Sonar seçim anketi: Ak Parti yüzde 38, MHP baraj altında!

Sonar’ın yeni seçim anketi sonuçlarına göre AK Parti’nin oy oranı yüzde 38.51, MHP ise barajın altında.

Sonar seçim anketi

Avukat Fidel Okan’ın Twitter’dan paylaştığına göre 26 ilde 3 bin kişiyle görüşülerek yapılan ankette hata payı +/- yüzde 1.73 olarak belirlendi. Anketin tarihi ise 1-6 Kasım.

Buna göre kararsız seçmenler partilere oy oranına göre dağıtıldığında bugün seçim olsa AK Parti yüzde 38.51, CHP yüzde 23.50, İYİ Parti yüzde 16.06, HDP yüzde 10.33, MHP yüzde 7.78, diğer partiler yüzde 3.82 oranında oy alıyor.


Kararsız dağıtılmadan ise oy oranları şöyle: AK Parti yüzde 34.3, CHP yüzde 20.9, İYİ Parti yüzde 14.3, HDP yüzde 9.2, MHP yüzde 6.9, diğer  yüzde 3.4, kararsızlar 10.9.

Sonar seçim anketi – Kararsızlar dağıtılmadan:

2019 seçim anketi

Sonar seçim anketi – Kararsızlar dağıtılınca:

2019 seçim anketi

Gezici anketine göre İyi Parti yüzde 20’ye dayandı

Gezici Araştırma’nın son anketine göre eski MHP’li Meral Akşener’in geçen hafta kurduğu İYİ Parti’nin oy oranı şimdiden yüzde 20’ye dayandı. Araştırma Akşener’in beğeni oranını yüzde 60, cumhurbaşkanlığı için desteğini ise yüzde 38 olarak saptadı.

AK Parti’nin yaptırdığı anketler

AK Parti’nin 2019’da yapılacak seçimler öncesi yaptırdığı anketlerde, MHP’nin ‘barajın biraz üzerinde’, HDP’nin ise ‘sınırda’ olduğu öne sürüldü.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın kulis haberine göre, belediye başkanlarının istifa sürecinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a desteği artırdığı, ancak partinin oyunu düşürdüğü değerlendirmesi yapan AK Parti yönetimi, uyum yasaları kapsamında gündeme gelecek seçim sisteminde değişiklik yapmayı düşünmüyor.


Daha önce ‘daraltılmış bölge ve yüzde 7 baraj’ değişikliği üzerinde duran AK Parti, 2019 seçimlerinde HDP’nin baraj altında kalma olasılığını dikkate alarak yüzde 10’luk seçim barajını korumayı planlıyor.

Meclis’te çoğunluğu yitirme endişesi

‘7 Haziran seçimlerine benzer bir tablo’dan korkan AK Parti, Meclis’teki bir partinin baraj altında kalması durumunda çoğunluk sıkıntısı yaşamayacak.

Belediye başkanlarının istifasını değerlendiren AK Parti yöneticileri şu görüşü dile getiriyor: “15 Temmuz’dan sonra FETÖ ile mücadele anlamında kamuoyu kelle istedi. Erdoğan, belediye başkanlarının istifa ettirilmesi süreciyle halktan gelen bu talebi gerçekleştirdi. Bu durum, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın lehine olacaktır. Seçmen, Erdoğan’a yüzde 55-56 oranlarında bir destekle Cumhurbaşkanı seçtirebilir.”

AK Parti’nin seçimlere yönelik en büyük kaygısı, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıp Meclis’te çoğunluğu yitirmek.


AK Parti’nin yaptırdığı anketlerde MHP’nin ‘barajın biraz üzerinde’, HDP’nin ise ‘sınırda’ olduğu kaydediliyor. Seçimlerde bir partinin baraj altında kalması durumunda AK Parti, oy oranı düşse de milletvekili sayısını artırarak Meclis’te çoğunluğunu koruyabilecek.

Gezici 2019 anketi: Cumhurbaşkanlığı seçimleri