Mevlüt Uysal AK Parti’nin İstanbul Belediye Başkan adayı

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olarak açıklandı.

Mevlüt Uysal AK Parti'nin İstanbul Belediye Başkan adayı

Başbakan Yıldırım, yeni başkanın ilçe belediye başkanları arasından seçileceğini belirtmişti. Mevlüt Uysal’ın adı teamül yoklamasında birinci sırada çıkmıştı.

Belediye Meclisi tarafından seçilecek

Kadir Topbaş’ın 22 Eylül’de istifa etmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı bugün saat 15.00’te düzenlenen oturumla seçildi. Belediye Meclisi tarafından yeniden seçilecek belediye başkanı 2019’a kadar görev yapacak. CHP’nin adayı ise Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Ancak Belediye Meclisi çoğunluğu AK Parti’de olduğu için Uysal‘ın yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.


Mevlüt Uysal kimdir?

Mevlüt Uysal kimdir?


Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 51 yaşında. Antalya’nın Alanya ilçesinde doğan Uysal, ilk ve orta eğitimini burada tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukat olarak iş hayatına atılan Uysal, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti’nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu. 2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı seçildi. 2014 Yerel Seçimlerde ikinci kez başkanlık koltuğuna oturan Uysal, Hatice Uysal ile evli ve dört çocuk babası.

Berat Albayrak’tan flaş yaz saati açıklaması