Epilepsi ve Ben resim yarışması kazananları

Türk Epilepsi ve Savaş Derneği ile Belçika kökenli biyoteknoloji firması UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla gerçekleştirilen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması, 11. yılın kazananlarını açıkladı.

Epilepsi ve Ben Resim Yarışması: 11. Yılın kazananları belli oldu!

Dereceye girenler 4. Epilepsi Sempozyumu’nda düzenlenen ödül töreninde ödüllerini aldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden yaratıcı ve duygu yüklü resimlerin katıldığı yarışmada 6- 11 yaş kategorisinin birincisi Gamze Özdemir olurken, 12- 16 yaş kategorisinin birincisi ise Esra Şengül oldu.

Epilepsi

Epilepsi hastası çocuk ve gençlerin kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak ve epilepsi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’nın kazananları belli oldu.


Türk Epilepsi ve Savaş Derneği ile UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla gerçekleştirilen ve 11 yıldır epilepsi hastası çocukların sesi olan yarışmanın kazananları, ödüllerini 4. Epilepsi Sempozyumu’nda düzenlenen ödül töreninde aldı.

“Epilepsi ve Ben Resim Yarışması”

Epilepsi ve Ben birincisi

Türkiye’nin dört bir yanından 6- 16 yaş arası epilepsi hastası çocuk ve gençleri bir araya getiren “Epilepsi ve Ben Resim Yarışması” bu yıl 400’ün üstünde rekor başvuru aldı. Epilepsi ve Ben’in 11’inci yılında, kalabalık bir jüriyle, epilepsi hastası genç yeteneklerin eserlerini değerlendirdi.

Ressam Birim Ömer Erol’un da gönüllü desteğiyle katıldığı jüride; Prof. Dr. Naz Yeni, Prof. Dr. Çiğdem Özkara, Prof. Dr. Barış Baklan, Prof. Dr. Nerses Bebek, Prof. Dr. Sema Saltık, Prof. Dr. Ayşın Dervent ve Psikolog Naz Bozok yer aldı.


Epilepsi ve Ben 11’inci yılında de epilepsinin sesi oldu!

Epilepsi ve Ben

Epilepsi hastalarının hayallerini ve yaşadıklarını sanat aracılığıyla anlatmalarına yardımcı olan Epilepsi ve Ben’in bu yılki kazananları ise şu şekilde; 6- 11 yaş kategorisinde Gamze Özdemir 1’inci, Berat İpek 2’inci, Hayrunnisa Ünlü 3’üncü oldu. 12- 16 yaş kategorisinde ise Esra Ünlü 1’inci, Ömer Behlül Beydilli 2’inci, Yusuf Bağlı 3’üncü seçildi.

Epilepsi hastası çocuk ve gençlerden duygulandıran resimler

Epilepsi ve Ben

Nöroloji alanındaki yenilikçi ve köklü çözümleriyle hastaların hayatına değer katmayı hedefleyen UCB Pharma’nın koşulsuz desteklediği yarışmayla ilgili konuşan Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni,

“Jüri seçim sürecinde birbirinden yaratıcı, bir o kadar duygusal ve hayallerle dolu resimlerle karşılaştık ki aralarından seçim yapmakta zorlandık. Bu nedenle yarışmaya katılan tüm çocuklarımıza teşekkür ederiz. Epilepsi ve Ben’in yaratıcılığı desteklemesinin yanı sıra birleştirici özelliği de çok önemli. Yarışmayla epilepsi hastası çocukları, gençleri ve hasta yakınlarını bir araya getiriyoruz” dedi.

Epilepsi ve Ben

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Barış Baklan ise,

Epilepsi ve Ben


“Epilepsi toplum genelinde ön yargılara neden olan bir hastalık. Bu ön yargılar ciddi boyutlara ulaştığı zamanlarda çocukların arkadaşlık ilişkilerini ve okul başta olmak üzere günlük hayatlarını olumsuz etkiliyor. 11 yıl önce toplum genelinde yaşadığımız bu sorundan yola çıkan Epilepsi ve Ben Resim Yarışması, bugün epilepsiyi yalnızca hastaların değil hepimizin sorunu olması için oluşturulan farkındalığa yardımcı oldu. Bu nedenle yarışmanın her geçen yıl daha çok ilgi görmesi, ödül töreninde çocuklarımızın gözlerindeki ışık ve ortaya çıkan resimler yarışmanın amacına ulaşmada ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor ve bizleri gururlandırıyor” diye konuştu.

Çocuklarda epilepsi neden olur? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?