ABD – Rusya gerilimi: Trump’ın ardından Putin açıklama yaptı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye ve Rusya ile ilgili saldırgan tweetlerinin ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Dünyadaki durum endişe verici, sağduyunun galip gelmesini umuyoruz” mesajını verdi.

ABD - Rusya gerilimi: Trump Putin açıklama

Yeni büyükelçilerin ziyaretinde Rus diplomasisi hakkında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şunları söyledi:

Sağduyu mesajı

“Dünyadaki olaylar, endişe vermeyecek gibi değil. Dünyadaki durum giderek daha kaotik hale geliyor, yine de nihai olarak sağduyunun galip geleceğini, uluslararası ilişkilerin yapıcı bir düzleme taşınacağını, tüm dünya sisteminin daha istikrarlı ve öngörülebilir olacağını umuyoruz.”


trump putin abd rusya gerilimi krizi savaş

“Rusya ileride de küresel ve bölgesel güvenlikle istikrarın güçlendirilmesini kararlılıkla savunmaya, uluslararası yükümlülüklerine titizlikle ve eksiksiz olarak uymaya devam edecek” garantisi veren Putin; “Rusya, diğer ülkelerle ilişkilerini uluslararası hukuk normlarının temelinde inşa etmek istiyor” vurgusu yaparak şöyle devam etti:

“Rusya, Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası hukuk normları ve tüzüğü doğrultusunda dış ortaklarıyla ilişkilerini yapıcı ve karşılıklı saygıya dayalı bir temel üzerinde geliştirecek.”

“Rusya, diğer ülkelerin yapıcı girişimlerine destek vermeye hazır” çağrısı yapan Putin; “Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliği, Ortadoğu’daki güvenliğin sağlanması için önemli bir etken” görüşünü dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı, haziranda Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile biraraya gelerek Kore Yarımadası’ndaki durumu ele almayı planladığını duyurdu. Öncesinde ABD Başkanı Donald Trump, mayıs ya da haziran ayında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile zirve gerçekleştirmeyi planlıyor.

ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı pozisyonuna Exxon Mobil şirketi yöneticisi Rex Tillerson'ı seçti.

Skripal krizinde Rus diplomatları sınırdışı etme furyasına uymayan Viyana ile ilgili “Rusya Avusurya’nın tarafsızlık politikasını ve birçok konudaki dengeli tutumunu takdir ediyor” övgüsünde bulunan Putin’in diğer mesajları şöyleydi:

*Rusya Ürdün’ün Suyriye’deki çözüm çabalarına sağladığı katkıyı takdirle karşılıyor.

*Rusya ile Mısır, Moskova-Kahire arasındaki uçuşlar yeniden başladıktan sonra diğer  güzergahlar üzerinde çalışmalarına devam edecek.


*Avrupa kıtasındaki kilit ortaklarımızdan biri olan İtalya ile işbirliğine büyük önem veriyoruz. Birçok farklı alanda ortak çalışmalardan önemli bir deneyim birikimi var. İtalyan iş dünyasının ülkemizle ticari ve ekonomik ilişkileri büyütmeye ilgi gösterdiğini biliyoruz. (Sputnik)

donald trump abd rusya putin 3 dünya savaşı füze nükleer

Trump: Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya!