Yapay zeka robotlar yüz ifadesinden duyguları anlayacak

Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ali Albert Salah tarafından yürütülen çalışma ile yapay zeka robotlar insanların duygusal sinyallerini anlayabilecek.

Yapay zeka robotlar insan psikolojisini analiz ederek yüz ifadesindeki duyguları anlayabilecek

Yapay zeka robotlar ile insan psikolojisi analizi

Çalışma ile; çocukların ses tonlarından ve kullandıkları sözcüklerden duygu durumlarının tahmini, yapay öğrenme ile insan sesinin ve yüz ifadelerinin analizi, insan gülüşlerinin gerçek mi sahte mi olduğunun otomatik analiz edilmesi gibi robotların insan psikolojisini yüz ifadesi ve konuşmalarından anlamaları sağlanacak. Çalışma yaşlılara egzersiz yaptıran robot uygulamasında veya çocukların ruh durumunun tahmininde kullanılabilecek.

ChaLearn yarışmasında geçen yıl geliştirdikleri “kişinin verdiği kişilik izlenimlerini tahmin eden sistem” konulu kısa video ile birincilik alan Doç. Dr. Ali Albert Salah ve Namık Kemal Üniversitesi ekibi bu yıl da “ChaLearn Workshop on Explainable Computer Vision Multimedia and Job Candidate Screening Coopetition” başlıklı uluslararası çalıştay ve yarışmaya Türkiye’den tek temsilci olarak katıldı ve yine ödül aldı.


Doç. Dr. Ali Albert Salah
Doç. Dr. Ali Albert Salah

Yapay zeka robotlar sosyal ortamda insanlarla birlikte çalışabilecek

Bilgisayarları daha akıllı hale getirmek için yapay zekâ alanında uzun zamandır çalışmalar yapan Salah, yaptıkları çalışmalar ile yapay zekâ sistemlerinin ve özellikle robotların insanlarla sosyal bir ortamda birlikte çalışabilmesinin amaçladıklarını belirtti. Salah, “Bizim çalışmalarımızdan biri yaşlılara egzersiz yaptıran bir robot idi. Böyle bir robotun, karşısındaki kişinin yüzündeki acı ifadesini okuyabilmesi, egzersizi gerektiği anda durdurmasını sağlayabilir” dedi.

Yapay zeka robotlar insan psikolojisini analiz edebilecek

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Akın ve doktora öğrencisi Binnur Görer ile yürüttükleri yüz ifadesi analizi çalışmasının mühendislik içeren birinci ayağında insanlara daha iyi hizmet verecek yapı planladıklarını belirten Salah, ikinci aşamada ise bilişsel bilim ve psikolojiyi bir araya getiren bir sistem kurmayı hedeflediklerini söyledi.


Salah, “Bu alanlarda amacımız insanların davranışını daha iyi anlamak. Geliştirdiğimiz sistemler psikologların uzun davranış kayıtlarını otomatik ve hızlı olarak analiz edebilmesine yarıyor. Ayrıca modelleme belli bir olgunluğa ulaşırsa, beyinde bazı süreçlerin nasıl gerçekleşiyor olabileceğine dair ipuçları ve öngörüler sunabiliyor” bilgisini verdi.

Yapay zeka robotlar artık çocukları yüz ve sesten tanımaya başlayacak

Bilgisayarlar artık çocukları yüz ve sesten tanımaya başlayacak

Çocuklar için multimedya üzerine devam etmekte olan bir BAP projesi de olan Salah, bu projeye dair şu bilgileri verdi: “Günümüzde çocuklar interneti, bilgisayar sistemlerini çok kullanıyorlar. Ama bu sistemlerin çoğu, karşısındakinin bir çocuk olduğunu anlayacak ve ona göre davranışını değiştirecek şekilde geliştirilmiş değil. Mesela, belli bir platformun karşısında bir çocuk düşünün, gösterilen bir reklam büyükler için olabilir, şiddet içerebilir, çocuklar için sakıncalı olacak görüntüler içeriyor olabilir.

Yüz görüntüsünden yaş tahmini

Pek çok sistemin çocuklara göre uyarlanması gerekiyor. Bu çok kolay bir problem değil. Yapmamız gereken bazı temel modüller var. Bunlardan biri, yüz görüntüsünden yaş anlama. Bilgisayarın veya robotun kamerasından baktığı zaman karşısındakinin büyük mü küçük mü olduğunu anlayabiliyor olması lazım. Ya da sesten aynı şeyi anlayabiliyor olması lazım. Bunun dışında duygu tanımı modülü de önemli. Çocukların kullandığı sözcüklerden duygu analizi üzerine bir çalışmayı Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Sibel Halfon’la yürütüyoruz.


Çocukların yüzleri, büyüklerin yüzlerinden biraz daha farklı. Daha tam gelişmemiş olduğu için çocuk yüzünün morfolojisi farklı, bu yüzden yüz ifadeleri de daha farklı oluşuyor. Aynı şekilde sesleri de farklı özelliklere sahip. Bu kapsamda çalışmalarımızdan birini St. Petersburg’dan bir araştırma grubuyla, Rus çocuklar üzerinde gerçekleştirdik. Çocukların seslerinden yaşlarını, cinsiyetlerini ve duygu durumlarını tahmin etme üzerine bir veri tabanı topladık ve yapay öğrenme yaklaşımları geliştirdik. Bu projelerde doktora mezunumuz, şimdi Namık Kemal Üniversitesi’nde görev yapan Yrd. Doç. Heysem Kaya ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Uyku Apnesi’ne çare: Boğaziçili bilim insanları buldu!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.