D vitamini göbek yağlarını eritiyor! Eksikliği kilo aldırıyor!

Sıkı bir diyet yapıyor, ancak yine de kilo veremiyorsanız dikkat! D vitamini eksikliği kilo vermenize engel olabilir. D Vitamini, aynı Omega-3 gibi karın ve göbek yağlarının erimesine yardımcı oluyor. D3 formundaki D Vitamini dil altı ağız spreyi nasıl kullanılır?

D vitamini göbek yağlarını eritiyor: D3 dil altı ağız spreyi nasıl kullanılır?

Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan D-Vitamini eksikliği kilo vermeye etki eden unsurların başında geliyor. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, D vitamininin eksikliğinde kemik gelişimi ve bağışıklık sisteminin zayıflamasının yanı sıra enerji tüketim dengelerinin de etkilenerek yağlanmanın kolaylaştığını açıkladı.

Dünya genelindeki insanların yaklaşık yüzde 50’sini etkilediği tahmin edilen D vitamini eksikliği; kemik gelişimden bağışıklık sistemine, çocuklarda büyüme gelişmeden diş çıkarmada gecikmeye kadar sağlımıza birçok açıdan etki ediyor.


Ancak D vitamininin etkisi tüm bunlarla sınırlı kalmıyor. Yapılan son araştırmalar kilo vermeyi etkileyen unsurların başında D vitamininin eksikliğinin de yer aldığını gösteriyor.

Bahar aylarının gelip yaz aylarının yaklaşmasıyla kilo vermek için diyet yapan kişilerin sayısında da artış yaşandığını belirten Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli önemli bilgiler paylaştı.

Kilo vermek ya da mevcut kilomuzu korumak sanıldığı kadar zor değil. Önemli olan vücudumuzun ihtiyacını iyi bilmek. Ancak maalesef kilo verirken eksik ya da kulaktan dolma bilgilerle hareket edebiliyoruz.

D vitamini eksikliği

Kilo verirken dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri de D-Vitamini değerlerimiz. Özellikle kadınlarda sıklıkla yaşanan D-Vitamini eksikliği kilo vermeyi etkileyen unsurların başında geliyor. D vitamininin kalp, beyin ve pankreas gibi birçok organımızda özel reseptörleri var. D vitamini reseptörlerine sahip dokulardan biri de kaslarımız.


D vitamininden mahrum kalan kaslar daha çabuk yoruluyor ve o kasların metobolizmaları bozuluyor. Bu durum da enerji tüketim dengelerini olumsuz etkileyerek, yağlanmayı kolaylaştırıyor.

“Kilo veremiyorsanız D vitamini seviyenizi ölçtürmelisiniz”

Kümeli, kilo programına aldıkları herkesin yeterli D-Vitamini stoğu bulunup bulunmadığına baktıklarını belirterek, “Bir kişide D-Vitamini değeri 21 mg’ın altındaysa bu rakamı 50-60 mg’lara yükseltmeye çalışıyoruz. Gözlemlerimiz bize gösteriyor ki; D vitamini seviyesi iyileşen kişilerde açlıklarını kontrol etme, daha az yeme ve daha uzun süre tok kalma belirtileri başlıyor. Kilo programlarındaki yağ yakma hızları da artıyor.

D3 formundaki D vitamini dil altı ağız spreyi nasıl kullanılır?

Ayrıca D vitamini, aynı omega-3 yağları gibi en fazla karın – göbek bölgesindeki yağların erimesine etki ediyor. Bunu da muhtemelen kalsiyumun etkinliğini artırarak başarıyor.

Avrupa Endokrin Derneği Klinik Uygulama Kılavuzuna göre D-Vitamini alımında günlük idame dozlar; 1 yaşından küçük bebeklere günde 400 ünite, 1-18 yaş arası çocuklara günde 600 ünite, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günlük 1000 ünitedir. Piyasada farklı formlarda D Vitaminleri bulunmasına karşın katkı maddesi ve BHA içermeyen, dil altı ağız spreyi formunda D-vitamini takviye seçenekleri de bulunmaktadır.


Son dönemlerde D vitamini dil altı ağız spreyi formu gibi kullanımı kolay, saf zeytinyağı içinde sunulan D3 vitaminleri tercih edilmektedir. Özellikle kilo veremeyenlerin muhakkak D-vitamini seviyesi ölçtürmeleri gerekiyor. Aksi halde D-vitamini eksikliğine bağlı kilo vermek oldukça zorlaşabiliyor.

D vitaminini depolamanın 6 yolu