1 ay içinde Dünya’ya çarpacak!

Daha önce kontrolden çıktığı ancak yeniden kontrol altına alındığı söylenen Çin hükümetine ait Tiangong-1 uzay istasyonu ile iletişim tamamen kesildi. Tiangong-1 uzay istasyonunun yaklaşık 1 ay içerisinde Dünya’ya düşeceği tahmin ediliyor. Peki Tiangong-1 nereye düşecek? Etki alanında Türkiye de var!

Tiangong-1 uzay istasyonu ne zaman nereye düşecek?

Daha önce sayısız ‘Dünya’ya Göktaşı çarpacak’ haberiyle karşılaştık. Hiçbirinde de Dünya’ya Göktaşı çarpmadı tabi ki. Ancak bu kez Dünya’ya çarpması beklenen bir göktaşı değil, gayet insan yapımı bir araç olacak.

Çin’in ilk prototip uzay istasyonu olan Tiangong-1’in daha önce kontrolsüz bir şekilde uzay boşluğunda dolaştığı ve Dünya’ya düşeceği haberleri ayyuka çıkmıştı. Ancak ‘Tiangong-1’in kontrolünün tekrar sağlandığı ve uzay istasyonunun okyanus üzerinde insanlara zarar vermeyecek bir noktaya düşürüleceği söylenmişti.


Maalesef planlar bozuldu. Çin’in gözbebeği ‘Tiangong-1’in kontrolü tekrar kaybedildi. Böylece istasyon Dünya’ya doğru kontrolsüz bir şekilde ilerlemeye tekrar başladı. Çin hükümetine ait ‘Tiangong-1’ uzay istasyonu ile iletişim tamamen kesildi. Bilim insanlarına göre, zehirli maddelerle dolu Tiangong-1 uzay istasyonu en erken 20 gün en geç 1 ay içerisinde Dünya’ya düşecek.


Tiangong-1 uzay istasyonu ne zaman nereye düşecek

Tiangong-1 uzay istasyonu Nisan’a kadar Dünya’ya düşecek!

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) faaliyetler yürüten bilim insanları, yaptıkları açıklama ile afacan uzay istasyonunun 1 ay içerisinde Dünya’ya düşeceğini duyurdu. Bilim insanları tam olarak tarih vermese de 21 Mart ile 6 Nisan tarihleri arasında uzay istasyonunun Dünya atmosferinden geçeceğini söylerken, asıl tehlikeli noktaya özellikle dikkat çekti.

Bilim insanları: Tehlike kapıda!

Buna göre, Çin’in uzay istasyonu sağlığa zararlı kimyasallarla yüklü. Bu kimyasalların uzay istasyonu ile birlikte Dünya atmosferine girmesiyle birlikte Hidrazin adı verilen zehirli bir maddenin yayılacağı tahmin ediliyor. Bundan dolayı Dünya çapında faaliyetlerde bulunan çeşitli bilim otoriteleri, istasyonun düşme evrelerinin ivedilikle takip edilmesini istiyor.

Tiangong-1 nereye düşecek?

Tiangong-1 nereye düşecek?


Uzay istasyonunun düşeceği noktaya vereceği fiziksel zararlar şöyle bir kenara dursun, bu zehirli maddeler yüzünden yaşanacak çevre felaketinin oldukça kalıcı olması öngörülüyor. Şimdilik uzay istasyonunun nereye düşeceği hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor ancak ‘Tiangong-1’in ülkemiz sınırlarına düşmesi olasılıklar arasında.

Mavi Beyin Projesi: 11 boyutlu evren kafanızın içinde