Las Vegas’ta müzik festivaline saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

ABD’nin Las Vegas kentinde otellerin bulunduğu alanda düzenlenen bir müzik festivalinde an az bir kişinin ateş açması sonucu 20’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 100’ün üzerinde kişinin yaralandığı bildiriliyor. Saldırganın polis tarafından etkisiz hale getirildiği,  operasyonun devam ettiği bilgiler arasında.

20 ölü ve 100’den fazla yaralı var

ABD’nin Nevada eyaletindeki Las Vegas kentindeki bir konserde silah sesleri duyuldu. 20’den fazla ölü ve 100’ün üzerinde yaralı var. Sosyal medyada paylaşılan videolarda, otomatik silah sesleri duyuluyor ve çok sayıda kişinin alandan koşarak çıkmaya çalıştığı görülüyor. Son dakika haberine göre saldırgan polis tarafından etkisi hale getirildi. Operasyon devam ediyor.

Saldırı ünlü Mandalay Bay Hotel’in casinosunun yakınlarındaki bir müzik festivalinde gerçekleşti. Görgü tanıklarının bilgisine göre; Bir saldırgan konsere katılanların üzerine otomatik silahla ateş açtı.


Las Vegas polis departmanı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada saldırıyı doğruladı. Olay, yerel saatle Pazar gecesi 22:30’da meydana geldi.

Gelen ilk bilgilere göre saldırı sonucunda 2 kişinin hayatını kaybettiği, 24 yaralı olduğu ve  yaralılardan 14’ünün durumu ağır olduğuydu. Gelen son bilgilere göre ise ölü sayısının 20’nin üzerine çıktığı ve 100’ün üzerinde ölü olabileceği ve artabileceğinden endişe duyuluyor.

Bir hastane sözcüsü de hastaneye kaldırılanlardan en az 14’ünün durumunun kritik olduğunu açıkladı. Hastane özcüsü, yaralıların hepsinde kurşun yarası olduğunu söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, otomatik silah sesleri duyuluyor ve çok sayıda kişinin alandan koşarak çıkmaya çalıştığı görülüyor. Yetkililer, Las Vegas’ın bazı yerlerine girişleri kapattı.

Las Vegas'ta müzik festivaline saldırı: 2 ölü ve çok sayıda yaralı var

Olayın ardından bölgede uçuşlar durduruldu, havaalanı kapatıldı.

New York Times: Başka saldırılar da var

New York Times ise başka saldırıların da olduğunu yazdı.


İngiltere basının iddiasına göre ise; Mandalay Bay Hotel’in 32. katından sniper ile konserdeki katılımcılara ateş açıldı. İngiltere basını 32’inci kattaki ve saldırgan olduğu iddia edilen kişinin de etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Reuters haber ajansı, da silahlı iki kişinin ilk etapta otelin 32’inci katında güvenlik görevlileri ve polise ateş açtığını duyurdu.

Olaya karışan birden fazla silahlı saldırganın olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Sosyal medyaya düşen ilk görüntülerde, yüzlerce kişinin panikle olay yerinden kaçtığı görülüyor.

Amerikan New York Times gazetesi, Las Vegas bulvarında başka en az bir olayın daha meydana geldiğini belirtiyor, ancak durum henüz netlik kazanmadı.

Sosyal medyadan ‘paylaşım yapmayın’ uyarısı

Las Vegas'ta müzik festivaline saldırı: 2 ölü ve çok sayıda yaralı var

Polis, insanların saldırının gerçekleştiği bölgeden kaçınması gerektiğini duyurdu. Polis operasyonu tehlikeye atacağı gerekçesiyle bölgede bulunanlardan olaya ilişkin veya polis yetkililerinin görüntülerini canlı yayınlamamaları ve pozisyonlarını sosyal medya paylaşımı yapmamaları çağrısında bulundu.

Haber ajansları yüzlerce kişinin konser alanından kaçmaya çalışırken kaydedilen görüntülerini paylaştı.

Polis, kenttekilere olay yerinden uzak durma çağrısı yaptı. İzinli olan bazı polislerden bazılarının hayatlarını kaybettiği bildiliyor. Polis ayrıca Nevada plakalı Hyundai Tucson marka bir araba ile Pacific turing gibi bir başka arabanının da arandığını ekliyor. Birinci saldırganın yakalandığı, ikinci saldırganın olabileceği ve saldırganın oda arkadaşıyla ilgili soruşturma devam ediyor bilgisi de gelen son bilgiler arasında.


Las Vegas’taki Mccarran Uluslararası Havaalanı, Twitter üzerinden saldırı nedeniyle uçuşları askıya aldığını açıkladı.

3. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali