PET VET: Hayvan dostlarının dergisi

Tüm kalpleri hayvan sevgisi ile ısıtmak ümidiyle yola çıkan ve içeriği tamamen hayvanlar üzerine oluşturulan PET VET dergi, İzmir’de tek olmanın gururuyla yayın hayatına başladı.

pet vet hayvan dostları dergisi nuran ergün röportaj

1989 doğumlu Nuran Ergün, hayvanlar ve insanların dostluğunu ön plana çıkararak, evcil hayvan sektörü, veteriner hekimler ve hayvanseverler arasında bir köprü görevi görmeyi hedefleyerek çıkardıkları PET&VET dergisinin yazı işleri müdürü olarak merak edilen soruları cevapladı.

Röportaj: Nuran Ergün

Nedir bu PET VET Dergi? Biraz yayın içeriğinden bahseder misiniz?


Nuran Ergün: PET&VET dergisi, Maya Medya bünyesi altında çıkartılıyor. Dergimizin yayın periyodu iki ayda bir olarak belirlendi. “Hayvan Dostlarının Dergisi” PET&VET’in içeriğinde de sahipli ve sahipsiz tüm evcil hayvanları temel aldık. Hayvan sağlığına, haklarına, insanların ve hayvanların dostluklarına, hayvanların hayatımıza olumlu etkilerine, evcil hayvan ürünleri sektörüne; hayatlarını onlara adamış hayvanseverlere, derneklere, hayvanlarla ilgili etkinliklere ve belediyelerin çalışmalarına yer verdik.

Tüm hayvan dostlarına en iyi içeriğin sunulabilmesi için hazırlık süresince veteriner hekimlerden, belediyelerden, derneklerden, evcil hayvan ürünleri sektöründe bilgi ve deneyim sahibi kişilerden destek aldık. Yayın ilkemiz; tüm yayıncılık kurallarına bağlı kalarak hayvanlar için çalışan kişilere ve kurumlara tamamen tarafsız bir bakış açısıyla yer verebilmektir.

Hayvanlar için daha fazla ne yapabiliriz?

PET VET dergisinin kurulmasında sizi en çok tetikleyen şey nedir? Kuruluş hikâyenizi paylaşır mısınız?

Nuran Ergün: PET&VET dergisi, hayvansever bir ekip tarafından “Hayvanlar için daha fazla ne yapabiliriz?” düşüncesiyle kuruldu. Bu dergiyi kurmadan önce, düzenli olarak sokak ve barınak hayvanları için besleme yapıyordum. Onlarla bir arada oldukça ve onların gözlerindeki o umut dolu bekleyişi gördükçe tek başıma bir şeyler yapmanın artık yeterli gelmediğini anladım. Hasta, yaralı, aç olan daha birçok köpek vardı. Belki ben hepsinin hayatına dokunamazdım ama dokunabilecek birçok insana ulaşmak için bir şeyler yapabilirdim.

Böyle düşünerek; bu sahipsiz canların iyiliği için uğraş veren belediyeleri, dernekleri, hayvanseverleri, kurum ve kuruluşları bir araya getirebilmek için aracı olmaya karar verdim. İçimizdeki hayvan sevgisini temel alarak doğru ve tarafsız haberler yapabileceğimiz profesyonel bir ekip kurduk; dergimizin çalışmaları da böylece başlamış oldu.

pet vet dergisi ekibi
PET VET dergisi ekibi

Daha çok okuyucuya ulaşabilmeyi, daha fazla farkındalık yaratabilmeyi ve daha çok hayvan dostumuzun hayatına dokunabilmeyi hedefliyoruz

Nuran Ergün: PET&VET Dergi olarak misyonumuz, tüm kalpleri hayvan sevgisiyle doldurabilmek ve onlar için güzel bir hayat yaratabilmektir. Hayvanlar için çalışan, onlar için emek veren herkes seslerini duyurabilirse kazananın yine hayvanlar olacağını düşünerek, ilk sayımızda onlarla ilgili erişebildiğimiz her türlü habere yer verdik ve diğer sayılarımızda da haber çeşitliliğimizi artırarak devam etmeyi amaçlıyoruz. Daha çok okuyucuya ulaşabilmeyi, daha fazla farkındalık yaratabilmeyi ve daha çok hayvan dostumuzun hayatına dokunabilmeyi hedefliyoruz.

pet vet dergi

PET VET DERGİ abonelik işlemleri: Kargo ücreti yok

PET&VET DERGİ abonelik işlemleri hakkında bilgi verir misiniz? İnsanlar dergiye nereden ve nasıl ulaşabilirler?

Nuran Ergün: Dergimize, İzmir’in merkez ve çevre ilçelerindeki birçok kitap evinden, D&R mağazalarından; pet shop mağazaları ve veteriner kliniklerinden ulaşabilirler. Bunun yanı sıra internet üzerinden oluşturduğumuz abonelik sistemimiz de mevcut. Okurlarımız, 6 aylık ve 12 aylık abonelik seçeneklerimizden kendisine uygun olanı seçebiliyor ve dergimiz, adreslerine gönderiliyor. Ekstra kargo ücreti de talep edilmiyor.  Satış noktalarımız ve abonelik sistemimiz hakkında detaylı bilgiye erişmek isteyenler www.petvetdergi.com.tr adresini ziyaret edebilirler.


Alınan her dergi mamaya ve yuvaya dönüşecek

Peki, PET&VET DERGİ satış fiyatı nedir? Ve dergiden elde edilen gelirin hangi ihtiyaçlar hususunda kullanılacağı hakkında bilgi verir misiniz?

Nuran Ergün: Dergimizin satış fiyatı 12 TL olarak belirlendi. 2500 adet dergi satışı yapmayı hedefliyoruz. Satılan her derginin 2 lirası toplamda 5.000 TL tutarındaki gelir, İzmir’deki sahipsiz sokak hayvanları için mama ve yuva olarak kullanılacak. Bu hususta HAYTAP ile işbirliği yaptık ve bir protokol imzaladık. Buna göre; dergi satışının başlayacağı 15.01.2018 tarihinden satışın biteceği 15.03.2018 tarihine kadar biriken gelirle, PET VET dergisi olarak satın alacağımız mama ve kulübeleri 25 Mart 2018 tarihinde HAYTAP’ın belirleyeceği yerde HAYTAP yetkililerine teslim edeceğiz.

Yapılan tüm yardımlardan okuyucuların ve takipçilerin haberi olacak!

Peki, hayvanlar için alınan mamalar ile yapılan yuvaların istatistik bilgileri hakkında dergi aboneleri bilgi sahibi olabilecekler mi? Bu bilgiyi nerede, ne zaman ve nasıl paylaşacaksınız?

Nuran Ergün: Tabi ki; yapılan tüm yardımlardan okuyucularımızın ve takipçilerimizin haberi olacak. Mama ve yuvalarımız hazırlandığında da dağıtımları yapılırken de hem dergimizin hem HAYTAP’ın internet sitesi, sosyal medya hesapları üzerinden fotoğraflar ve istatistikler paylaşılacak. Okurlarımızda, sokak hayvanlarına yardım edeceğimiz hususunda bize inanan kişilerde herhangi bir şekilde güvensizlik yaratacak durumların yaşanmaması için son derece hassas çalışıyoruz.

Birlikte çok şeyi değiştirebiliriz

Son olarak İndigo Dergisi okurları ile paylaşmak istediğiniz bir şeyler var mı?

Nuran Ergün: İçinde, birazcık da olsa, hayvan sevgisi bulunan herkesin zevkle okuyacağı ve okurken de kalplerinin ısınacağına inandığımız bir içerik oluşturduğumuzu düşünüyorum. İndigo Dergisi çalışanlarına da okurlarına da bu duyarlılıklarından ve bize gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkürlerimizi iletiyorum. Biliyorum ki; birlikte çok şeyi değiştirebiliriz…

***

PET VET DERGİ Yazı İşleri Müdürü Nuran Ergün’e ve değerli ekip arkadaşlarına merhametlerinin güzelliğine istinaden hayvanların beslenme, barınma ve sağlık sorunlarını kıymetli dokunuşlar yaparak en aza indirgemeyi amaçladıkları ve bu yolda daha geniş kitle yaratmayı hedefledikleri için PET VET dergisini yayın hayatına almalarından dolayı teşekkür ediyor; ayrıca şu an bu röportajı okumuş olan tüm değerli okurların bu sese kulak vermelerini rica ediyorum.

Unutulmamalıdır ki; içimizde gizli, saklı kalan merhamete filiz olduğumuz vakit; havasından suyuna, yeşilinden mavisine, bitkisinden hayvanına ve tüm canlılara daha güzel bir yaşam mevcut kılınacaktır.


PET VET dergi iletişim: Facebook / İnstagram / Web

Röportaj: HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat


1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır.