Kadıköy Belediye Meclis üyelerine yurt dışına çıkış yasağı

Yurt dışına çıkışları Valilik iznine bağlanan Kadıköy Belediye Meclis üyeleri, İçişleri Bakanlığı izni gelmediği için yurt dışında davetli oldukları bir konferansa katılamıyor.

Kadıköy Belediye Meclis üyelerine yurt dışına çıkış yasağı

İçişleri Bakanlığınca Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yapılan düzenlemeyle, belediye başkanları bakanlıktan, belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclisi üyelerinin yurt dışına çıkabilmek için bulundukları ilin valisinden yazılı izin almadan yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı. Yurt dışına çıkışları İçişleri Bakanlığı iznine bağlanan Kadıköy Belediye Meclis üyeleri yazılı onay zamanında gelmediği için yurt dışında davetli oldukları bir konferansa katılamayacak.

Kadıköy Belediyesi Belediye Meclis Üyeleri; Kübra Küçükerden Koçan, Mesut Kösedağı ve Soydan Alkan‘ın Avusturya’da 31.05 2017-02.06.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Avrupa Bölgeler Kurulu toplantısına davet edilmişti. Kadıköy Belediyesi tarafından meclis üyelerinin toplantıya katılımları için 17 Mayıs’da İstanbul Valiliği’ne yazı gönderildi. Yazıda Kadıköy Belediyesi Meclis Üyeleri’nin Avrupa Bölgeler Kurulu’nun davetlisi olarak “Yenilikçilik ve Gençlik” konulu konferansa katılacakları belirtildi ve davet mektupları yazı ekine konuldu.


Davet mektupları ile birlikte 17 Mayıs’da İstanbul Valiliği’ne gönderilen yazıya onay gelmedi. Belediye meclis üyeleri onay gelmediği için Avrupa Bölgeler Kurulu toplantısına katılamayacak.

İkinci yasak

İçişleri Bakanlığı, daha önce de Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mart ayında düzenlenen “Sağlıklı Şehirler Yıllık İş Toplantısı ve Konferansı”na katılacak olan Kadıköy Belediye Meclis üyeleri Damla Toprak ve İlhami Sadıkoğlu’nun yurtdışına çıkışına izin vermemişti.  Toprak ve Sadıkoğlu bakanlık izni gelmediği için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına kabul edilen Türkiye’deki 12 belediyeden biri olan Kadıköy Belediyesi’ni temsil edememişti.


Konuya ilişkin açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Kadıköy kültür, sanat, spor, sosyal tüm faaliyetleriyle ülkemizi yurtdışında temsil eden bir ilçedir. Biz ülkemizi iyi bir şekilde temsil etmenin ve daha çok tanıtıp anlatmanın gururunu yaşarken İçişleri Bakanlığı’nın meclis üyelerimizin yurtdışına çıkışına izin vermemesi anlaşılabilir bir durum değildir. Bundan sonra bize gelen davetlere İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmediği yanıtını vereceğiz” dedi.

Kadıköy’de okullarda doğal tarım bahçeleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.