SONAR’dan Meral Akşener ve İlhan Kesici tahmini

Sonar Başkanı Hakan Bayrakçı, yarın Meral Akşener’li bir seçim olsa AK Parti’nin yüzde 42’yi geçemeyeceğini, Akşener’in yeni partisinin yüzde 20 alabileceğini söyledi.

SONAR Meral Akşener ve İlhan Kesici tahmini hakan bayrakçı erdoğan ak parti 2019 seçimleri

Bayrakçı, KRT’de Çağlar Cilara’ya seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bayrakçı’ya göre AK Parti’nin, yarın Akşener parti kursa ve seçime gidilse alabileceği oy oranının en yazla yüzde 42 olacağını söyledi.

“Meral Akşener yüzde 20 oy alır”

Bayrakçı, “Akşener’in partisinin müthiş bir rüzgar estireceğini biliyorum” diyerek oy tahminini destekledi ve Akşener’in şuan seçime girse yüzde 20 civarında oy alabileceğini söyledi.


“İlhan Kesici aday olursa yüzde 53 ile Cumhurbaşkanı olur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’daki seçimlerde CHP, Akşener, HDP ve farklı bir aday daha çıkması durumunda birinci turda yüzde 42’yi geçemeyeceğini söyleyen Bayrakçı, ikinci turda Kesici ile Erdoğan’ın olması durumunda İlhan Kesici’nin Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 52-53 ile kazanabileceğini söyledi.

Bayrakçı, Kesici’nin kaybetse bile yüzde 49’da kalacağını da sözlerine ekledi, ayrıca “Haftaya seçim olsa yüzde 51 ile Kesici alır. Erdoğan ile kafa kafayadırlar” dedi.

Meral Akşener yeni partinin detaylarını anlattı

Sonsöz yazarı Orhan Uğuroğlu köşesinde Meral Akşener’le konuşmasını yazdı. Ankara’nın yerel gazetelerinden Sonsöz yazarı Orhan Uğuroğlu köşesinde Meral Akşener’le konuşmasını yazdı.

Yazısında “Kasım ayında kuruluşu tamamlanacak olan yeni parti konusunda son bilgileri almak için Genel Başkanlığı üstlenecek Meral Akşener’i aradım” diyen Uğuroğlu şöyle devam etti:

“Bugüne kadar son derece tedbirli konuşan Akşener’in kararlı, heyecanlı, yüksek moralli ve ilk kez çok da umutlu olduğunu anladım.

‘Çok hızlandık, önemli adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz’ diye bir solukta özetledi yeni parti konusundaki gelişmeleri. Kurucular Kurulu konusunda Prof. Dr. Ümit Özdağ ile birlikte çalıştıklarını vurgulayan Akşener çalışmalarının çok olumlu karşılandığını ve her çevreden geniş ve önemli destekler aldıklarını vurguladı.

Türkiye genelinde örgütlenme aşamasına henüz başlamadıklarını belirten Akşener, ‘sağlam ve güvenli adımlar atmak için önce partinin resmen tamamlayacak sonra da örgütlenmeyi tamamlayacağız’ dedi.


Partilerin Kurucular Kurulu bir binanın temeli gibidir. Temel sağlam olursa bina da elbette çok sağlam olur. Her türlü siyasi hücuma, depreme karşı çok dayanıklı ve güçlü olur. Gerek Akşener’in gerekse Özdağ hocanın siyasi deneyimi anlaşılan yeni partiye çok güçlü şekilde yansıyacak.

“Türk siyasetinin kilidini açacak yeni lider olarak”

Yeni partinin kurucular kurulu ve hazırlanacak olan programına da değinen Orhan Uğuroğlu köşesini şöyle devam ettirdi:

“Kurucular Kurulu kadar önemli diğer bir konu ise elbette yeni partinin kuruluş programında yer alacak siyasi, hukuki, sosyal, güvenlik ve ekonomik gibi iç ve dış politikalarda yer alacak konularda vatandaşlara sunulacak partinin hedefleri olacaktır.

Parti tüzüğü bilindiği gibi siyasi partiler yasası çerçevesinde belli sınırlar içerisinde oluşuyor.

Partiler programları ile vatandaşlara nasıl bir Türkiye oluşturmayı hedeflediklerini açıklıyorlar ve bir anlamda da yapacaklarını taahhüt ediyorlar.

İşte bu çerçevede kurucular kurulu da parti programı da yurt genelinde örgütlenmesi de yeni parti açısından büyük önem taşıyor.

Meral hanımı tanıyan ve hedeflerini bilen bir gazeteci olarak yeni partinin sadece MHP küskünlerine değil, AK Parti, CHP, HDP, DYP, ANAP gibi her partinin seçmenlerine hatta seçimlerde oy kullanmayan seçmenlere de kucak açacak merkez bir parti hedeflediğini söyleyebilirim.

Daha açık yazayım Meral Abla Türkiye sevdalısı olarak yeni bir partinin genel başkanı olmakla kalmayıp kilitlenen alternatifsiz Türk siyasetinin kilidini açacak yeni lider olarak Türkiye’yi kucaklayacaktır.”


“Peki, bu durumda Meral Hanımın işi kolay mı olacaktır?” diye soran Sonsöz yazarı “Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki Prof. Dr. Ümit Özdağ gibi bir stratejist Meral Akşener ile birlikte yeni parti kuruluşundaki en önemli değerdir. Meral Hanım için çok büyük şanstır.” dedi.

Demir Leydi Akşener, Erdoğan’a meydan okumaya hazırlanıyor