Aydın’da 3 boyutlu yaya geçidi kazaları önleyecek!

Aydın’daki 3 boyutlu yaya geçidi uygulaması, yarattığı optik illüzyon sayesinde sürücülerin yavaşlamasını sağlıyor.

Aydın'da 3 boyutlu yaya geçidi

Aydın’da 3 boyutlu yaya geçidi uygulanmaya başlandı. Efeler sınırları içindeki Hürriyet Bulvarı üzerinde uygulanan çalışmadan başarılı sonuçlar alınırsa, 3 boyutlu yaya geçidi önümüzdeki dönemde il geneline yayılacak.

İHA’nın haberine göre Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yeni yapılan uygulamayla, trafikte dikkatsiz sürücüler yüzünden tehdit altında olan yayaların güvenliğini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Sürücüler için optik yanılsama sağlayarak yavaşlamalarını daha sonra ise durmalarını sağlayan uygulama, sürücülerde yayalara karşı bir farkındalık da oluşturuyor. Sürücülerin yayalara gereken duyarlılığı göstermesini sağlayan yöntem, yaya geçitlerinin 3 boyut özellikli boyanmasıyla oluşturuluyor.


İşte Aydın’daki 3 boyutlu yaya geçidi

Aydın 3 boyutlu yaya geçidi

3 boyutlu yaya geçidi sürücülerin durmasını sağlıyor

Estetik bir görüntü de sağlayan yaya geçidine gelen sürücüler yaya geçidini ilk önce bir barikat olarak görüyor ve yavaşlamak sonra da durmak zorunda hissediyor. Yaya geçitlerinde yayaların başına gelmekte olan tehlikelerin önüne geçmek istediklerini söyleyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu şöyle konuştu:

“Yayaların güvenliği bizim için çok önemli. Birçok araç sürücüsü yaya geçitlerinde hızını azaltmayarak yayaların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Yaptığımız uygulamayla araç sürücüleri optik yanılsamayla yaya geçidine gelmeden önce hızlarını azaltıyorlar ve yayalara daha fazla dikkat ediyorlar. 3 boyutlu yaya geçidi uygulamasıyla yayalarımızın güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.”


CHP Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu
CHP’nin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu

“3 boyutlu yaya geçidi kullanmaktaki amacımız yaya güvenliği”

Uygulamaya geçildiğinde okulların yakınlarındaki yaya geçitlerinin öncelikli olarak ele alınacağını belirten Çerçioğlu, Aydın’da çocukların güvenliğini sağlamak için bir adım daha attıklarını söyledi. Hayata geçirilen uygulamalarla tüm Türkiye’ye örnek olmaya devam ettiklerini ifade eden başkan Çerçioğlu “Hep ilkleri hayata geçiren belediye olarak Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki Türkiye’de ilklerden olan uygulamayla sürücüler yayaların güvenliği konusunda daha duyarlı olurlar” dedi.

İzlanda ve Hindistan’da uygulanmıştı

Geçtiğimiz ay 33 bin nüfuslu ve suç oranının çok düşük olduğu İzlanda‘da gördüğümüz 3 boyutlu yaya geçidi merak uyandırmıştı.

İzlanda
İzlanda

Ísafjörður kentinde pilot proje olarak bir şirket tarafından uygulanan üç boyutlu geçitler; araç kullananların bu uygulamaya alışana kadar çarpma korkusuyla hızlarını keseceği düşünülerek yapılan yaya geçidi hem yol güvenliğini sağlıyor hem de estetik görünüyor.

Hindistan
Hindistan

Benzer bir proje de Hindistan Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldı. Üç boyutlu görünecek şekilde boyanmış yaya geçitlerine yaklaşan sürücüler, karşılarında yere yapışık düz çizgilerin yerine yükselmiş bir halde duran yaya geçidini görünce şaşırıp yavaşlıyor. Yetkililer bu göz yanıltma yöntemiyle sürücülerin hızını kesip kazaları önlemeyi hedefliyor.

İzlanda: Su ile ısınan buzlar ülkesi