Vahşi yaşam fotoğraf serisi: Nesli tükenmekte olan hayvanlara bakış

Sony ve Avrupa Açık Hava Koruma Derneği (EOCA), nefes kesen bir vahşi yaşam fotoğraf serisi ile dünyanın en nadir türlerinden bazıları hakkında bilinirlik oluşturmak için birlikte çalıştı.

Vahşi yaşam fotoğraf serisi: Nesli tükenmekte olan hayvanlara bakış

Sony RX10 III’ün sessiz deklanşör ve süper telefoto zoom özellikleri, Avrupa’nın dört bir yanından vahşi yaşam fotoğrafçılarının nesli en çok tehlike altında olan hayvanların olağanüstü görüntülerini çekmesine imkan verdi.

Avrupa Bizonları, Atlantik Deniz Papağanı, Mezgeldek

Sayılarının 3.200 olduğu tahmin edilen Avrupa Bizonları, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) dünya çapında tehlike altındaki türlerin bulunduğu ‘Kırmızı Liste’de yer alıyor.


2015 yılında durumu ‘hassas’ ilan edilen ‘Atlantik Deniz Papağanı’ gibi kuşlar da endişe verici bir hızla azalıyor. ‘Smokin’ giymiş gibi görünen küçük bir kuş olan Mezgeldek’lerin Avrupa genelindeki sayısının yılda %30 ila %49 oranında azaldığı tahmin ediliyor.

Avrupa’nın en büyük ot oburu olan Avrupa Bizonu, son yirmi yılda neslinin tükenmesi tehlikesinin kıyısından kurtarıldı.

Bu bahar, Birleşik Krallık’tan fotoğrafçı olan, 2014 ve 2016 Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı finalisti Sam Hobson, ödüllü Finlandiyalı vahşi yaşam fotoğrafçısı Lassi Rautiainen, İspanyol doğa fotoğrafçısı Javier Alonso Huerta, İsviçreli vahşi yaşam fotoğrafçısı Markus P. Stähli ve doğa fotoğrafçısı Gustav Kiburg’un aralarında bulunduğu Avrupa’nın dört bir yanından vahşi yaşam fotoğrafçıları, Sony RX10 III’ün inanılmaz odak aralığı sayesinde, bu hayvanların nefes kesen fotoğraflarını doğal ortamlarında yakaladı.

“Nadir” fotoğraf koleksiyonu

vahşi yaşam

Sony’nin vahşi yaşamın korunmasını destekleme konusunda verdiği devam eden taahhüdü kapsamında hazırlanan, “Nadir” fotoğraf koleksiyonu, yeryüzünde en seyrek görülen memeli ve kuşlardan bazılarının görüntülerini içinde bulunduruyor. Sony, projede, dünya çapındaki tabandan gelen koruma projelerine maddi kaynak sağlayan Avrupa Açık Hava Koruma Derneği ile ortak çalıştı.

Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Sam Hobson, Avrupa’da nüfusu 2.260’a kadar indiği düşünülen ve nadiren görülen bir tür olan Kutup Porsuğu’nun fotoğraflarını çekti. Her ne kadar, IUCN Kırmızı Listesi’nde ‘Asgari Endişe Duyulan’ kategorisinde değerlendirilse de, bu türün Avrupa’daki nüfusunda son on yılda ciddi bir düşüşte olduğu görüldü.

Sony Europe Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Başkanı Yann Salmon Legagneur konuyla ilgili şunları söyledi: “Avrupa’nın hemen yanı başında bulunabilen bu harika nadir hayvanların fotoğraflarından oluşan koleksiyonu izleyicilere sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Sony RX10 III, uzatılmış 600mm süper telefoto zoom lensi ve sessiz deklanşör özelliği ile fotoğraf çekimi sırasında bu olağanüstü hayvanların rahatsız edilmemesini sağlıyor.”


Avrupa Açık Hava Koruma Derneği Genel Müdürü Catherine Savidge ise şu açıklamaları yaptı: “Bu fotoğrafları çekerek, bu fevkalade hayvanların doğal ortamlarında çekilmiş fotoğraflarını bunları daha önce hiç görmemiş kişilerle paylaşabiliyoruz. On yıl içinde, EOCA, açık hava sektöründen sağladığı fonu 2 milyon Euro’nun üzerine çıkardı ve bunu 41 farklı ülkede tehdit altındaki türlerin ve habitatların korunmasına yönelik projelerde harcadı. Sony ile birlikte çalışmamız bize, kamuoyunun dikkatini bu hayati koruma çalışmalarına çekme fırsatını sağladı.”

RX10 III hakkında

nesli tükenen hayvanlar

600mm’ye varan muazzam zoom aralığı, etkin 1.0-tip görüntü sensörü, büyük diyafram aralıklı 24-600mm lens ve 25x zoom lens ile, muazzam mesafelerden veya yakından yapılan çekimlerde dahi, süjeler artık harikulade şekilde öne çıkıyor.

Başlıca özellikler:

  • RX serisindeki ilk 25x 600mm süper telefoto zoom lens
  • Geniş manzaralardan son derece yakın çekimlere kadar geniş bir aralığı kapsayan 24-600mm’lik olağanüstü odak aralığı.
  • Net, bozulmamış görüntülerin çevrede rahatsızlık yaratmadan çekilebilmesini sağlayan hızlı ve sessiz deklanşör özelliği
  • Optik görüntü sabitleme teknolojisi, fotoğraf makinesinde bulanıklığı önleyerek pürüzsüz, sabit kadraj ve çekim sağlıyor.

Avrupa Açık Hava Koruma Derneği hakkında

Sony Nature

Avrupa Açık Hava Koruma Derneği, Avrupa açık hava sektörünün, büyük bir tutku ile değer verdiği vahşi yaşam bölgelerini koruma amacıyla, Avrupa açık hava sektörü tarafından hayata geçirilmiş bir girişimdir.

Açık hava sektörünün muazzam gücünden yararlanmak ve tabandan örgütlenen koruma gruplarına bağışlanmak üzere kaynak toplamak üzere tasarlanan Avrupa Açık Hava Koruma Derneği, üyeleri ve açık hava sektörü içindeki diğer bağış toplama faaliyetleri ile fon sağlamaktadır.

Üyelik aidatlarının %100’ü projeleri desteklemek amacıyla harcanmaktadır. Dernek üyeliği, Avrupa açık hava sektöründe faaliyet gösterdiğini kanıtlayan herkese açıktır. EOCA web sitesi: www.outdoorconservation.eu

IUCN Kırmızı Listesi hakkında

Vahşi yaşam

EOCA, Kırmızı Liste’yi hazırlayan kuruluş olan IUCN ile birlikte çalışmaktadır. IUCN Tehdit Altındaki Türler Listesi™, IUCN Kırmızı Liste Kategori ve Kriterleri kullanılarak global olarak değerlendirilen bitki, mantar ve hayvanlar hakkında cinsine göre sınıflandırılmış, koruma durumu ve dağıtım bilgisi sağlamaktadır.


Bu sistem, nispi nesli tükenme riskini belirlemek üzere tasarlanmış olup, IUCN Kırmızı Listesi’nin ana amacı, daha yüksek bir global yok olma riski (örn. Kritik Yok Olma Seviyesinde, Türü Tehlikede ve Yok Olmaya Açık olarak listelenen) ile karşı karşıya olan bitki ve hayvanların kataloglanması ve bu duruma dikkat çekmektir.

Kayan yıldızı fotoğraflamak imkansız değil


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.