Duygu Bayar: Türkan Şoray filminden etkilenip başsavcı oldu

Duygu Bayar, çocukken defalarca izlediği Türkan Şoray’ın ‘Bodrum Hakimi’ filmindeki idealist hakim rolünden çok etkilenerek mesleğini seçti ve Türkiye’nin 81 il merkezinin tek kadın başsavcısı oldu.

Duygu Bayar: Türkiye'nin tek kadın başsavcısı

Hürriyet‘e konuşan Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Bayar, kadınlardan büyük destek ve takdir gördüğünü söyleyerek, “Türk kadınının her türlü görevi en iyi şekilde yapacağına olan inançlarının güçlendiğini düşünüyorum. Örnek olsun diye çocuklarını benimle tanışmaya getiriyorlar” diyor.

Türkiye’nin 81 il merkezinin tek kadın başsavcısı Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, 35 yaşındaki Bayar, mesleğe başlama öyküsünden aile yaşantısına kadar merak edilen her şeyi şöyle anlatıyor:


“Ailemin en büyük çocuğuyum. Bir kız, bir erkek kardeşim var. Babam kamu yöneticisi, annem ev hanımı. Yargı mensubu olmak küçük yaşlardan beri hayalimdi. Türkan Şoray hayranıyım. Onun ‘Bodrum Hakimi’ filmini küçük yaşlarımdan itibaren defalarca izledim. Türkan Hanım, bu filmde hakimlik duruşunu çok güzel yansıttığı için bende hakim olma sevdası başlamıştı. Büyüdükçe bu mesleğin çok önemli ve özel bir meslek olduğunu fark ettim.

duygu bayar sinop başsavcısı
Duygu Bayar, Sinop Cumhuriyet Başsavcısı

Kurada savcılık çıktı

O dönem savcı ihtiyacı daha fazlaydı. Kurada savcılık çıktı. Tekrar seçim yapacak olsam yine savcılığı seçerdim. Vatandaşımızla temas halinde olmak, hak arama özgürlüğü yolculuklarında onlara ilk el uzatan olabilmek, bu mesleği vazgeçilmez kılıyor. Hem Seydişehir hem Sinop’ta ilk kadın başsavcı olarak görev yaptım. Vatandaşlarımız beni büyük bir merak ve sempati ile karşıladılar. Kadınlardan çok büyük destek ve takdir görüyorum. Hemcinsleri olarak gurur duyduklarını dile getiriyorlar.

Türk kadınının her türlü görevi en iyi şekilde yapacağına olan inançlarının güçlendiğini, pekiştiğini düşünüyorum, hissediyorum. Bazıları, örnek olsun diye kız çocuklarını benimle tanıştırmaya getiriyorlar.

Benim yaşadığım daha doğrusu bütün yargı camiamızın yaşadığı en zor dönem, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki yoğun mücadelemizdir. Yaşım itibarı ile daha önce hiçbir ihtilal veya ülkemizi tehdit eden bir olayla karşılaşmamıştım. Hain darbe girişimi nedeni ile vatanımıza bir zarar gelecek endişesini yaşadım. Vatan; insanın canından, ailesinden ve tüm sahip olduklarından çok daha öncelikli. O gece ben de şehit olmak isterdim.


Duygu Başar: Türkiye'nin en genç kadın başsavcısı
Duygu Bayar, Sinop Cumhuriyet Başsavcısı

Geri kalanlar borcumuzu ödemeliyiz

Şehit olanlar vatana borçlarını kanları ile ödemişlerdi. Biz geri kalanlar da görevimizi en iyi şekilde yaparak vatana borcumuzu ödemeliydik. 15 Temmuz’da yaşanan bu olay vatanımıza, milletimize, devletimize karşı işlenmiş çok büyük suçtur. Hepimiz titizlikle, kararlılıkla; ak ve karayı ayırarak tarafsızlıkla hukukun üstünlüğünü ve vicdani yükümlüğü en üst seviyede tutarak, gereken neyse onu yaptık ve yapmaktayız.

Kadın yargı mensubu sayının artmasında HSK ve Bakanlığımın katkıları çok büyük. Biz kadınlara her mevkide fırsat eşitliği sağlanıyor. Her geçen gün gönüllü olarak savcılığı seçen hemcinslerimin sayısı artıyor. Örnek verecek olursam, Sinop Adliyesi’nin personeli, müdürleri, hâkim-savcılarımızın çoğunluğu da kadın. Ben de bu durumdan ayrıca memnuniyet duyuyorum.

Sert ve otoriter misiniz?

Meslektaşlarım ve personelim adına cevap vermek istemem. Gerektiğinde otoriter gerektiğinde sevecen ve anlayışlı olmaya özen gösteriyorum. Adliyeyi bir aile ortamı olarak görüyorum. Birlik beraberlik kavramına çok önem veriyorum. Zaman zaman organizasyonlar düzenleyerek birlikte vakit geçirmeye çabalıyoruz. Birlikte çalıştığım kişilerin huzurlu ve istedikleri ortamda çalışmaları önemlidir. Doğru iletişimin tüm sorunlarını çözeceğine inanıyorum.

Hem idareci olmam hem de şu an önemli soruşturmalar yürütüyor olmamız nedeniyle adli tatile ayrılmadım. İşimden çok uzun zaman ayrı kalmayı istemiyorum. Belirli zamanlarda azar azar izin alarak ailemle vakit geçiriyorum. Mesleğimin çok özveri istediğini biliyorum. Özveri, fedakarlık ve empati ile çalışmalıyız. Ülkemizin tüm fertlerinin bayramlarını sevinçle huzurlu geçirmelerini, nice bayramlara sağlıkla erişmelerini dilerim. Ülkemizin daima güçlü, saygın, birlik beraberlik içinde huzurlu bayramlara ev sahipliği yapmasını diliyorum.

duygu bayar sinop başsavcı
Duygu Bayar, Sinop Cumhuriyet Başsavcısı

Hobim balık tutmak


Sinop’tayım ve balık tutmak ve deniz sporlarıyla uğraşmak hobilerim arasında. Türkçe müzik dinliyorum. Rock müziği de sevdiğim bir tür. Araba kullanırken müzik dinlemeyi seviyorum. Görev yaptığım yerde tiyatro ve sinema varsa gitmeyi çok severim. Hayvanları çok severim. Yazın yüzmeyi ve yürüyüş yapmayı çok seviyorum. Kışın da arkadaşlarımla birlikte pilates yapıyoruz.

Yasemin Sungur: Düşlerine uçan bir martı kadın


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.