Kadıköy Belediye Meclis üyelerine yurt dışına çıkış yasağı

Yurt dışına çıkışları Valilik iznine bağlanan Kadıköy Belediye Meclis üyeleri, İçişleri Bakanlığı izni gelmediği için yurt dışında davetli oldukları bir konferansa katılamıyor.

Kadıköy Belediye Meclis üyelerine yurt dışına çıkış yasağı

İçişleri Bakanlığınca Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yapılan düzenlemeyle, belediye başkanları bakanlıktan, belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclisi üyelerinin yurt dışına çıkabilmek için bulundukları ilin valisinden yazılı izin almadan yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı. Yurt dışına çıkışları İçişleri Bakanlığı iznine bağlanan Kadıköy Belediye Meclis üyeleri yazılı onay zamanında gelmediği için yurt dışında davetli oldukları bir konferansa katılamayacak.

Kadıköy Belediyesi Belediye Meclis Üyeleri; Kübra Küçükerden Koçan, Mesut Kösedağı ve Soydan Alkan‘ın Avusturya’da 31.05 2017-02.06.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Avrupa Bölgeler Kurulu toplantısına davet edilmişti. Kadıköy Belediyesi tarafından meclis üyelerinin toplantıya katılımları için 17 Mayıs’da İstanbul Valiliği’ne yazı gönderildi. Yazıda Kadıköy Belediyesi Meclis Üyeleri’nin Avrupa Bölgeler Kurulu’nun davetlisi olarak “Yenilikçilik ve Gençlik” konulu konferansa katılacakları belirtildi ve davet mektupları yazı ekine konuldu.

Davet mektupları ile birlikte 17 Mayıs’da İstanbul Valiliği’ne gönderilen yazıya onay gelmedi. Belediye meclis üyeleri onay gelmediği için Avrupa Bölgeler Kurulu toplantısına katılamayacak.

İkinci yasak

İçişleri Bakanlığı, daha önce de Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mart ayında düzenlenen “Sağlıklı Şehirler Yıllık İş Toplantısı ve Konferansı”na katılacak olan Kadıköy Belediye Meclis üyeleri Damla Toprak ve İlhami Sadıkoğlu’nun yurtdışına çıkışına izin vermemişti.  Toprak ve Sadıkoğlu bakanlık izni gelmediği için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına kabul edilen Türkiye’deki 12 belediyeden biri olan Kadıköy Belediyesi’ni temsil edememişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Kadıköy kültür, sanat, spor, sosyal tüm faaliyetleriyle ülkemizi yurtdışında temsil eden bir ilçedir. Biz ülkemizi iyi bir şekilde temsil etmenin ve daha çok tanıtıp anlatmanın gururunu yaşarken İçişleri Bakanlığı’nın meclis üyelerimizin yurtdışına çıkışına izin vermemesi anlaşılabilir bir durum değildir. Bundan sonra bize gelen davetlere İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmediği yanıtını vereceğiz” dedi.

Kadıköy’de okullarda doğal tarım bahçeleri