi için de en korkutucu olanı budur. Nitekim bu teknik problemler kimi zaman size yansıtılandan daha büyük bir önem taşıyabilir.

Kimi zaman ise söz konusu problemler ziyadesiyle küçük ve endişe yaratmayacak durumlardır.

Her şeyden önce büyük bir sistem hatası oluştuğunda veya oluşmak üzereyse her nerede olursa olsun, mümkün olan en kısa sürede uçağın iniş yapması gerekmektedir.

Söz konusu hata motorlar, hidrolik veya iniş takımı gibi hayati sistemlerin arızalanmasından veya o anda yaşanan bir olay sebebiyle hasar görmesinden kaynaklanabilir. Böyle durumlarda elbette pist gereklidir; ancak mevcut olmadığı durumlarda en uygun ortam belirlenir ve bu ortamda iniş yapılır.

Pilot, yolcuların yaralanma veya ölüm olasılığını en aza indirecek şekilde bu işlemi gerçekleştirmeye çalışmalıdır. Pilot potansiyel bir iniş yerini ne kadar çabuk bulur ve incelerse, kötüleşen hava koşullarını, bozulan hava durumunu veya diğer faktörleri kontrol altında tutma şansı da o kadar fazla olur


Bir diğer zorunlu iniş ise yalnızca suyun/denizin üzerine yapılan inişlerdir. Uçak, suyun yüzeyiyle temas ettikten sonra o an batabilir ya da saatlerce yüzebilir. Bu hasara bağlı olarak gelişmektedir. Böyle durumlarda kabin ekiplerinin yönlendirmelerini dinlemek gerekir.

İhtiyatlı iniş

acil iniş

İhtiyatlı iniş, uçuş sırasında beklenmedik değişikliklerden ya da acil durumlardan kaynaklanır. Genelde planlıdır. Söz konusu değişiklik ve durumlar uçakta meydana gelen sorunlar kaynaklı olabileceği gibi yolcuların ihtiyaç duyabileceği tıbbi bir yardım veya güvenlik sebebiyle alınan bir tedbiri de kapsayabilir.

Büyük uçaklarda birden fazla motor ve yedek sistem bulunur, bu nedenle zorunlu inişler onlar için oldukça nadirdir, ancak bazı önemli olanlar meydana gelmiştir.

Yakıt durumu, motor arızaları ve meteoroloji de acil inişlere sebep olmaktadır. Havacılık tarihinin, en büyük ve en küçük, kahramanca ve utanç verici, usta ve adil şanslı uçaklarının tarihe geçmiş inişlerinin bir kaçı şunlardır:

Ünlü bir örnek olan Gimli Glider’ın, 23 Haziran 1983’te uçuş sırasında yakıtı tükenmiş ve Gimli, Manitoba, Kanada’da güvenli bir iniş yapmıştır.


Haziran 1982’de, Kuala Lumpur’dan Perth’e giden bir Boeing 747 yolcu gemisi olan British Airways Flight 9, volkanik bir kül bulutunun ortasında kalması sonucunda dört motorun hepsinde güç kaybetmiş ve bunlardan üçü daha sonra kurtarılmış ve sonuçta Cakarta’ya dönülmüştür. Kaynak: gezimanya.com

Uçak yolculuklarını keyifli geçirmenizi sağlayacak 5 tavsiye


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.