Cv’leri artık yapay zeka teknolojileri değerlendiriyor!

Değişen teknoloji trendleri ile birlikte artık yapay zeka temelli CV değerlendirme araçları gündemde.

İK uzmanlarının işe alım sürecinde doğru analiz yapabilmesine olanak sağlayan sistemlerin önümüzdeki dönem hızla artış göstereceğini belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, bu sistemlerin doğrudan işe alım sürecini etkileyeceğini ve özellikle adaylar için önemli avantajlar barındırdığını söylüyor.

Günümüzün iş dünyasında İK uzmanlarının işe alım sürecinde doğru analiz yapabilmesi oldukça önemli. Değişen teknoloji trendleri, yapay zeka ve makine öğrenme gibi terimlerin hayatımıza girdiği dijitalleşme sürecinde CV’ler artık yapay zeka temelli araçlar ile değerlendiriliyor. Yakın bir zamanda CPM Yazılım olarak işe alım süreçlerinde yapay zeka temelli CV değerlendirmeye geçtiklerini aktardı.


Recep Palamut; “Bu sistemler artık hayatımıza dahil olmuş durumda. Değişen trendleri takip etmek ve o doğrultuda bir rota belirlemek ise en önemli adımların başında geliyor. CPM Yazılım olarak geliştirdiğimiz İK modülümüz ile işe alım sürecinin en önemli aşaması olan ‘değerlendirme’ kısmını çok daha doğru bir şekilde yönetebiliyoruz.” dedi.

Tamamen insan hatalarına açık bir süreç

Geleneksel işe alımların tamamen insan hatalarına açık bir süreç olduğunun altını çizen Palamut; “Geleneksel işe alımlarda süreçler genelde 3-4 aşamalı oluyor. Bu aşamalar tamamen insan hatalarına açık bir şekilde ilerliyor. Yapay zeka temelli CV değerlendirme araçlarında ise insan hataları neredeyse sıfıra iniyor. CV’lerin doğru değerlendirilmesinde önemli bir rol oynayan İK modülümüz çok aşamalı test sonucunda, değerlendirilmekte olan CV’nin bizim belirlediğimiz kriterlere uygun olup olmadığını ölçüyor. Bu sayede daha objektif ve neredeyse sıfır hataya sahip bir süreç yönetmiş oluyorsunuz.” dedi.


Yapay zeka temelli sistemlerin hızla artacağını vurgulayan Palamut; “Eleme süreçlerinde yaklaşık olarak yüzde 99 doğru analiz alabiliyoruz. Bu oran işe alımın gerçekleştirileceği departman için çok önemli. Doğru pozisyona doğru kişi seçiminde de çok önemli bir avantaj. Bugünlerde genç yetenekleri çekmek ve elde tutmak için farklı stratejiler geliştirmek kaçınılmaz. Yapay zeka temelli CV değerlendirme araçlarının kullanım oranları da bu avantajları nedeniyle gün geçtikte artış gösterecek.” dedi.

CPM ERP İK modülü sayesinde İK departmanlarının zamandan da tasarruf ettiğini dile getiren Palamut sözlerine şu şekilde devam etti: “İşe alım süreçlerini yapay zeka temelli araçlar ile tamamlamak, hem adayların memnuniyetini artırıyor hem de şirket için daha doğru tercihler yapılmasına olanak sağlıyor. İK uzmanlarının zamandan tasarruf etmesi ise verimliliği daha da yükselten bir diğer avantajı.”

“Verimlilik artışını doğrudan etkileyecek”


Yapay zeka temelli CV değerlendirme araçlarının şirket verimliliğini doğrudan etkileyeceğini belirten Palamut; “Departmanlara ve görev tanımına uygun olduğu düşünülen kişilerin işe başlaması şirket verimliliğini doğrudan etkileyecektir. Verimlilik esasına dayalı faaliyet gösteren kurumların, bu süreçteki değerlendirmeleri doğru analiz etmesi ve bunu daha az hatayla daha objektif yapması gerekiyor. Teknolojinin ve koşulların bu denli hızlı değiştiği günümüzde şirketler olarak dijital dönüşüme ayak uydurmalı ve bu sistemleri kullanmalıyız.” dedi.

Özgeçmiş nasıl hazırlanır? 6-30 saniye ayrıntısı nedir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.