Mevlüt Uysal, İstanbul’un yeni Belediye Başkanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylama tamamlandı. AK Parti’nin başkan adayı Mevlüt Uysal, İstanbul’un yeni başkanı oldu.

Mevlüt Uysal, İstanbul yeni Belediye Başkanı

Oy verme işleminin öncesinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti adayı Mevlüt Uysal birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından meclis başkanı Selamet, seçimin nasıl yapılacağına dair üyelere bilgi verdi. Selamet, yasa ve mevzuat gereği, bir zarf ve pusula verileceğini ve belirtilen usule göre, pusulaya oy verilecek adayının isminin el yazısıyla yazılması gerektiğini söyledi.

Ardından söz alan İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever kürsüye gelerek, el yazısıyla değil pusulalarının basılı olarak gelip, adayların yanına mühür ya da çarpı işareti konulabilmesini talep etti.


Meclis Başkanı Selamet, mevzuatı hatırlatarak, Belediye Kanununa göre, pusulada el yazısının yazılarak oy kullanılması gerektiğini belirtti. Ardından oy verme işlemleri başladı. Oy verme işleminde üyelerin isimleri tek tek okundu.

Birinci tur oylama sonuçları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) başkanlık seçiminde ilk tur oylama tamamlandı. Birinci turda açılan zarf sayısı 307 oldu. İki oy geçersiz sayılırken AK Parti’nin adayı Mevlüt Uysal 179, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu 126 oy aldı. Böylece birinci tur oy verme işlemi tamamlandı. Sonuçlar neticesinde ikinci tur oylamaya geçildi.


İkinci tur oylama sonuçları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) başkanlık seçiminde ikinci tur oylama tamamlandı. İkinci turda açılan zarf sayısı 308 oldu. Geçersiz oy sayısı 1 olurken, AK Parti’nin adayı Mevlüt Uysal 179, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu 128 oy aldı.

Teamül yoklamasında birinci çıkmıştı

Başbakan Yıldırım, yeni başkanın ilçe belediye başkanları arasından seçileceğini belirtmişti. Mevlüt Uysal’ın adı teamül yoklamasında birinci sırada çıkmıştı.

Kadir Topbaş’ın 22 Eylül’de istifa etmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı bugün saat 15.00’te düzenlenen oturumla seçildi. Belediye Meclisi tarafından yeniden seçilecek belediye başkanı 2019’a kadar görev yapacak. CHP’nin adayı ise Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Ancak Belediye Meclisi çoğunluğu AK Parti’de olduğu için Uysal‘ın yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Mevlüt Uysal kimdir?


Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 51 yaşında. Antalya’nın Alanya ilçesinde doğan Uysal, ilk ve orta eğitimini burada tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukat olarak iş hayatına atılan Uysal, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti’nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu. 2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı seçildi. 2014 Yerel Seçimlerde ikinci kez başkanlık koltuğuna oturan Uysal, Hatice Uysal ile evli ve dört çocuk babası.

Kadir Topbaş’ın istifa konuşması