Eceabat’ı yakından tanıyın: Bir gezginin günlüğü

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir. Çanakkale Savaşı’nın, sınırları içerisinde gerçekleştiği Eceabat’ı yakından tanıyın.

Eceabat gezi rehberi çanakkale conkbayırı Bir gezginin günlüğü

Eceabat, 1354’te Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşanın Rumeli’deki fetihleri sırasında Osmanlı topraklarına katıldı. Ece Bey’in önderliğinde fethedilen bölgeye Süleyman Bey tarafından Eceabat (Ece’nin imar ettiği, Ece’nin kurduğu) adı verildi.

Kuruluş: M.Ö 2000 /1354’te Osmanlı topraklarına katıldı.


Nüfus:  9 bin (2017 Ocak verilerine göre)

Konum: Marmara Bölgesi

Rakım: 4 metre

İklim ve Bitki Örtüsü: Ilıman / Maki, bozkır, orman

çanakkale eceabat

Eceabat önemli noktalar

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

7 Haziran 2012 tarihinde açılan ve Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan merkezde ileri simülasyon teknikleri ile Çanakkale Savaşları’nın önemli kesitleri 63 dakikalık gösterimle anlatılmaktadır.

çanakkale destanı tanıtım merkezi

Eceabat 57. Piyade Alayı Şehitliği

Mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanan 57. Alay Şehitliği ve Anıtı; 12 Aralık 1992 tarihinde inşa edilen şehitlik semboliktir. Gerçek şehitlik Bomba Sırtı’nın güney ucunda, Çataldere Vadisi’nin içerisinde bulunmaktadır.

çanakkale eceabat 57. piyade alayı şehitliği

Kesikdere Şehitliği

Kesikdere Şehitliği Gelibolu Yarımadası içerisinde yer alan gerçek şehitliklerden bir tanesidir. Sembolik olan 57. Alay Şehitliği altındaki dere yatağının içerisinde yer alır. Siperler arasındaki yakın mesafe nedeniyle “Göğüs göğse savaş” ifadesinin kullanıldığı alandır. Özellikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün anılarında bahsettiği üzere “Siperler arasındaki mesafe neredeyse 8 metredir.” Ayrıca Bomba Sırtı olarak adlandırılan bu bölge yoğun muharebelerin yaşandığı bir alandır.

kesikdere şehitliği

Atatürk’ün Saatinin Parçalandığı Yer

Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal, 10 Ağustos 1915 günü Saat 04.30’da Conkbayırı’nda kırbacı ile taarruz emri verdikten kısa bir süre sonra harekâtı tepe üzerinde izlerken bir şarapnel parçası göğsünün sağ tarafına isabet etmiştir.

atatürk'ün saatinin parçalandığı yer eceabat çanakkale conkbayırı

atatürk'ün saatinin parçalandığı yer eceabat çanakkale conkbayırı

Atatürk’ün Gözetleme Yeri

Çanakkale Savaşı esnasında kara muharebeleri yaşanırken, Albay Mustafa Kemal Anafartalar Grup Komutanı iken bölgedeki savaşı buradan izlemiştir.

conkbayırı anafartalar mustafa kemal gözetleme tepesi

Conkbayırı

Bölgedeki tepeler içerisinden en hâkim nokta olduğundan dolayı savaş boyunca kuzey hattının en önemli tepesi olmuştur.

conkbayırı

Mehmet Çavuş Anıtı

Anıt 1919 yılında 10. Jandarma Er Okulu tarafından Gazi Mehmet Çavuş ile şehit olan 25 askerin anısına Cesarettepe’ye inşa edilmiştir. Anıtın bulunduğu mevki, adını Mehmet Çavuş ve arkadaşlarının Anzak askerlerine karşı yapmış olduğu müdafaadan dolayı almıştır. (Anıt, 57.Alay Şehitliği’nden sonra yaklaşık 200 metre ileridedir.)


Kendisine vatana hizmetlerinden dolayı bir madalya verilir fakat o üstündeki elbiseler eski diye kendisine verilen madalyayı takmamıştır; milletinin ona vermiş olduğu madalyayı eski bir elbiseye takmayı kendine yakıştıramamıştır.

Havuzlar Şehitliği ve anıtı çanakkale eceabat

Havuzlar Şehitliği

Alan, Çanakkale Savaşı sırasında hastahane ve nekahethane olarak kullanılmıştır. 1961 yılında Çanakkale Şehitlere Yardım Derneği tarafından inşa edilmiştir. 21 Haziran 1915’te Kerevizdere’de şehit düşen 2.Tümen’den Yüzbaşı Kemal Bey ve 126. Alay yaveri Selanikli Teğmen İsmail Efendi ve sekiz asker anısına yapılmıştır. Anıtın altındaki yazıda ise Yüzbaşı Kemal Bey’in tarihe geçen son sözü yazmaktadır. “Hep birlikte şahadete koşalım ki, vatan kurtulsun.”

Namazgâh Tabyası
Namazgâh Tabyası

Namazgâh Tabyası

Namazgah tabyası Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmıştır. Asıl adı Rumeli Aziziye Tabyasıdır. Çanakkale Savaşı esnasında korunaklı alan olması, bölgeye dağılan birliklerin merkezi konumunda yer alması nedeniyle, Cuma Namazları burada kılındığı için Namazgah Tabyası ismini almıştır.

Diğer önemli noktalar:

• Yeni Zelanda Anıtı

• Atatürk’ün 9’u 10 Ağustos’a bağlayan geceyi geçirdiği yer

• 8. Tümen Karargâhı Su yatağı

• Büyük Anafartalar Barış Müzesi

Çanakkale Şehitler Anıtı

• Sestos Kalesi

• Bigalı Kalesi

• Kilitbahir Kalesi


• Seddülbahir Kalesi

Çanakkale gezi rehberi gezilecek görülecek yerler

Çanakkale’yi yakından tanıyın: Bir gezginin günlüğü


1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır.