Meta Akkuş ve Aşktan Ötürü: Genç bir kadının biriktirdikleri

Türkiye’yi yurtdışında temsil eden ender kadın yönetmenlerimizden biri olan Meta Akkuş’un şiir, düz yazı ve karakalem çizimlerinden derlediği ilk kitabı “Aşktan Ötürü” kitapçılarda.

Meta Akkuş ve Aşktan Ötürü: Genç bir kadının biriktirdikleri
Fotograf: Tim Robinson

Her şey aşktan ötürü

Her şeyi aşktan ötürü yaparız
Aşktan ötürü varız.
Aşktan ötürü yaşarız.

Paris’te yaşayan Türk kadın yönetmen olarak tanınan Meta Akkuş‘un ilk kitabı olan “Aşktan Ötürü” çıktı. Yönetmen Akkuş, Fransa, Türkiye, Belçika, Amerika, Güney Afrika ve İsviçre’de farklı dillerde yazıp Türkçeye çevirdiği şiir ve düz yazılarından derlediği kitabını kendi çizdiği karakalem desenlerle resimlendirmiş.


Çocuk yaşta yazmaya başlayan, profesyonel olarak kısa film ve video klip senaryalorı yazan kadın yönetmenin “aşk” teması üzerinden kendini anlattığı kitabında, Dünya’nın neresinde ve nasıl yaşarsa yaşasın her kadının kendinden bir şeyler bulabileceği dizeler ve duygular var. Bu kitap, başka bir deyişle; genç bir kadının çocukluk anılarını, aşklarını, hayatına giren çıkan insanları ve şehirleri bazen şiir, bazen metin, bazen de çizim olarak dile getirdiği bir kadın hikayesi.

meta akkuş aşktan ötürü kitap kapak cover

Satır arası mesajı olarak; yaşadıklarımızın, acı da olsalar, bizi biz yapan şeyler olduğunu ve hayattan keyif almanın aslında hiç zor olmadığını anlatan 160 sayfalık kitap Retro Basım Yayın’dan çıktı.


“Aşk bir kişiye duyulan histen öte, kalpte zaten var olan özdür.”

Meta Akkuş kimdir?

1980 doğumlu yönetmen, Paris College Berange de orta ve lise eğitimiyle paralel tiyatro ve oyunculuk dersleri gördü. Lise son sınıfta ilk tiyatro oyununu yazıp yönetti. Londra’da Sinema okudu. Daha sonra kısa metraj, video klip ve reklam yönetmenliği yapmaya başladı.

Dünyaca ünlü Chanel, Evian, Calvin Klein, Mini Roma ve BMW
gibi firmaların reklam filmlerini, Kıraç, Gece Yolcuları ve Levent Yüksel gibi şarkıcılara video klip çekti. Yaptığı kısa filmlerle birçok ödül aldı. Aşktan Ötürü yönetmenin ilk kitabıdır.


Gerçeği öğrendim bir gün
ve gerçeğin acı olduğunu.
Sonra kararında acının,
yemeğe olduğu kadar,
hayata da lezzet kattığını.
Her canlının ölümü tadacağını,
ama sadece bazılarının
hayatı tadacağını öğrendim.
— Meta Akkuş

Koray Akten ile sokak fotoğrafçılığı gezileri


1974 Ankara doğumlu ama 2 yaşından beri Istanbullu. Çocukluk ve gençliği cimnastik ve dans çalışmalarıyla geçti. 2000 yılından beri yoga yapıyor. 2002 yılında evlenip yurtdışına yerleşti ama bir ayağı hep Istanbul'da oldu. Çocuklardan sonra, Norveç'te hayalindeki işin eğitimini alma fırsatı geçti eline. Trondheim Üniversitesi'nde Medya Bilimi ve Görsel Kültür dalında lisans ve yüksek lisans okudu. İki yıl Zürih, 10 yıl Trondheim'da yaşadıktan sonra 2014 yazında eşinin memleketi Almanya'ya yerleşti. Şİmdi iki oğlu ve eşi ile sakin bir hayat sürmekte, ve Türkiye'nin Gezi Gençleri'nce yönetileceği çağdaş bir ülke olduğu hayalini kurmakta. // ENGLISH: Born in Ankara in 1974, moved to Istanbul at age 2. Spent lots of time with gymnastic and contemporary dance at early ages. since 2000 practices rather yoga. Married to a German in 2002 and move to Zurich. Later lived 10 years in Norway/Trondheim and eventually settled down in Germany. Studied Media Science in Trondheim and finished master degree in 2012. Has two sons. Looking forward to the days that Turkey is eventually led democratically by the Gezi youth.