Ornitofobi nedir? Ornitofobi’den kurtulmak nasıl mümkün olur?

İnsanlar arasında pek fazla dillendirilmese de Ornitofobi’ye sahip çevremizde çok fazla insan vardır. David Beckham ve Niall Horan gibi ünlüler de röportajlarında ornitofobileri olduğunu belirtmişlerdir. Big Bang Theory’deki Sheldon ve The Simpsons’taki Lisa Simpson da bu korkuya sahip kişilerdendir. Peki nedir Ornitofobi?

Ornitofobi nedir? Ornitofobi'den kurtulmak nasıl mümkün olur?

Fobi; bir cisimden veya olaydan aşırı ve kaygılı derecede korkmak durumuna verilen isimdir.  Ornitofobi veya diğer bir deyişle kuş korkusu; etrafta kuşlar olduğunda bundan aşırı derecede rahatsız olmak, tedirgin olmak ve korkmak anlamına gelir.

Bu korkuya sahip olan insanlar, genellikle belli bir türden çok, kanatlı türlerin çoğundan korkarlar. Kuşların olduğu ortamlarda yemek yemek, oturmak onlar için kabus gibidir. Parklarda kuşlara yem atmak onlar için denenebilecek aktiviteler arasında gelmez bile. Bu korku, çocukken yaşanan travmatik bir olay yüzünden oluşabileceği gibi, açık pencereden eve giren bir kuş da bu fobiye sahip olunmaya neden olabilir.Ornitofobi nedir? Ornitofobi'den kurtulmak nasıl mümkün olur?

Siz de kuşların çok fazla bulunduğu ortamlarda kendinizi gergin hissedip hissetmediğiniz, etrafta uçan kuşların sizde hangi duygular uyandırdığını ölçüp tartarak kendinizde bu fobinin bulunup bulunmadığını test edebilirsiniz. Durumun ciddiyetini kavrayabilmek içinse, kuş resimlerine bakıp bakamadığınız, sadece uçtuklarında mı yoksa varlıklarından bile korkup korkmadığınızı belirleyebilirsiniz.

Eğer siz de bu fobiye sahipseniz ve kurtulmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bazı yöntemler var

Ornitofobi nedir? Ornitofobi'den kurtulmak nasıl mümkün olur?

  • Terapi: Kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı terapilerle bu korkunuzdan kurtulabilir veya derecesini düşürebilirsiniz.
  • Korkunun temeline inmek: Kimse kuşlardan korkarak doğmaz yani bu sizin sonradan kazandığınız bir durumdur o yüzden ne zamandan beri kuşlardan korktuğunuz hakkında kısa bir beyin fırtınası yapabilirsiniz ve belki de bu hatırlamalar sizi bu korkunuzun geçici olması gerektiğine inandırabilir.
  • Rahatlama teknikleri: Geriye sayma ve derin nefesler alma gibi rahatlama tekniklerini kuşları gördüğünüzde kullanabilirsiniz.

Bu yöntemler de size fobinizi aşmanızda yardımcı olmazsa vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almanız gerekir. Çünkü önemsemeyip geri plana attığınız fobileriniz ilerde katlanarak size daha ciddi korkular yaratabilir. Profesyonel birinin yardımıyla uygulayacağınız terapiler, durumun ciddiyetine göre sizin bu korkuyu aşma yolunda çok büyük yollar katetmenize yardım edecektir.

Köpek korkusu neden kaynaklanır? Onlara nasıl yaklaşmalıyız?

İpek Tanrıverdi, 1995 yılında Adana’da doğdu. Lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi’nde bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi İşletme (İngilizce) bölümünü kazanmasıyla yolu Ankara’ya düştü. Sonrasında, o da herkes gibi İstanbul ile tanıştı. Hayvansever, insansever ve yaşamseverdir.