Uçak yolculuklarını keyifli geçirmenizi sağlayacak 5 tavsiye

Diyelim ki bu günlerde iş ya da tatil için İstanbul’dan Los Angeles’a uçmanız, en az 13 saat uçak yolculuğu yapmanız gerekti. Böyle uzun bir yolculuğu kolayca atlatmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? 

Uçak yolculuklarını keyifli geçirmenizi sağlayacak 5 tavsiye!

Seyahat sitesi momondo’nun tavsiyeleri, uçak yolculuklarında geçireceğiniz çift haneli saatleri kolaylaştırmayı hedefliyor.

1- Koltuk seçim taktiklerinden faydalanın

Doğru koltuğu seçmek, seyahat sırasında çekeceğiniz sıkıntıyı minimuma indirecektir. Bu yüzden yola çıkmadan önce mutlaka online check-in yapın.


Eğer iki kişi seyahat ediyorsanız, orta koltuğu boş bırakarak pencere ve koridor tarafındaki koltuklara rezervasyon yapmanız akıllıca olabilir.

Çünkü uçak tümüyle dolu olmadığı sürece, birinin orta koltuğa rezervasyon yapma ihtimali oldukça düşüktür. Eğer yaptıysa da, muhtemelen koltuğunu koridor ya da pencere kenarındakiyle değiştirmeyi seve seve kabul edecektir.

Bunun dışında daha az gürültülü bir koltuk istiyorsanız uçağın ön tarafındaki, daha rahat uyumak için ortalardaki, çevredeki boş koltuklara daha rahat ulaşabilmek içinse çoğunlukla daha az kalabalık olan arka taraftaki koltukları tercih edebilirsiniz.

2- Kıyafet seçimine önem verin 

İnsanların uçağa binerken en şık kıyafetlerini giydiği günler geride kaldı. Bu yüzden diğerlerinin hakkınızda ne düşüneceğini önemsemeyin ve uçuşa en rahat kıyafetlerinizle gidin.

Rahatça giyip çıkarabileceğiniz birkaç kat kıyafeti üst üste giyerek kabindeki olası ısı değişikliklerine de önlem alabilirsiniz. Diğer yandan ara ara kıyafet değiştirmek kendinizi dinç hissetmenizi sağlayabileceği için yanınızda yedek kıyafetler götürebilirsiniz.

Bu sadece iç çamaşırıyla yeni bir tişört olabileceği gibi uçakta giyebileceğiniz bir pijama takımı bile olabilir.

3- Yediğinize içtiğinize dikkat edin

Uçuş sırasında kabindeki nem oranı yüzde 20’nin altına düştüğü için vücudunuza su takviyesi yapmak sizi rahatlatacak hatta can sıkıntınızı azaltacaktır.


Kafeinli ve alkollü içecekler tüketmek ise susuzluğunuzu artıracaktır. Diğer yandan düşük basınç ve nem oranları, tat alma duyunuzu da olumsuz etkiler.

Yani size sunulan yemek ne kadar lezzetli olursa olsun, yüzde 30 oranında daha az tat alırsınız. Havayolu şirketleri bu durumla mücadele edebilmek için yiyeceklerinde tuz ve baharat konusunda oldukça cömert davransa da önünüze çoğunlukla karbonhidrat ve şeker açısından zengin, tatsız yiyecekler çıkar.

Çözümse biyolojik sisteminizin uçuş sırasında bile saat gibi çalışmasını sağlayacak meyve, sebze ve hatta kurutulmuş et gibi yiyeceklerden depolamak.

4- Koltuğa gömülüp kalmayın

Uçak yolculuğu

Saatlerce koltuğa gömülüp uçak içi eğlence sisteminden film izlemek kulağa çekici gelse de işin aslı farklı. Çünkü yüksek irtifada uzun süre hareketsiz kalmak, sağlığınızı son derece zararlı.

Bununla başa çıkmanın en kolay yollarından biriyse ayağa kalkarak dolaşmak. Kabinde yürüyebilir, mutfak bölümüne gidip çömelme egzersizleri yapabilir, ayak parmak uçlarında yükselip inebilirsiniz. Ayrıca varis çorabı giyerek kan akışını hızlandırabilir, ayaklarınızın şişmesini önleyebilirsiniz.

5- Laptop ve tabletten başka seçenekler de var

Eğer şanslıysanız, kabin içi eğlence sistemlerinde oldukça iyi filmler ve TV programları yakalayabilirsiniz. Film ve TV’den uçağın kendi oyun seçeneklerine geçiş yapmak da monotonluğu kırabilir.

Diğer yandan kitap okumak, yetişkinlere özel boyama kitaplarına gömülüp rahatlamak, diğer yolcularla kart oyunları oynamak gibi seçenekleri de gözardı etmemenizde fayda var.

Eğer çocuğunuzla birlikte uçuyorsanız, oyun hamuru, boyama kitabı, masal kitabı gibi onu uzun süre oyalayacak şeyleri yanınıza alın. Başka bir tavsiyemiz ise uçağa binmeden önce, havalimanındaki oyuncakçıdan birkaç minik oyuncak alarak hediye paketlerine yerleştirmeniz.


Böylece çocuğunuza uslu durduğu her birkaç saatte bir yeni bir oyuncak verebilir, onun uçuş boyu mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Uçakta nasıl rahat ve güvenli yolculuk yaparız?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.