Kız yurdunda Samara paniği: KYK il müdürü görevden alındı!

Korku filmi Halka’daki Samara karakterine benzetilen, siyah kıyafetli ve yüzü saçlarıyla örtülü kişinin birçok öğrenciyi korkutmasına neden olan olayda KYK İl Müdürü ile Yurt Müdürü görevden alındı.

kız yurdu samara paniği karaman nefise sultan kyk

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 10 katlı ve 1400 öğrenci kapasiteli Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerden bazıları; gece saatlerinde odalarına giren siyah giyimli ve yüzü saçlarıyla örtülü bir kişinin, kendilerini uyandırıp, Arapça bir şeyler söylediğini ve ‘Sıra sizde, öleceksiniz’ yazılı notlar bıraktığını ileri sürerek fenalaşmıştı.

Bunu duyan diğer öğrencilerden de korkup, sinir krizi geçirenler olmuştu. Olayın ardından 8 öğrenci hastaneye kaldırılırken, çok sayıda öğrenciye de ambulansta müdahale edilmişti.


Öğrenciler, yurtta kendilerinin korkmasına neden olan siyah giyimli kişiyi ‘Halka’ adlı korku ve gerilim filmindeki ‘Samara’ karakterine benzetmişti.Olay sonrası çoğu öğrenci, yurdu terk ederken,bazı öğrenciler de yurttan kayıtlarını sildirmişti.

Cumhuriyet savcılığınca açılan soruşturma kapsamında, olayı 3 öğrencinin ‘şaka’ yapmak için gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu öğrencilere daha sonra başka öğrencilerin de eşlik ettiği ileri sürüldü. Polis, diğer öğrencilerin kimliğini belirlemek için çalışma yürütürken, 3 öğrenci de ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

karaman nefise sultan kız yurdu kyk samara paniği korku filmi halka

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü de 3 öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı. Öğrencilerin tedirginliği sürerken, polisin, yurt binasının içinde ve dışında 24 saatlik nöbetinin de devam ettiği öğrenildi.

karaman nefise sultan kız yurdu kyk samara paniği korku filmi halka

KYK il Müdürü ile Yurt Müdürü görevden alındı


Olay günü basın mensuplarına tepki gösteren; KYK İl Müdürü Enver Yazıbaşı ile Nefise Sultan Kız Yurdu Müdürü Hüseyin Paylan, görevden alındı. Yazıbaşı’nın yerine Yakup Koçak; Paylan’ın yerine de Fatma Albayrak’ın vekalet ettiği öğrenildi.

Mavi Balina oyunu oynayan 17 yaşındaki İbrahim intihar etti