Kandilli Rasathanesi’nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!

Ege Denizi’nde 6.3 şiddetinde deprem olmasının ardından Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener açıklama yaptı. Özener, “Önümüzdeki günlerde 5 şiddeti üstünde artçı sarsıntılar görmeye devam edeceğiz” dedi.

Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!

Kandilli Rastahanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, depremin Midilli Adası’nın güneyinde Karaburun açıklarında gerçekleştiğini belirtti. Özener “Üzülerek söyleyeceğim ama bu depremin artçılarını da göreceğiz. Beş, beş buçuğa ulaşan artçılar göreceğiz” dedi.

Atina depreminde şiddetini 6.4 olarak duyurdu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin şiddetini önce 6.3 olarak duyurdu, daha sonra 6.2 olarak revize etti. Korkutan deprem İzmir ve Atina başta olmak üzere Türkiye’nin batısında ve Yunanistan’ın tüm kıyılarında şidettli bir şekilde hissedildi.


Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!
Fotoğraf: Edremit

Oğuz Gündoğdu: Bu depreme ihtiyatlı bakmamız lazım; evlerine güvenmeyenler bir süre dışarıda kalsınlar.

CNN Türk’e konuşan deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu ise “Hangi fayları bilmediğimiz için ihtiyatlı bakmamız lazım. Evlerine güvenmeyen vatandaşlarımız evlerine bir süre girmesinler. Bir süre dışarıda vakit geçirsinler” açıklamasında bulundu.

kandilli rasathanesi son depremler izmir ege denizi

Bölgedeki binalarda hasar var

İzmir Karaburun’a yakın gerçekleşen depremin bölgede ne tür bir hasara neden olup olmadığı henüz bilinmiyor. Edremit Belediye Başkanı Fatma Özgirgin, hasar oluşan binalar olduğunu açıkladı.


Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!

İstanbul ve Bursa’da da hissedildi

Deprem İzmir’in yanı sıra İstanbul, Bursa, Yalova, Çanakkale, Edirne, Manisa gibi çok sayıda ilde şiddetli şekilde hissedildi. Deprem sonrası vatandaşlar panikle sokağa döküldü. İlk depremin ardından AFAD verilerine göre saat 15.35’te 4.9, 15.47’de ise 4.5 büyüklüğünde, 16:05’te 4.0 şiddetinde sarsıntılar kaydedildi. İzmir Valisi, şu ana kadar kendilerine ulaşan bir can kaybı olmadığını duyurdu.

Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!

AFAD bölgeye gidiyor

Ege kıyısındaki bazı yerleşim yerlerinde yurttaşlar, depremin ardından kapalı alanlardan sokağa çıktı. Depremin merkez üssünün yakın olduğu Ege’deki yerleşim birimlerinin İzmir’in Karaburun, Dikili ve Aliağa ilçeleri olduğunu bildirildi. AFAD tarafından bir kriz masası oluşturuldu, İzmir’e 20 kişilik bir ekip gidiyor.

Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!


CNN Türk’e konuşan Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, kendilerine ulaşan can ve mal kaybı bilgisinin olmadığını söyledi. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da kendilerine ulaşan bir hasar bilgisi olmadığını söyledi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız da, ‘şu ana kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durumun, can ve mal kaybının olmadığını’belirtti.

Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz! Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz! Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz! Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz! Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz! Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!

6.3 şiddetinde deprem oldu: İzmir, İstanbul, Atina’da panik