Türk gençleri Belçika’da küresel tarım sorunlarına çözüm arayacak

9-13 Ekim 2017 tarihleri arasında Belçika’da gerçekleşecek Gençlik Tarım Zirvesi’nde (Youth Ag-Summit) genç liderler, küresel tarım sorunlarına yönelik çözümler geliştirmeye odaklanacak.

Türk gençler Belçika'da küresel tarım sorunlarına çözüm arayacak!

Bayer, dünyanın önde gelen tarım organizasyonlarından Groene Kring ve Fédération des Jeunes Agriculteurs (Genç Çiftçiler Federasyonu) işbirliği ile düzenlediği Gençlik Tarım Zirvesi’ne katılmaya hak kazanan 100 genç lideri 9 -13 Ekim 2017 tarihleri arasında zirvede yer almak üzere Brüksel’e davet ediyor . Davetli olan 100 genç lider arasında Türkiye’den Özge Özışıklıoğlu, Ayşenur Uzun ve Uğurcan Esen de yer alıyor.

Zirvenin bu yılki teması ise; “Gezegeni Beslemek” olacak. Dünyada artan açlığın sona erdirilmesi, gıda güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilir tarımın teşviki için Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilirlik Hedefleri ele alınacak.


49 ülkeden 18-25 yaşları arasındaki genç liderler, gıda sıkıntısı yaşamayan bir dünya vizyonu ve sürdürülebilir tarıma yönelik paylaştıkları büyük bir tutku ile tarımsal çözümlere odaklanacak.

Zirveye katılacak gençler, küresel gıda güvenliği sorunlarına yenilikçi, sürdürülebilir ve uygulanabilir çözümler üretmek için birlikte çalışacak, çeşitli deneyimleri paylaşacak.

Temsilci gençler zirvede beş gün boyunca, grup projelerinde rol alacak, tarım sektörü turlarına katılacak ve uzman konuşmacılardan sektöre dair güncel gelişmeler hakkında bilgi edinecek.

100 genç lider zirve süresince dünyadaki tarımsal ilerlemeyi yönlendiren ve kendi ülkelerinde de uygulanabilecek yeni ve somut fikirler üretmeye odaklanacak.

Bayer AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Ürünleri Bölümü Başkanı Liam Condon: “Tarım sektörü, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine güçlü bir şekilde katkıda bulunabilir; ancak bu yeni neslin de aktif katılımını gerektiriyor. Gençlik Tarım Zirvesi, genç liderlere tarım sektörüne yönelik fikirlerini geliştirmeleri, en iyi uygulamaları paylaşmaları ve gezegeni beslerken modern tarımın rolünü keşfetmeleri için büyük bir fırsat sunuyor” dedi.

Türkiye’yi temsil edecek 3 genç lider Gençlik Tarım Zirvesi ile ilgili değerlendirmelerinde, gelecek 50 yıl içinde gezegeni bekleyen kıtlığa karşı önlem alma çalışmalarında Bayer’in gençlerin düşüncelerine yer vermesinin önemine dikkat çekti.

Genç liderler, başvuran 95 ülke arasından seçildi

 küresel tarım

Zirvede yer alacak gençler gıda güvenliği konulu 1500 kelimelik makaleleri ile başvurdular. 95 ülkeden toplam 1187 makale ile yapılan başvurular tarım sektörünün önde gelen uzmanları tarafından değerlendirildi.

Groene Kring Ulusal Başkanı Giel Boey: “Zirveye katılım için başvuran gençler, makale hazırlama sürecinde oldukça fazla çaba gösterdi. Tüm başvuruları sürdürülebilir gıda güvenliği ve tarım konusundaki görüşlerine dayanarak inceledik. Başvuran makaleleri değerlendirmek bizler için de değerli bir deneyim oldu. Gençlerin katkıları, Ekim ayında Gençlik Tarım Zirvesi’nde yer alacak tartışma konuları için temel oluşturacak “diye belirtti.


Küresel gıda güvenliği sorunlarına gençler çözüm arayacak

Bu yıl zirvede yer almaya hak kazanan başvurular, BM’nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi konusundaki deneyimlerini ve artan dünya nüfusunu beslemeye yardımcı olan gençlerin rolünü ele alıyor.

Eğitim ve en iyi uygulamalara yönelik farkındalığın artırılması, sektör içindeki cinsiyet eşitliğinin artırılması, tüketim kalıplarının değiştirilmesi ve iklim değişikliğinin tarımsal verimlilik üzerindeki etkisinin hafifletilmesi makalelerde öne sürülen fikirler arasında yer alıyor.

Genç Çiftçiler Federasyonu Genel Sekreteri Guillaume Van Binst fikirleri ve düşünceleri tutku dolu olan genç zihinlerle bir arada olmanın bir zevk olacağını belirterek, “Belçikalı gençlik tarımı organizasyonu olarak, genç liderleri yerel çiftçilik zorluklarına davet ediyoruz. Gençlerin belirli zorluklara yönelik küresel ve yerel bakış açılarını duymak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Genç liderler ile temsil edilecek ülkeler ise şöyle; Arjantin, Avustralya, Bangladeş, Belçika, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Danimarka, Ekvador, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Guatemala, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Kenya, Litvanya, Malezya, Nepal, Hollanda, Yeni Zelanda, Nijerya, Paraguay, Filipinler, Polonya, Rusya, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Birleşik Krallık, ABD, Vietnam ve Zimbabwe.

Bayer: Daha iyi bir yaşam için bilim

Bayer, temel olarak sağlık ve tarımla ilgili Yaşam Bilimi alanlarında uzmanlaşmış küresel bir şirkettir. İnsanlığa faydalı olabilmek ve yaşam kalitesini arttırabilmek amacıyla ürün ve hizmetler geliştiren Bayer; aynı zamanda inovasyon, büyüme ve yüksek kazanma gücü ile değer yaratmayı amaçlamaktadır.

Sürdürülebilir kalkınma ilkelerine bağlı olan Bayer, kurumsal vatandaş olarak sahip olduğu sosyal ve ahlaki sorumlulukların bilincindedir. 2016 yılı itibarıyla 115.200 çalışana ve 46,8 milyar Avro satış cirosuna sahip olan Bayer’in, yıllık sermaye harcaması 2,6 milyar Avro, Ar-Ge harcaması ise 4,7 milyar Avro düzeyindedir.

Bu verilere, 6 Ekim 2015 tarihi itibarıyla Covestro adıyla borsada bağımsız bir şirket olarak yapılandırılan ileri teknoloji polimerleri biriminin rakamları da dâhildir. Daha fazla bilgiyewww.bayer.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Gençlik Tarım Zirvesi (Youth Ag-Summit) hakkında:

Gençlik Tarım Zirvesi, tarım ve ilgili disiplinlerde yeni nesil genç liderlere ilham vermek ve gençleri bir araya getirmek amacıyla iki yılda bir düzenlenen küresel konferanstır.

2017’de, 18-25 yaşları arasında 100 genç lider, dünyanın en zor sorularından birinde açık bir diyalog yaratmak için Belçika, Brüksel’de bir araya gelecek: Gezegeni nasıl besleyeceğiz? Kanada ve Avustralya’da düzenlenen önceki zirveleri takiben, bu yılki zirve, ilk kez bir Avrupa şehrinde gerçekleştirilecek.


Genlik Tarım Zirvesi, tarım ve gıda kaynaklarıyla ilgili küresel farkındalığı arttırmayı amaçlayan “Bayer Tarım Eğitimi” programının bir parçasıdır.

TEMA Vakfı herkesi TEMASTA olmaya davet ediyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.